Haber Detayı
13 Ağustos 2017 - Pazar 01:29 Bu haber 2288 kez okundu
 
Kurbanlıklar cep yakıyor!
Ağustos ayının son günü başlayacak kurban bayramı dolayısıyla Zonguldak’ta da kurbanlık satışlarına başlandı.
GÜNDEM Haberi
Kurbanlıklar cep yakıyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı tarafından her yıl gündeme alınan kurbanlık et fiyat tartışması bu yıl da gündeme gelirken, kurbanlık fiyatlarının bir asgari ücretli veya bir emekli maaşı kadar olması özellikle alt gelir grubunu endişelendiriyor.

Kurbanlık fiyatının 8-10 bin TL civarında olması, kurban kesmeyi düşünen emekli ve asgari ücretlinin bir maaşı kadar olması emekli ve asgari ücretlileri kara kara düşündürüyor.

Et fiyatlarının oldukça yüksek olması, ister istemez kurbanlık fiyatlarını da etkilediği belirtilirken, kurbana girecek bir kişinin bütçesinden çıkacağı para bin 300 ile bin 500 TL arasında değişiyor.

EMEKLİLER KURBAN KESEBİLECEK Mİ?

Kurbanlık fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle düşük emekli maaşı alan emekliler, dini vecibelerini yerine getirmek istiyor ancak, fiyatların oldukça yüksek oluşu emekli vatandaşları her yıl olduğu gibi bu bayramda da kurban kesiminden mahrum bırakıyor.

Emekli vatandaşlar; “Bu şartlarda nasıl kurban keselim. Maaşımız bin 500 TL.  bir kurbana girsek vereceğimiz kurban fiyatı da bin 500 TL. Bir ay boyunca ne yiyip ne içeceğiz. Yaz bitiyor, okullar açılacak, havalar soğuyacak odun kömür alınacak. Bu durumda nasıl kurban keselim. Tamam, biz de çok istiyoruz, kurban keselim çocuklarımıza kurban eti yedirelim, komşularımızla kurban kavurması yiyelim istiyoruz ama maalesef bütçemiz el vermiyor” şeklinde yakındılar. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurbanlıklar, cep, yakıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı