“MADDE 6’YA HAYIR!” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
13 Kasım 2020 - Cuma 12:58 Bu haber 1272 kez okundu
 
“MADDE 6’YA HAYIR!”
GÜNDEM Haberi
“MADDE 6’YA HAYIR!”

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) TEMA Vakfı Zonguldak Şubesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunulan ‘Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde 6. maddeye dikkat çekti.

  TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, “Kabul edilmesi halinde maden şirketlerinin ruhsat alanı dışına tesis kurmasının önünü açacak olan 6. madde değişikliği ile Türkiye’nin ormanları, tarım alanları, meraları, içme suyu havzaları ve kıyıları da madencilik tesisi içinde yer alabilecek.” dedi.

Aydan, konuya ilişkin yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “ Torba Yasa'daki Elektrik Piyasası Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi'nin en kaygı verici maddelerinden biri 6. maddedir. Maden Kanunu'na ek madde 20 olarak madde eklenmesini öngören madde maden şirketlerinin ruhsat alanı dışına tesis kurmasının önünü açmaktadır. Öneri kabul edilirse bugüne kadar maden ruhsat alanı sınırları içinde yürütülen madencilik faaliyetlerinin büyük bir kısmı ruhsat alanı dışında da yürütülebilecek.

Metninde "geçici tesis" dense de geçici tesis tanımı, üzerinde bulunduğu alana kalıcı zararlar veren, maden işletme dönemi ve sonrasında alanda kalacak olan pek çok tehlikeli tesisi de içermektedir. Tanıma siyanür havuzları, liçleme tesisleri, atık barajları, patlayıcı madde depoları da dahildir. Önümüzdeki hafta TBMM Genel Kuruluna gelmesi beklenen,çevre ve insan sağlığını yok sayan 6. Maddenin tasarıdan geri çekilmesini talep ediyoruz. Bu madde tüm ülkemiz için olduğu gibi, özellikle bir maden şehri olan Zonguldak ve çevresi için de çok önem taşımaktadır. Halkın çıkarlarını üstün tutmayı görev edinmiş değerli vekillerimizin, yaşam kadar hassas olan bu konuya büyük bir hassasiyet ile yaklaşacağından, 6. maddeye hayır diyeceklerinden şüphemiz yoktur. Çağrımız tüm milletvekillerimizedir. Toprağına, suyuna, ormanına sahip çık. Türkiye çöl olmasın.”

Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “MADDE, 6’YA, HAYIR!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı