google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 14:31 Bu haber 2543 kez okundu
 
KULİS ADNAN KÜÇÜKVAR
GÜNDEM Haberi
KULİS ADNAN KÜÇÜKVAR

ARAMIZDA ENGELLER VAR!..

Zonguldak’ın ‘İstatistik’ bilgilerini paylaşıyorum zaman zaman. Aslında, ‘Önemsiz’ değil. Olayın ‘Siyasi’ ve ‘Teknik’ yorumu daha kolay oluyor böylece.

200 bin çalışan, 160 bin emekli, 50 bin işsiz, 50 bin engelli, 5 bin göçmen, 3 bin yabancı öğrenci

Ne ilgisi var şimdi?’ diyenler var. ‘Neden 5 bin göçmenden bahis ettin’ diyenler… Sanal alem de, ikide bir ‘Bu Suriyeliler’ diyenlere takıldım. Küçük bir ‘Anektod’ geçeyim mi?

Zonguldak’taki göçmenlerin kimseye zararı yok. Asayiş olaylarına katkıları yüzde bir bile değil. Şehirdeki Roman vatandaşların ‘Asayişlik’ olayları ‘Yüzde5-10’ arasında değişiyor. Yollarda dilenip, ‘Görüntü kirliliği’ yaratan ‘Göçmen’ yok. Gayri ahlaki ve uyuşturucu konusunda göze çarpan da… Zaten, ‘Ülkelerindeki sorunları’ halledildikçe ve müracaat ettikleri ülkeler kabul ettikçe sayıları azalacak. Bilesiniz istedim.

İşsizler konusunda, ‘İş var, işsiz var, çalışan’ yok demiştim ya? İŞKUR Müdürü Sayın Gönül Hanım(Demirsu) eleştiriye ‘Konu’ edip, Ankara’ya yazıyı yazdı. “Özel sektör kömür işletmelerinde işsizler neden çalışmıyor?” konusu irdelenecek.

Milyonlarca emeklinin açlık sınırı ve asgari ücret altında maaş alma konusunu sürekli işliyoruz. Asgari ücret komisyonu toplandı. İnşallah, asgari ücret 2 bin 600 lira olurda (ben 2 bin 300 TL bekliyorum)istatistik rakamlarda olumlu değişiklik olur.

Gelelim engelli konusuna… Dün yine ‘Gün’ dolayısıyla toplantılar yapılıp, nutuklar atıldı. Engelli Dernek Başkanı dostum, ‘Fazla detaya’ girmedi. ‘Eksik-aksaklıkları’ satır aralarında ‘Çaktırmadan’ söylemiş.

Halk otobüslerinden ücretsiz yararlanamıyoruz’ demiş. Seçim öncesi Başkan Selim Alan’ın verdiği sözler arasındaydı, emekliler ve engellilerin halk otobüslerinden ücretsiz yararlanmaları.

Ne hikmetse, Başkan Alan seçilir seçilmez, önce ‘Asfalt müteahhiti’ ve ‘Parke müteahhiti’ ile  muhatap oldu(!) Eyvallah, ‘Akçeli iş’ ancak, otobüs müteahhiti ne iş! Kaldı ki, devlet, halk otobüslerine araç başı para veriyor. Halk otobüsleri görevini yerine getirmediği halde, parasını alıyor.

Karabük Belediyesi, görevini yapmayan Halk Otobüsü Müteahhitine parasını vermiyor. Ortada bir ‘Ahbap-çavuş ilişkisi’ var demek ki! Bu ne demek oluyor?

Engelli Dernek Başkanı, ‘Bakanlığın verdiği kartlar Zonguldak’ta kullanılamıyor’ diyor. Diyelim ki, CHP’li Belediye Başkanı Muharrem Akdemir döneminde, ‘CHP ve Akdemir yıpransın’ diye bu ‘Eksik-aksaklar’ görmezden geliyordu. Şikayetler ‘Bürokrat hastalığı’ olan ‘Sağıra yatma’ ile ‘Bertaraf’ ediliyordu. AK Partili belediye geldi şimdi… Hayırdır!

Mezbahane ‘Bilmem nereye’ gidiyor, dün dökülen asfaltlar bu gün ‘Lağım patlakları’ dolayısıyla kesiliyor, otobüs müteahhiti kanunun verdiği hakları uygulamıyor.

Aramızda engeller var. Ancak, engeller ‘Manevi’ değil, ‘Maddi…

Bu konuyu detaylandıracağız.

 

‘KAÇAK KAT YASSAH BEY…’

Bir varmış bir yokmuş…

Siyasetin yozlaştığı, politikacıların kozlaştığı bir dünya ülkesinde, bir eski vekil, kendi ilçesinde binasına kat almak için müracaat etmiş.

Kendi partisinin belediyesi zamanında ‘Yassah’ diye alamadığı kat avantasını, karşı partili belediye başkanı gelince ‘Alırım’ demiş.

Etik’ demiş adam, ’Estetik’ demiş, ‘Betik’ demiş adam vermemiş ‘Avanta’ kat çıkmayı.

Eski vekil, vekil eskiliğine bakmamış, geçmişin hatırı sayılır demiş, siyasi baskıyı hesap etmiş, tam da o sıralar ‘Bürokrata siyasi tazyik’in seslendirilmesi ‘Bürokrat gidici politikacı kalıcı’ edebiyatları varmış…

Tam sırası demiş ve ildeki bürokratik kademeye başvurmuş.

-‘Ben, eski vekil. Ancak, vekilliğin eskisi-yenisi yok, yine nazımız sözümüz geçer’ demiş.

Velhasıl-ı kelam, benim filanca ilçe sınırları içindeki apartumanıma bir kat daha atacam, haberiniz olsun” demiş.

Bürokrasi ‘Kaçak kat Yassah bey, olur mu öyle şey’ demişler.

Vekil eskisi kızmış, kızarmış morarmış ‘Biz ne etikler, betikler gördük’ demiş. Söylenmeye devam etmiş ‘Keşke bu vilayete belediye başkanı olsaydım’ demiş.

Olsaydınız, sizin adınız da geçiyordu. Ancak, kat istediğiniz yer burası değil’ cevabını alınca sinirlenmiş, kafasındaki saçlar ‘Bakla çalısı’ gibi dikilmiş, çıkmış makamdan…

 

KARARA İTİRAZ EDECEK(MİŞ)

Koruma Kurulu, Kız Meslek Lisesini koruma altına alıp tescilleyince, Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan’ın ‘İktidar damarları’ kabarmış ve “Koruma Kurulu’na itiraz edeceğim” demiş.

Siyaset’ böyle bir şey işte. Makama oturan, kendisini ‘En Yüce’ hissediyor ve başlıyor etrafa parmak sallamaya.

Lafa geldi mi ‘Demokrasi- hak-özgürlüklere saygı’ icraata gelince, ‘İktidarım yaparım’ parmak sallaması.

CHP’de aynı manzara.

Site de Ebru Uzun listesi seçimi kazanmış. Milletvekilinin zoruna gitmiş, parti meclisinde görüşme öncesi ‘İPTAL’ kararı elden imzalatılmış ve Ankara’daki toplantı öncesi Zonguldak örgütüne fakslanıp ‘Güç gösterisi’ vizyona sokulmuş. Zonguldak’taki sosyal demokrat örgüt çeşitlerine, ‘Ben ne dersem o’ parmak sallayışı aktarılmış.

Belediye Başkanı Selim Alan, önce “Hastanenin eksik otopark projesine’, sonra ‘Otopark için okul yapma fikrine’, en sonrada ‘Vekilin okul yıkılacak’ açıklamasına ‘Eleştiri’ getirip, parmak sallamalıydı.

Daha sonrada, okul yıkılma fikrinin ‘Halkta gördüğü karşılığı’ siyaset-ticaret ve sosyal boyutu ile tartıp ‘Karar’ vermeliydi.

İlginçtir… Yasal olmasına rağmen, halk otobüslerinden “Engelliler ve emeklileri ücretsiz seyahat ettirmeyen” firma müteahhitine parmak sallayamayan Başkan Alan, ‘Okul yıkılmasını istemeyen halk çoğunluğuna’ parmak sallayabiliyor.

Bastırılmış duygular’ filminin ‘Renkli Türkçe Sinemaskop’ bir ‘Yeni nesil’ canlandırması sanki.

Ne yapsın Tayyip Erdoğan!..

 

İL GENEL MECLİSİ’NİN YILMAZ’I

 

İl Genel Meclisi toplantıları renkli geçiyor.

CHP’li Fikret Zaman var iken tartışmalar ‘Su bardağı’ atmaya kadar varıyordu.

Sonraları, Ak Partili meclis üyeleri ile İl Genel Sekreteri Recep Demirtaş ile kapışmalar gündeme girdi. Köylere hizmetin ‘Keyfe keder’ yapıldığına dair eleştiriler oldu. Sonra birileri devreye girip, siyasetin puan kaybetmesi dikkate alınıp, , ‘Kestirildi’ bu açık ve gizli hesaplaşmalar.

Şimdide, CHP’li Nebahattin Yılmaz, her toplantıya hazırlıklı geliyor. Bir vesile söz alıp, ‘İcraatın’ yıpranmış bir ucundan yakalayıp, ‘Çarşı-Pazar’ ediyor iktidar yanlısı üyeleri.

Aslında, birçok konuda haklı… İktidar yanlıları ‘Sağıra’ yatıyorlar. Cevap verseler, ‘Aşağı tükürsen sakal-yukarı tükürsen bıyık’ hesabı olacak. Cevap verseler, ‘Ellenecek-bellenecek daha çok dillenecek’ diye ses çıkartamıyorlar.

İl Genel Meclisi’nde Nebahattin Yılmaz’ı sevmeyenler, AK Partililerden çok CHP’li üyeler. İktidar nimetlerinden ‘Köye hizmet’ açısından faydalanırım’ diyen CHP’liler.

Zonguldak’ta tel tel dökülen, seçim sandığı başına polis davet edip, yenilgilerine kılıf arayan CHP’liler yanında, ayakta ‘Dimdik’ duran bir Nebahattin Yılmaz var  piyasada.

İl Genel Meclisi’nin Yılmaz’ı.

 

KOZLU UÇACAK/MIŞ!..

 

 

 

 

 

 

 

 

Kozlu’da rant çetesi var’ açıklamasından sonra okuduğum renkli bir açıklama daha…

Kozlu uçacak/mış…

Kozlu İncirharmanı’n da ‘Sanayi Sitesi’ kurulma çalışmaları başlamış. Orman izinleri alınmış. Karayollarının viyadüklü ve tünelli çevreyolu İhsaniye’den geçecekmiş.

İhsaniye tam bir yaşam bölgesi olacakmış. TTK çekildikten sonra İhsaniye yeşillikler içinde ‘Pejmürde’ bir görüntüye bürünmüştü.

Başkan Ali Bektaş, ‘Kozlu uçacak’ demiş.

Hele de eski takım arkadaşı ‘Meşhur Türker Baykam’ın Belediye’ye dönmesi sonrası Sayın Bektaş’ın ‘Moral kalite ve kapasitesi’ yükseldi.

Kozlu deyince aklıma hep, Tuncay Karakuş’un (Eylül 2017) “Kozlu’da rant çetesi var” açıklaması geliyor.

Açıklamanın üzeri ‘Bir şekilde’ örtüldü. Kim bilir o açıklama ile kimlere mektup yazılıp, hesabı görüldü. Zamanın ‘Meşhur’ seçilmiş ve atanmışları da birbirine sarılıp,‘Ses yok sade nefes’ uygulaması ile ‘Hasret’ giderdiler.

İhsaniye’ye ‘Hizmet’ gelmesi iyi.

Benim derdim, ‘İhsaniye’ye yapılacak olan sanayi sitesi değil. Koca Zonguldak Merkezinin bir organize sanayi bölgesi olmayışı.  Lafa geldi mi, Cumhuriyetin ilk sanayi ve endüstri vilayeti. Uygulamada ‘Sorunlar yumağı

Zamanında (Vali İsmet Metin dönemi) Terzi Köyü için çalışmalar yapılmış ancak, Ereğli ve Alaplı’da organize sanayi bölgesi olduğu için durdurulmuş. Terziler Köyü Ereğli –Zonguldak sınırında. Üçköy -Karşı-Karaosmanlar-Kızıllar köyleri arasında.

Konuyu birkaç kez tartışmaya açtım. Siyaset ve bürokrasi ‘Sağıra yattı’.

Ereğli ve Alaplı’da Organize Sanayi Bölgesi varmış. Terziler köyü de Ereğli sınırında olduğu için olmazmış…

Vay canına yahu…

Çok mu zor, sınırda olan Terziler Köyü’nü Zonguldak’ın Kozlu ilçe sınırlarına çekmek…

Başkan Ali Bektaş’ın ‘Kozlu Uçacak’ açıklamasını okuyunca, ilgilendim, aklıma bunlar geldi.

Biraz daha zorlayayım bakalım…

Demek ki Kozlu, bu sefer İhsaniye’den doğru uçacak. Kozlu nüfusu 40 binden 70 bine çıkacak demektir bu.  Türker Baykan’lı belediyenin ‘Uçuş’  tekniklerini ‘Kozlulular’ yakından bilir.

Hayırlısı olsun, vatana, millete, Kozlululara ve…

Kaynak: Editör:
Etiketler: KULİS, ADNAN, KÜÇÜKVAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı