Haber Detayı
03 Mayıs 2018 - Perşembe 18:08 Bu haber 2094 kez okundu
 
Lise mezunu olmak şart
“Lise mezunu olmak şart”
GÜNDEM Haberi
Lise mezunu olmak şart

* Ticaret İl Müdürü İsmail Maden “Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızca yayınlanan İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti hakkında yönetmelikle yapılan düzenleme sonucu 13 Ağustos 2018 tarihinden sonra ikinci el araç alım satımı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmecilerin en az lise mezunu olması gerekecektir.” dedi.
*  Maden, “Yeni düzenleme ile birlikte lise mezunu olmayanlar ikinci el oto alım satım işini yapamayacak. Halk alınan kararı memnuniyetle karşılarken ikinci el araç pazarında yaşanan mağduriyetlerin azalacağı değerlendiriliyor.”

HABER: Muhammet KARAPINAR 

Konuya ilişkin Ticaret İl Müdürü İsmail Maden şu açıklamayı yaptı.” Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızca yayınlanan İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti hakkında yönetmelikle yapılan düzenleme sonucu 13 Ağustos 2018 tarihinden sonra ikinci el araç alım satımı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmecilerin en az lise mezunu olması gerekecektir.
Yetki belgesi için ikici el oto işi yapacaklar gerekli belgeler ile birlikte Ticaret İl Müdürlüğümüze başvuracaklardır. Müdürlüğümüzce başvurunun uygun görülmesi halinde Yetki Belgesi düzenlenecek, yenilenecek veya gerekli olması halinde iptal edilebilecektir. Bu belge, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek. Belgenin geçerlilik süresi ise beş yıl olacaktır.
Yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve yönetmelik kapsamında verilen Türk Standardları Enstitüsü (TSE) hizmet yeterlilik belgesi ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin Bakanlığımızca gerekli görülen belge ve bilgilerin takip ve kontrolü amacıyla Bakanlığımız tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacaktır. dedi.


EKSPERTİZ RAPORU DA ZORUNLU OLACAK
Maden “Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde, kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı bulundurulacaktır. Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce 8 yaş veya 160 bin kilometreye kadar olan araçlarda ekspertiz raporu alınmak zorundadır.


5000 KM’ YE KADAR ARACA SATICI GARANTİSİ
İkinci el otomobil ve motosikletin motor ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacaktır. İlgili yönetmelik gereğince 13/05/2018 tarihinden itibaren ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyenler yetki belgesini almak zorunda olacaklardır.” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lise, mezunu, olmak, şart,
Yorumlar
Haber Yazılımı