“KÜÇÜLEREK KİMSE BÜYÜMEMİŞTİR” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
12 Kasım 2020 - Perşembe 18:35 Bu haber 834 kez okundu
 
“KÜÇÜLEREK KİMSE BÜYÜMEMİŞTİR”
GÜNDEM Haberi
“KÜÇÜLEREK KİMSE BÜYÜMEMİŞTİR”

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ziyareti sırasında yaptığı açıklama Zonguldak’ta şok etkisi yarattı. Posbıyık’ın ziyaret sırasında Ereğli’nin il olması veya Düzce’ye bağlanması gerektiği yönünde yaptığı açıklama kamuoyunda tepki çekti. 
CHP’li Halil Posbıyık, Ereğli’nin Zonguldak’tan ayrılması gerektiği yönünde yaptığı açıklamada, “Ereğli'nin mutlak suretle il olması gerekiyor. Ereğli ya İl olsun yada Düzce'ye bağlansın. Erdemir'in katma değeri nedeniyle gelir seviyesi yüksek görünüyor. Kendi kendine yeten bir kent gibi görünüyor. Ama durum öyle değil.Ereğli gün geçtikçe geriye gidiyor.” ifadelerini kullandı. 
Posbıyık ‘Ayrılık’ çıkışını yapmasının ardından Zonguldak’tan sert tepkiler gelmeye başladı. Vatandaşlar tarafından yapılan yorumlarda Karabük ve Bartın’ın Zonguldak’tan koparıldığını bunun da bölge insanına ve şehre zarar verdiği ifadeleri kullanıldı. 
Bartın ve Karabük’ün Zonguldak’tan ayrılmasını ‘İhanet’ olarak nitelendiren vatandaşlar Ereğli’nin de ayrılması halinde şehrin köye dönüşeceği yorumlarında bulundu.1991’de Bartın’ın Zonguldak’tan ayrılmasının ardından 1995 yılında ise Karabük il olmuştu. 
“KENDİ CAMİASI DA TEPKİ GÖSTERDİ”
Halil Posbıyık tarafından yapılan açıklamaya sert cevap ise Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’dan geldi. Uçar yaptığı açıklamada,“Halil Posbıyık’ın il olma veya Düzce’ye bağlanma açıklamalarına önce kendi camiası tepki gösterdi. Yani CHP bu açıklamalara yönelik ‘Sinirle’ yapılmış dedi. Bu tür çıkışlar Ereğli’de zaman zaman oluyor. Daha öncede Ereğli’de bu sebepten dolayı toplantılar yapılmış görüş alışverişleri olmuştu.” dedi.
“KÜÇÜLEREK BÜYÜYECEKLERİNİ SANIYORLAR”
Bartın ve Karabük’ün daha önce Zonguldak’tan ayrıldığını ancak büyüyemediğini dile getiren AK Partili Uçar, “Bu açıklamayı yapan insanlar küçülerek büyüyeceklerini sanıyorlar. Önümüzde iki büyük örneği var aslında. Karabük ve Bartın. Bu tür açıklamalar ve düşünceler doğru değil. Aslına bakarsanız kendi ilçelerine bu şekilde zarar veriyorlar. Kendileri bu tür açıklama yapacaklarına proje üretsinler. Ereğli’de istihdamı ne kadar arttırabilirler bunu düşünsünler. Ben bu açıklamayı öfkeyle yapılmış bir açıklama olarak değerlendiriyorum.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “KÜÇÜLEREK, KİMSE BÜYÜMEMİŞTİR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı