KURT, KIŞI GEÇİRİR AMA; YEDİĞİ AYAZI UNUTMAZ
Haber
20 Ocak 2021 - Çarşamba 16:37 Bu haber 1981 kez okundu
 
KURT, KIŞI GEÇİRİR AMA; YEDİĞİ AYAZI UNUTMAZ
EĞİTİM Haberi
KURT, KIŞI GEÇİRİR AMA; YEDİĞİ AYAZI UNUTMAZ

KURT, KIŞI GEÇİRİR AMA; YEDİĞİ AYAZI UNUTMAZ

Altı ay önce Tüm Emek Der Şube başkanı ile birlikte, bölge ziyaretleri kapsamında, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Sayın Satılmış Gebeş’i ziyaret etmiştik.

Sınırları içindeki yüksek üretim ve istihdamla çalışan bir fabrikanın, işçilerini ‘Elektrik kesintileri’ nedeniyle çıkarttığını söyleyince hayretlerimizi gizleyememiştik... Elektrik kesintileri nedeniyle, zamanlı siparişlerini yerine getiremeyip ceza yememek için, üretimi durdurmuştu yatırımcılar.

Bir taraftan ‘Ödediğimiz vergi kadar devlet yatırımı alamıyoruz’ diye ahkam kesiyoruz, diğer taraftan ‘Bölgede risk alıp yatırım yapan iş insanlarına destek olmuyoruz’ diye öfkelenip, eleştirilerimizi sıralamıştık.

Konuyu İnanış’ta duyurduk. Ekstradan çiçeği burnunda Zonguldak Valisi Sayın Mustafa Tutulmaz’a ‘Şifai’ olarak aktardık. ‘Sevgi dili’ ile muhkem ‘Sayın Vali’, sağ olsun, bölgeye gezi yapıp, adı geçen ‘Elektrik sıkıntısı’ çeken iş insanlarını ve belediye başkanlarını ziyaret etti.

Sayın valim, ‘Sevgi dili’ çerçeveli anlatmaya çalışmış olmalı ki, ‘Elektrik’ ile ilgili sorunlar, karakışın ortasında, sadece iş insanlarını değil, toplum katmanlarının tamamını dağda/şehirde; nerede olursa olsun, ‘Canına ot tıkadı.’

‘Dalları kar basmış’, telleri ark yaptırmış. ‘Yüklenme’ olmuş, jeneratörler çalışmamış, hastane ameliyatları ertelemiş. Dilaver Mahallesi’nde trafo yetmemiş, Ulutan Barajı civarında şebeke su koyvermiş, sular kesik.

Farkında mısınız, yakaladığını yoğun bakım ünitesine postalayan COVİD-19 denen melun bile aktüel olmaktan çıktı. Günün aktüel konusu; suların, elektriklerin kesilmesi, yolların, merdiven ve kaldırımların kardan tıkalı olması…

Tünel, kanal, viyadük, dere ıslahı, liman içi düzenlemeden ne haber? Evinden çıkamıyorsan, telefonunu şarj edip konuşamıyorsan, kıçını başını yıkayacak su yoksa!.. Tünel, viyadük olsa ne yazar!

Bana ne senin depodaki 500-600 ton tuzundan, garajındaki paletli kar küreyicilerinden, bilmem kaç yüz tane beden işçinden, bana ne?

Bana ne senin il kongresi hazırlıklarından, bana ne senin parti içi şikayet için yukarıyla gambazladığın partili arkadaşlarından!..

Birilerinin makzon’una verdiğin destek kadar, Kız Meslek Lisesi’nin yıkılmasını koşturduğun kadar, merkez çarşısına sırtını dönüp, tarihi Fevkani köprüsünü yıkacağım’ diyene kadar, bir ay öncesinden yağacağı beklenen ve ‘Mutluluk’ görüntüleri olarak algılanabilecek kar yağışını, ‘Esaret’ ve ‘Rezalet’ kelimeleri etrafına sıkıştırman, abesle iştigal değil mi?

Elinde imkan olmaz, anlarım. CHP’li belediye döneminde ‘Zonguldak’ı köye çevirdi’ nutukları atanlar, bu gün ellerindeki ‘Merkezi idare’ yetkililerini, dere temizliğinde, liman içi düzenlemede, mahallelere asfalt dökümünde kullanırken; vatandaşı hayat pahalılığı, işsizlik, pandemi belasının ortasında; birde ‘Kar-kış-kıyamet’ içine atmanın alemi ne?

Bana göre asıl ayıp ne biliyor musunuz? Dün güneş açtı, ağaçların karları döküldü, cadde/sokak/merdivenlerin karları erimeye başladı, belediyenin kepçeleri çarşı ortasında fink atıyor. Vilayet binası önünde ağaçları buduyor, yol kenarlarındaki birikmiş karları temizliyor.

Aslında, bu yazının başlığı ‘Bayram geçtikten sonra kınayı kıçına yak’ atasözünü hatırlatmak olmalıydı, değil mi?

Ancak, siyasi yozlaşmanın doruk noktalara tırmandığı bir ülke de, sorun ‘Parlamenter Sistem’ veya ‘Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ değil. Demek ki, sorun insanda.

Seçilene ve atanana kadar, edebiyatta ‘Hz. Ömer’ ilan edilenler, sistemin çarkları arasında anında ‘Turist Ömer’ olabiliyorlar.

Bir atasözü ile başladık, atasözüyle bağladık, yine atasözü ile bitirelim mi?

Bir kişi bir kere aldatılırsa, suç aldatanın. İkinci kez aldatılırsa, suç aldananındır.

 

 

KAR ERİDİ, BELEDİYE SAHNEDE…

Zonguldak, ‘629 Adımlık Şehir’ standartlarında olduğunu her konuda ortaya koyuyor.

Bir ay öncesinden, ‘Yoğur kar yağışı bekleniyor’ açıklamalarına, ‘Depolarımızda tonlarca tuz, şantiyelerimizde araç ve elemanlar hazır’ cevabı verenler, maalesef şehri kar yağışına teslim ettiler.

Cumhuriyetin ilk endüstri şehri Zonguldak’ta, bırakın merkez köyleri, kırsalı; belediye binasına 1-2 km mesafedeki mahallelerde elektrikler ve sular kesildi. İnsanlar araçlarını park yerlerinden çıkartamadı, kaldırımlarda yürüyemedi. Cep telefonlarının şarjlarını araç kitleriyle tamamlamaya çalıştılar. Tam bir, 40 sene önceki yaşantı. Karikatür dergilerine malzeme olacak görüntüler…

Manzaraya bakın… Tenceresinde kar eritip, evinde temizlik yapıyor insanoğlu… Covid dışarda fink atıyor, hastaneler elektrik sıkıntısı çekiyor.

Manzaraya bakın, insanlar yola/dükkana ulaşacak kar çalışması yapıyor.

Manzaraya bakın. Dün kar erimeye başladı, belediye araçları Vilayet önünde ağaçları budamaya, vilayet etrafında yolların eriyen karlarını temizlemeye başladı…

Bu manzaralar, gerçekten de tarihi bir şehre yakışmıyor.

Trafik sıkıntısı ve ulaşım sorununa çözüm için modern karayolu, tünel/viyadük yapsan ne yazar? Araçlar gidemedikten sonra! Köye çift şeritli yol yapsan ne yazar?

Barajların su dolu olsa ne yazar? Su mahallelerdeki vatandaşına ulaşmıyor, yemek/içmek/temizlikte kullanılamıyorsa!..

‘CHP Zonguldak’ı köye çevirdi?’ diyenler, Allah aşkına siz Zonguldak’a hangi çağı atlattınız?

CHP’den farkınızı bir anlatsanıza bana!

Zonguldak, bunu hak etmiyor, gerçekten hak etmiyor.

 

AK PARTİ DE ‘TEK KALE MAÇ’ BAŞLADI

AK Parti, Türkiye genelinde il kongrelerini başlattı. Önceki gün Karabük ve Bartın il kongreleri yapıldı.

Zonguldak il kongresi için tarih, 8 Şubat olarak belirlendi, kulis ve çalışmalar ‘Tam ateş’ başladı.

İl yönetimi 30 kişi değil 40 kişi olacak.

Seçim stardı verilmesiyle birlikte, tüm ilçelerde birden seçim/kulis başladı. Birkaç ay önce il başkanı ve merkez ilçe başkanı aleyhinde başlatılan kulisler, kaldığı yerden devam ediyor.

Son zamanlarda şikâyetler, ‘Parti içi rakip eksiltme operasyonu’ dışında, işlerine müdahale ettirmeyen bürokratlara yönelik yapılıyordu.

Mevcut partili yöneticiler ile yönetimlerde yer almak isteyenlerin tanıtım/tezvirat ve propaganda çalışmaları hızlandı. İki dönemdir il başkanlığı yapan Zeki Tosun’un devam edip etmeyeceği, genel merkezin tasarrufunda. Ancak, şu an için il başkanı talibi ve ortaya çıkan liste ve liste bulunmuyor.

Partililer, taleplerin belirleneceğini, genel merkezin son değerlendirmeyi yapacağını söylüyorlar.

 

EKMEK ZAMMI(75 krş.) KAPIDA

Un, doğalgaz, asgari ücret, deterjan, maske, ambalaj ürünlerine gelen zamlar sonrası, fırın işletmecileri zarar etmeye başladı.

Bir tarafta hükümetin ekonomi politikalarını eleştiri için yapılan ‘Askıda ekmek’ kampanyaları diğer tarafta, ‘zarar ettikleri’ gerekçesiyle zam isteyen fırıncılar.

Türkiye’nin bağımlı olduğu en büyük buğday ithal pazarı Rusya’nın yüksek vergi artırımı da tuzu biberi oldu. Türkiye Mart ayından itibaren Rusya’dan yüzde 100 zamlı buğday alacak.

Bu arada başta İstanbul olmak üzere, Zonguldak’ta da fırın işletmecileri, son zamlardan sonra 145 kuruşa mal ettikleri ekmekten zarar ettiklerini belirtip, yetkililerden zam talebinde bulunmaya başladılar.

Bilindiği gibi Zonguldak’ta 200 gram ekmek 1.5 liradan satılıyor. Ekmeğin kilosu 7 lira 5o kuruşa geliyor.

Fırın işletmecilerinin isteği ise 200 gram ekmeğin 2 lira 25 kuruştan satılması.

Fırıncılar, “Bizim isteğimiz statü gereği. Karar hükümetten çıkacak. Ortada bir güvensizlik var. Fırıncılar zarar ediyoruz diyor, hükümet, göz göre göre zarar edip, iflas etmemizi seyrediyor. Hükümet bu konuda çözüm üretmek zorunda.

Peki, fırın işletmecilerinin bu konuda teklifi var mı?

Dinleyelim, bakalım.

      

Kaynak: Editör:
Etiketler: KURT,, KIŞI, GEÇİRİR, AMA;, YEDİĞİ, AYAZI, UNUTMAZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı