Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 17:08 Bu haber 1613 kez okundu
 
Kozlu Sahilinde tıbbi atık tehlikesi!
Kozlu Sahilinde tıbbi atık tehlikesi!
- Haberi
Kozlu Sahilinde tıbbi atık tehlikesi!

Kozlu Sahiline atılan ve biriken tıbbi atıklar vatandaşları korkutuyor. Hafta sonu güneşli havada sahilde gezen vatandaşlar, enjektör ve kan alma tüplerini görünce şok oldular.

Zonguldak’ta günde yaklaşık bir ton tıbbi atık çıkarken, bu atıkların bir kısmının Kozlu sahile dökülmesi yıllardır önemli bir sorun haline geldi. Tıbbi atıkların sahile atılmasından rahatsız olan vatandaşlar “Yetkililer lütfen gelsin bu rezilliği görsünler. Bizim sağlığımızla oynuyorlar” diye tepki gösterdiler.

 

YASAYA GÖRE TIBBİ ATIKLARIN GÖMÜLMESİ YA DA TESİSLERDE İMHA EDİLMESİ GEREKİYOR

Hangi hastaneden geldiği belli olmayan tıbbi atıkların insanların stres atmak için gittiği sahile atılmasını vatandaşlar tepkiyle karşıladı. Tıbbî atıkların sahile vurması sorunu tehlikeli boyutlara ulaştı. Bazı hastanelerin tıbbi atıklarını imha ettiği biliniyor ancak bu atıkların nereden geldiği bilinmiyor. Çocukların iğneler, şırıngalar, serum şişeleri, tahlil tüpleri, ilaç şişeleriyle dolu sahilde oyun oynaması ve denize girmesi toplum sağlığını tehdit altında alıyor. Üzeri kapatılmayan çöpler zamanla denize karışıyor. Yasaya göre bu tür malzemelerin tıbbi atık depolarında biriktirildikten sonra gömülmesi ya da tesislerde imha edilmesi gerekiyor. 

ÇEVREYE SORUMSUZCA BIRAKILAN ATIKLAR İNSANLAR ÜZERİNDE FİZİKSEL ZARARLAR VERİYOR

Tıbbi atıklar ilgili sağlık personeli tarafından diğer atıklar ile karıştırılmadan ayrı biriktirilmesi gerekir. Evsel atıklar, ambalaj atıkları ve tehlikeli atıklarla karıştırılmaması gerekir. Tıbbi atıkların toplanmasında yırtılmaya, delinmeye, patlamaya ve taşımaya dayanıklı ‘Dikkat Tıbbi Atık’ yazılı kırmızı plastik torbalar taşınması gerekir. Tıbbi atıklar üretildikleri andan yok etme işlemi sona erinceye kadar; insan ve çevreyle doğrudan ya da dolaylı etkileşim içindedir. Tıbbi atıkların çevreye etkileri; biyolojik, kimyasal ve fiziksel niteliktedir. Çevreye sorumsuzca bırakılan atıklar insanlar üzerinde fiziksel zararlar veriyor.

Özel Haber: Öznur GÜNEŞ 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kozlu, Sahilinde, tıbbi, atık, tehlikesi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı