google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 17:40 Bu haber 2479 kez okundu
 
KULİS ADNAN KÜÇÜKVAR
GÜNDEM Haberi
KULİS ADNAN KÜÇÜKVAR

HEDEF, TTK’NIN İTHAL ETTİĞİ MALZEMELERİ ÜRETMEK…

Üniversite, sanayi, araştırma merkezleri, girişimciler ve piyasalar arasındaki işbirliğini arttırmak için oluşturulan TEKNOPARK’tan sonra Maden Makinaları İmalatçılar Derneği’nin icraat içine sokulması Zonguldak için güzel bir olay.

Dernek ilk kongresini yaptı ve Başkanlığına genç müteşebbislerden Murat Uzun getirildi. Yönetim kurulu: Murat Uzun, Metin Demir, Fatih Furtun, Hakan Kaya, Umut Güneş Sefercik, Soner Aksakal ve Caner Uzun’dan oluştu. Denetleme kurulunda: Murat Saka, Yalçın Nas, Adnan Karademir yer aldı.

Vali Erdoğan Bektaş, alt yapı sorunlarını Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı(BAKKA), üst yapı sorunlarını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından sağlanacak kaynaklarla çözmeyi planladıklarını belirtti.

İlk hedefini ‘Maden Makinaları Sitesi’ oluşturmak olarak belirleyen dernek, yer tespitini yaptı. Yer olarak ‘Eski kok fabrikası alanı’ tespit edildi. Ancak, yerleşim alanı çevresi ve maden ocağı bulunması dolayısıyla bazı sıkıntıların olduğu öğrenildi.

Nihai hedef olarak, oluşturulacak maden makinaları kümesi ile Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun(TTK) ihtiyacı olan ve ithal edilen makine-teçhizatı üretmek belirlendi.

Maden Makinaları üreticilerin bir araya getirilmesi ile üretilecek teçhizatın belirlenip icraatın sağlanması için bu dernek etkili rol oynayacak.

Fikir güzel, icraatta… Her şeyden önce ‘Var olmak’ üzerine planlar kuran TTK’nın,19 milyar tona ulaşan kömür rezervlerini çıkartmak için, en azından ‘Teknoloji de dışa bağımlılıktan’ kurtulması şart. Maddi kaynak kadar büyük bir iş bu…

‘Allah utandırmasın ve kolay gelsin’ diyoruz.

 

ÇOK SEKTÖRLÜ KALKINMA VE SERACILIK

 

Dünkü manşetimiz ‘Zonguldak’ta görülmeyen güç: TARIM’ üzerineydi.

Gerçekten de ‘Ödediğimiz vergi kadar yatırım almıyoruz’ feryatları sonrası devreye giren Üniversite dışında, çok sektörlü bir kalkınma başlatıldı yörede.

Bu gün itibarıyla ödediğimiz vergi (4.577.058.750/tahsilat)kadar yatırım alıp-alamadığımız konusunda net bir bilgi yok elimizde. Konu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Net bilgi temininden sonra arz edilecektir.

Tarımsal kalkınma deyince, Zonguldak’ta üretim açısından elbette köy nüfusunu ilgilendiren 229 bin 898 kişiyi kapsıyor. Tarımsal faaliyetlerin şehre katkısının ekonomik boyutu, 1 milyar civarında.

Dün, tarımsal alandaki faaliyetleri sıralamıştık. Bu arada Devrek ilçe hudutları içinde Antalya-Zonguldak dayanışması izlendi. ‘Gelin kardeş olalım’ projesinde, Manavgat ile kardeş olan Devrek’in  sınırlarında ki ‘Diyaloğ’ toplantısında, fikir alışverişi yapıldı.

İl Müdürü Cemalettin Çataklı, ‘Seracılık’ konusundaki faaliyetlerini anlatı.

Vali Erdoğan Bektaş’ın yakından takip ettiği gelişmeler ışığında, Özel idare destekli, seracılığı geliştirme projesi kapsamında, Zonguldak genelinde, 1 milyon bütçeli 30 tane 525 metrekare sera yapılmış.

Kırsal kesime yönelik yapılacak faaliyetler ve artan üretimle ‘Köyden kente göç’ duracağı gibi, vatandaşların kendilerine olan güvenleri de artacak.

Çok sektörlü kalkınma kapsamında, yörede tarım-hayvancılık konusundaki gelişmeler gerçekten güzel. Ancak, moral ve motivasyonun arttırılması için, bu tür icraatları daha kapsamlı tanıtmak şart.

 

 

YAĞMURDAN ZARAR GÖREN ESNAF

Bir ay önce ‘Kuvvetli sağanak yağış’ nedeniyle Zonguldak merkezinde birçok esnaf zarar görmüştü. Elbette en büyük suç belediyenindi.

Meteoroloji alarm verdiği halde, merkezdeki logarlar kontrol edilemedi. Yağış/ akış güzergahlarında önlem alınamadı.

Daha sonra yağan kuvvetli yağışlara rağmen, şehir ve esnaf hasar görmedi. Çünkü, belediye ‘Tecrübe; hayatta yenen kazıkların bileşkesidir’ sloganı çerçevesinde, her logarın başına bir adam dikti, koordineyi sağladı.

Gelelim asıl konuya.

İlk şiddetli yağıştan sonra, oluşturulan ekip esnafın maddi-manevi zararlarını tespit etti. Ancak, bu güne kadar bu konuda bir netice alınmadı.

 

 

YEMEK ŞİRKETLERİ VE FİYATLAR(!)

Zonguldak’ta ‘Yemek kültürü’ yok.

Zira kendine has bir yemeği yok. Rize gibi kavurma, sütlaç, fasulye,  turşu kavurması, lahana gibi misafirlerin arayacağı damak zevki yok.

Yani, doymanın dışında, damak zevkini giderecek yemek yok.

Dolayısıyla Zonguldak’ta lokantacılık gelişmemiş. Adım başı lokanta olmasına bakmayın. Yemekler Türkiye genelindeki yemeklerin taklidi durumunda.

Durum böyle olunca, ‘Hizmet alımı’ yoluyla iş yapan yemek şirketleri de yeni yeni palazlanıyor.

Kurum ve kuruluşlar personeli için yemek alımı yapıyor. Yemek alım işleri de ‘Allem-küllem’ yapılıyor.

Kimi merdiven altı yemek firmalarından, kafa-kol  ilişkisi içinde yemek alıyor. Yemek  Asya’dan, fatura Avrupa’dan. Kimi, yemek ihaleleri için rakipleri ile ‘Kaş-göz’ işareti yapıp, yemek alacak firmayı ‘Aforoz’ ediyor. Kimi, siyah et yerine tavuk eti kullanıyor kimi soya. Elbette sloganları, ‘Çene suyu çorba’ türü ‘Buyurun yiyin doya daya’ türünden.

Denetleyen ne yapsın!  Malzeme bu.

Dün elime bir kuruma yedirilecek aylık yemek listesi geçti.

Sabah kahvaltısı: Eritme peynir, Yeşil Zeytin, Kayısı reçeli, yarım ekmek-0.50Lt su. Öğlen yemeği: Et Haşlama, Zeytinyağlı fasulye/pilaki, Tel kadayıf, Erzincan çorbası, ekmek-su. Akşam Yemeği: Etli Patates, Arpa Şehriye Pilavı, Ayran, Çoban Salatası, Ekmek-su

Bu arada, köftelerde et oranının en az 100 gr. Olacağını belirtelim.

Bir yemek şirketi, yukardaki yemekleri yani üç öğün yemeği 20 liraya satıyor kuruma. Kim bilir(!) KDV içindedir bu fiyatın(!).

Hizmet alan kurum, bir çuval yemeği KDV dahil 20 liraya yiyecek olmanın mutluluğunu yaşar elbet.

Peki, ‘Kör’ bile olsa bunca yemeğin 20 liraya satılmasının ‘Zarar’ olduğunu görür. Peki yemek firması neden bir çuval yemeği zararına satar? Toplu parayı kullanmak için. Part -Time adı altında sigortasız-vergisiz adam çalıştırdığı için. Rakiplerini ekarte etmek için. Yemek kalitesini düşürmeyi planladığı için. İflastan kurtulmak için. Piyasayı eline geçirmek için…

Burası Zonguldak. Ben ‘629 Adımlık Şehir’ deyince, bazıları alınganlık gösteriyor.

Bu konuya devam edeceğiz.

 

 

HAYIRSEVER TEMİZLİK İŞÇİSİ

58 yaşında, bekar, Zonguldak Belediyesi Temizlik işçilerinden.

Annesiyle birlikte yaşıyor.

Son günlerin aktüel konularının başında geliyor. Şu anda Türkiye Onu konuşuyor. Aldığı maaş ile üç öğrenciye burs veriyor.

‘Hayır-hasanet’ yani ‘İnsani’ yardım, ‘her yiğidin harcı’ değil. Aslında, ‘Harç’ ötesinde ‘Nasip’ işi.

Hayır-hasanet herkese nasip olmaz.

Bankalarda çuvalla parasını ‘faiz’ taklasına yatıranlar, milyonlarca liralık ev ve araçlarıyla ‘Caka’ satanlar, lafa geldi mi, ‘insan sevgisi’ konusunda ‘Attığında mangalda kül bırakmayanlar…’

Temizlik işçisi Abdurrahman Yılmaz hepinize ‘Kapak’ olsun.

Ve tüm insanlara ‘Örnek’ olsun.

‘Allah gönlüne göre versin’ kardeşim Abdurrahman Yılmaz

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KULİS, ADNAN, KÜÇÜKVAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı