301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Ziyaretler devam ediyor
Haber Detayı
01 Temmuz 2018 - Pazar 17:00 Bu haber 1387 kez okundu
 
KOZLU LİMANI ve REZALETİN TEŞHİRİ
GÜNDEM Haberi
KOZLU LİMANI ve REZALETİN TEŞHİRİ

TAYYİP REİS VE ZONGULDAK

AK Parti’nin Zonguldak’taki ‘Başarılıyız’ edebiyatı yapan goygoycuları, saltanatı bırakmak istemiyorlar.
Asıl ‘Cukkalı’ işler bundan sonra… Yerel yönetimler(Belediye ve il genel meclisi) seçimleri var. Seyrettiniz mi, seçim dolayısıyla piyasaya kimler çıktı? Bu ‘Tatlı su kurnazları’ fırsat buldukça yer alacak bu sütunlarda… Vatandaş bunları görünce, AKP’ye değil, sadece Tayyip Erdoğan’a oy verdi. 

Ak Parti 24 Haziran’da 172 bin 946 oy aldı Zonguldak’ta. Tayyip Erdoğan: 208 bin 643 oy aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 ilçe beş milletvekili adayı, beş eski milletvekili ve bir dünya politikacı eskilerine 35 bin 697 oy fark attı.
Özgül ağırlık(Maddi-manevi değerler bütünü) farkına bakar mısınız?
Tosunpaşacılar diyor ki ‘Neden 1 Kasım 2015 seçim sonuçlarına (190 bin 813) bakıyorsunuz?
Nereye bakalım cancağızım, 7 Haziran seçimlerine bakalım mı? 7 Haziran 2015’te AK Parti Zonguldak’ta tam tamına 146 bin 471 oy aldı ve Zonguldak’tan iki milletvekili çıkarttı. Zeki Çakan’lı MHP’nin bir Milletvekili çıkardığı seçimler…
Bırakın şimdi ‘Aya bak yıldıza bak’ edebiyatını. ‘Caambaza bak’ aldatmacasıyla, gerçekleri örtmeyelim.
24 Haziran da AK Parti Zonguldak’ta başarısız. Sebebi, 20 bin 367 oy kaybı(BBP oyları dahil).
Şimdi, Tayyip Reis bu yalandan ‘Çerkez çıkması’ bağırmalarınızı ‘başarılıyız’ numaralarınızı yutar mı sanki!
Önemli bir konu daha…
Zonguldak’ta durum 7 Haziran gibi olacağını anladığı için, bir yıl önce Madenci Anıtında karşı çıktığı, madenciyi azarladığı ‘İşçi alımı yok’ bağırmasını hatırladınız mı? Bu kez bağrına taş basıp ‘Bin 500 işçi alacağım’ sözü verdi. Reis ‘bin 500 işçi alacağım’ sözü vermeseydi, hepten ‘Nal’ toplardınız valla…
Reis ; sıralamada ilk beşe teşkilat adamlarını koyup, parti üyesi 60 bin kişiyi harekete geçirir, ‘Her üye üçer kişi getirir’ zannetti. Örgütler o konuda da yanılttı Reis’i… Ne hikmetse seçim resimlerinde hep ‘Tosunpaşa ve ekibi’ başrollerde oldu.
24 Haziran’dan geriye kalan bir estantane de, çeşitli ‘Cemaat’ ekiplerinin reklamlarını yapmaları. Anlaşılan, yerel seçimlerde, ‘Cemaatler’ arasında kavga büyük olacak. Parti içindeki cemaatler, şimdiden çatısı altına girdikleri cemaat tabelalarını parlatıyorlar.
Tecrübe hayatta yenen kazıkların bileşkesidir.
AK Parti, MHP sayesinde küme düşmekten kurtuldu. Tayyip Reis, seçim gecesi oyların yüzde 52’de takılmasının heyecanını unutacağını zannetmiyorum.
Aynı hataya bir daha düşeceğini zannetmiyorum.
Patinaj’ın ‘Brokrasi ayağı’ da var elbette…

HALK EĞİTİM DE MAÇ BAŞLADI​

Zonguldak/ Merkez Fatih Halk Eğitim Merkezi bu hafta yine Zonguldak gündemine oturacak.

Norm kadrolu bir müdür yardımcısı vekaleten müdürlüğe bakıyor. Müdür yardımcılığı için imtihan yapıldı, atama yapılacak. 
Üç aday var ortada. Ancak, her zamanki gibi, olayın ‘Liyakat-ehliyet-sadakat’ açısından değerlendirileceği şüphesi var. Milli Eğitim Müdürlüğüne vekaleten getirilen Murat Kapucu bu konuda karar verecek. Vilayette İktidar yanlısı sendikacılar ile partililer ‘nöbet değişimi’ yapıyorlar.
Zonguldak’ta İktidar’ın son seçimde yaşadığı oy kaybının nedenlerinden biride, ‘Bürokrasinin durumdan vazife çıkartması’ olarak yansıdı sonuçlara. Seçim atmosferinde, sahada daha çok, reklamlarını gördüklerimiz, cemaatlerin ‘Tabela temsilcileri’ oldu.
‘Halk Eğitim ataması’ çarşı-pazar olmuş. Yerel seçimlerde başarılı olmak için şimdiden ‘Köşe kapmaca’ başlamış. 
Benim sloganım ‘En iyi cemaat, cami cemaatidir’. Halk Eğitim de ‘Liyakat-Ehliyet- Sadakat’ üçgeni öne çıkmalıdır. Bu sadece iktidar partisinin değil, Zonguldak’ında işine gelir.Bu konuya devam edeceğiz. 


MUHARREM İNCE’NİN SON ŞANSI

Seçim atmosferi dolayısıyla ‘Siyasi enerji’ yurt içine yoğunlaşmıştı. Seçim bitti. Hem yeni sistemin anlaşılması için icraatlar bekleniyor hem de dokuz ay sonra başlayacak yerel yönetim seçimlerinin tantanası başladı. 

Kılıçdaroğlu biri direkt diğeri endirekt iki yenilgi daha aldı, Tayyip Erdoğan karşısında. Biri Partisi yine kaybetti. Diğeri partisinin Cumhurbaşkanı adayı kaybetti. Bu vesile ile Muharrem İnce de resmi ilk yenilgisini almış oldu.
Kılıçdaroğlu’nun ‘Makam aşkı’ sürüyor. İnce’ye CHP’yi teslim etmek gibi düşüncesi yok. İnce’ye iki seçenek kalıyor. Birincisi Kılıçdaroğlu’na ‘Emir kulu’ olmak. Ya da kandı başının çaresine bakmak. ‘İstanbul’a başkan adayı ol’ gibi ‘Çaylak’ politikacı tezgâhına gelmez. Bence, Atatürk’ten sonra koalisyon şeklinde dahi olsa ‘iktidar’ olan Ecevit’in partisine genel başkan olarak ‘Piyasa’ yapacaktır.
Kılıçdaroğlu’nun dümen suyuna giderse, Kılıçdaroğlu’nun ‘yenilgi’ rekorunu birkaç senede ‘egale’ eder.
İnce, DSP’nin başına geçip, belediye seçimlerine kendine yakın partilerle ‘eylem birliği’ içinde girmelidir. CHP+ İYİ Parti +DSP+ diğerleri; belediyeler üzerinde ortak adaylarla iktidarı sıkıştıramazlarsa, Tayyip Erdoğan’a sadece ‘Seçim heyecanı’ yaşatırlar. Sonuç değişmez. 


İMAR AFFI ve GEÇİCİ SU ABONELİKLERİ…
 

Zonguldak Belediye Meclisi Temmuz dönemi ilk bileşimini bu gün yapacak. Gündemin önemli maddesi ‘Geçici Su abonelikleri’ olacak. Bilindiği gibi Zonguldak Belediyesi tapusuz yerler ve İskansız binalar için geçici su aboneliği adı altında yeni bir tarife belirlemeye kalkmış, ancak mecliste tartışmalar çıkmıştı.
Ancak, İktidar Partisi seçim öncesinde popülist bir girişimle KHK kanununa istinaden ‘İmar Barışı’ adı altında bir düzenleme yaptı.
‘Yapı Kayıt Belgeleri’ ile müracaat eden vatandaşlar, normal tarife üzerinden su aboneliklerini yapabilecekler. Peki, Belediyelerin bu konuda ‘karar’ almasına gerek var mı? Aslında yok. Ancak, geçmiş te almaya kalktıkları ‘kanun gücündeki kararların’ ortadan kalkmasını sağlamaya çalışacaklar bu gün.
Aslında; ne Zonguldak Belediyesi’nin kaçak yapılar karşı takındıkları tavır ne de iktidarın bu popülist girişimi, oy olarak kendisine dönmedi. Hem AKP hem de CHP Zonguldak’ta eriyişini sürdürdü, sürdürüyor.
Demek ki neymiş, Halk bu ‘Popülist’ atraksiyonları yemiyor(muş).

 

KOZLU LİMANI ve REZALETİN TEŞHİRİ

1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türkiye Limanları ve sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri bundan böyle Türk vatandaşları ile Türk Bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı belirtilmiş ve yaklaşık 350 yıldır yabancılara verilen imtiyazlar sona erdirilmiştir. 

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı geçtiğimiz hafta sonu törenlerle kutlandı. Vilayet önünde saygı duruşu ve römorkörle deniz e açılıp, suya çelenk bırakma ve nutuk…
Zonguldak sahillerinde bulunan en az beş- 6 limanda, denizcilik konusunda bir etkinlik yapılamadı. Nedeni belediyelerin beş bin lira bulamaması.
Milyonlarca liralık itfaiye öncüsü bahanesiyle makam aracı binen ve Kozlu Limanı işletmesini üstlenen Kozlu Belediye Başkanı böyle bir etkinliği organize edemedi. Sebep, beş bin lira maliyet parası bulamamak.
Bu tür etkinlikler, yöre insanlarının kaynaşması ve birbirlerini sevmesini sağlar. Aslında Başkan Kerim Yılmaz da haklı. Liman içinde ‘Çekek’ diye ‘Kanunsuz’ ve ‘Ucube’ yapıların olduğu bir yerde ‘Bayram’ adı altında ‘Rezaletin teşhiri’ yapılması da doğru değil elbette. 
Madem, beş bin lera bulup ‘Bayram’ etkinliği yapamadın, bari ‘Rezalet’ sayılarında eksiltme yap başkan Yılmaz.
Mesela, yolgeçen hanına dönen liman çevresinde önlem al. Mesela, limana koyduğu görevlinin keyfine kalan ‘Kamera sistemi’ devreye girsin. Bir sor bakalım, kaç kamera var, kaç tanesi çalışıyor?
Hiç olmazsa, ‘hırsızlık-arsızlık ve kavga, gürültüler’ için ‘Caydırıcı’ olur.


ÜNİVERSİTE VE KOZLU BÖLGESİ

Sağlık Bakanlığının, uyuşturucu kullanan bireyler ve ailelerinin doğru bilgilenmelerini sağlamak ve sunulan hizmetlere erişimini kolaylaştırmak amacıyla kurulan "ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı" madde bağımlılarının umudu olmalı.
Zonguldak gerçekten de bu konuda ‘Duyarlı’ olmak zorunda. Üniversite ve Kozlu Bölgesi uyuşturucunun kol gezdiği alanlardır. Sanal alemden yapılan ‘Adet yerini bulsun’ cinsinden duyurular, çözüm değildir. Emniyet yetkililerinin denetimleri arttırması yanında aileler ‘Caydırıcı’ tedbirler üzerinde yoğunlaşmalıdır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOZLU, LİMANI, ve, REZALETİN, TEŞHİRİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı