LİMAN’IN SATIŞI-TTK- BELEDİYE google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
28 Ekim 2020 - Çarşamba 17:04 Bu haber 2396 kez okundu
 
LİMAN’IN SATIŞI-TTK- BELEDİYE
GÜNDEM Haberi
LİMAN’IN SATIŞI-TTK- BELEDİYE

Son günlerin aktüel konularından biri ‘Zonguldak Limanı’nın durumu.

Türkiye de kömür üreten kurumların bir araya getirilip A.Ş. statüsünde ‘Maden Holding’ gerçekleştirilip, ‘Varlık fonu’a devri ve ‘TTK’nın Çinlilere satılması’ ortaya atılınca, ‘Temcit pilavı’ gibi sürekli ısıtılan ‘TTK Limanı’ yeniden gündem oldu.

Siyasi ortamda taraftar buldu, İktidar ‘Yok’ dedi, muhalefet ‘Sakız’ gibi gevretti.

Bu arada ‘Zonguldak Valisi’, Zonguldak Limanı’nda ‘Reklamlı’ bir inceleme yapınca, ‘Ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ sözü devreye girdi, ‘Liman tartışmaları’ kamuoyunda güncellendi.

Önce şunu söyleyelim. TTK, hazinenin finanse ettiği kurumlardan biri... ‘Siyaset’ böyle diyor. Yani, siyasi iktidar yanlıları ve bürokrasi, kurumun zarar ettiğini kabul etmiyor. Tartışılabilir.

Gelelim tartışmaya. Madde 1: Liman TTK’nın değil. Zonguldak Limanı’nın ‘Kullanma hakkı’ TTK’nın. Liman Hazinenin. Ereğli Kömürleri İşletmesi (EKİ) Türkiye Taşkömürleri Kurumu’na (TTK) dönüşürken böyle yapıldı.

Olaya TTK açısından bakıldığında, “TTK’nın var olma mücadelesi” verdiği bir ortam da, Limanın TTK’ da kalması için ‘Varlık şartları’ şimdi ‘Yok’ gibi. Yani, Liman eskisi gibi kâr etmiyor. Ancak, ‘Stratejik’ bir yer. Eskiden Liman, kurumun kâr eden yerlerinden biriydi. Şimdi sadece kömürden para kazanılıyor. Yıllık 700-800 bin ton satılabilir kömür üretiliyor. Ortalama 400 bin liradan hesap edilirse 280-300 milyon gibi bir katma değer var. Elbette, Zonguldak için de bir ‘İstihdam’ alanı. En azından Zonguldak’ta ki 50 bin kayıtlı işsiz sayısının artmasını frenliyor.

Liman faal değil. İçinde Erdemir’le bağlantılı ‘Feri’ yok. Ocaklar için direk nakliyesi, kömür nakliyesi yok. Liman’da hizmet verilen Gümrük Polisi ve RORO taşımacılığı hizmetleri var. Hizmetin maddi karşılığı alınıyor elbette ancak, çok cüzi.

Bu gün için Liman içi, daha çok Kozlu-Üzülmez Bölgelerinin ‘Kömür stok sahası’ olarak kullanılıyor. Kömür stoklanmasının ‘Çevre’ açısından sorunlar ürettiği de bir gerçek.

TTK  için liman, demiryolları faal olduğu müddetçe, önemli değil. Hele karayolu ağı modernleştikçe nakliye sorunu azalıyor.

Evvelemirde, limanla ilgili ‘Aklıevvel’ olmayan herkesin ortak kararı, ‘Liman doldurulmamalı’ şeklindedir.

Liman satılabilir, ancak, siyasetin Zonguldak’taki kalelerinden biri olan “Belediye’ye verilmesi” gibi bir yol yanlış. Bu gün itibarıyla Zonguldak Belediyesi siyasette ‘Yandaş’ olabilir. Ancak, yarın roller değişir. Olaya siyasi değil, bölge ve ülke ekonomisi açısından bakmakta fayda var. Liman ‘Lütfen’ türünden ‘Trampa’ değil, ‘Çatır-çatır’ ihale ile verilmelidir. Yani ‘fiyat yarıştırma’ yoluyla.

Elbette, verilirken de, “TTK’nın işine geldiğinde/ihtiyacı halinde” faydalanmasını içeren maddelerle verilmelidir.

TTK’ nın Ereğli’de ki Limanı askeriyeye devredildi. Bir daha kullanılamadı. Yarın ‘Şartların ne olacağı’ belli mi? Yarın deniz yoluyla kömür nakliyesi zuhur edebilir.

Dolayısıyla, Zonguldak Limanı’ndaki ‘Kullanma hakkı’ satışta dikkate alınmalı.

Liman satılacaksa, satıştaki ciddiyet gerek dememin nedeni; bundan önceki satışlardaki sıkıntılar. Bu gün itibarıyla TTK’nın çekildiği ancak, sıkıntıların sürdüğü birçok konu her gün gündem maddesi olarak ortada bulunuyor. Mesela ‘Deniz Feneri alanı’. Mesela, ‘Memurlar Lokali’ alanı.

Olay, ‘Kamusal alan’ çerçevesinde görülmemeli. Kurum sahası coğrafi olarak ne kadar ‘Kurumsal olsa da, “Zonguldak’ın ortak Paydası”dır. Yani, karar verilirken paydaşların fikri takip edilmelidir.

Haber: Adnan KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: LİMAN’IN, SATIŞI-TTK-, BELEDİYE,
Yorumlar
Haber Yazılımı