MADEN OCAĞI MI? WUHAN MI? google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
15 Eylül 2020 - Salı 18:22 Bu haber 741 kez okundu
 
MADEN OCAĞI MI? WUHAN MI?
GÜNDEM Haberi
MADEN OCAĞI MI? WUHAN MI?

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de hayatın kısıtlanmasına sebep olan coronavirüs, Eylül ayı itibariyle vaka sayılarındaki yükselişini sürdürüyor. Vaka sayıları Yaz aylarından 900 rakamlarında seyrederken ilk psikolojik eşik olan bin barajı aşılmış ardından ikinci eşik olan bin 500 barajı da geçtiğimiz günlerde aşılmıştı.

Türkiye’de ilk coronavirüs vakasının ortaya çıkmasının akabinde 30 büyükşehir ile birlikte kısıtlamalar içinde yer alan Zonguldak’ta son dönemde yine vaka artışları görülmeye başlandı. Pandemi döneminin en çok konuşulan illeri arasında yer alan Zonguldak, Akciğer hastalıklarının fazla olması sebebiyle yüksek risk grubunda yer almıştı.

Zonguldak ekonomisinin amiral gemisi olan madencilik ise kalabalık çalışma ortamına sahip olması sebebiyle yine bulaş riskinin en yükse olduğu sektörlerin başında geliyordu. Daha önce Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) coronavirüse yakalanan işçilerin olduğu açıklanmış Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanı Hakan Yeşil, “Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan 7 bin 900 madenciden 41’in de coronavirüs vaka tespit edildi. 233 işçimizde karantinaya alındı. Buradan işçi kardeşlerimize ve vatandaşlarımıza tekrar tekrar söylüyoruz.  Rakamlar hiç iç açıcı değil ve her geçen gün de artıyor.” İfadelerini kullanmıştı.

Yaşanan gelişmelerin akabinde Zonguldak’ta özel maden ocaklarında da coronavirüs vakaları ortaya çıkmaya başladı. Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik Beldesi’nde faaliyet gösteren Gelik Madenciliğe ait ocakta 1 Maden Mühendisi ve 3 işçide işçide coronavirüse rastlandığı, yapılan filyasyon çalışmasının ardından ise aynı ocakta çalışan 40 işçinin evlerinde karantinaya alındığı öğrenildi.

40 işçi aileleri ile birlikte karantinaya alındığı açıklanırken COVİD-19 testleri pozitifi çıkan çalışanların da sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Karantinaya alınan işçilerin 21 Eylül’de testlerin negatif gelmesi halinde karantinadan çıkarak iş başı yapacağı öğrenildi.

Diğer taraftan konuya ilişkin açıklama yapan Şirket yetkilisi, “1 mühendis ve 3 çalışanın coronavirüs testi pozitif çıkmasının ardından yetkilileri çağırdık. Sonuçları pozitif çıkanlar evlerindeler. Yetkililer geldi kontrollerini yaptılar. Hiçbir eksiğimiz yok. Yanlarında çalışanları da kontrol amaçlı evlerine gönderdiler. Bizler de il sağlık müdürlüğüne yazı yazarak komple tüm işçiyi evlerine gönderdik. Tüm tedbirleri aldık. İşçilerimizin sağlığı çok iyi bizlerde takip ediyoruz. Karantina devam ediyor." dedi

İnanış Gazetesi daha önce maden işçilerinin tehlike altında olduğunu belirterek “İşçinin çilesine bir yenisi daha eklendi” spotuyla okurlarına duyurmuştu.  ‘GRİZU, GÖÇÜK, CORONA’ başlıklı manşeti ile dikkatleri Zonguldak’ta faaliyet gösteren maden işçisine çekmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MADEN, OCAĞI, MI?, WUHAN, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı