MADEN ŞEHİT YAKINLARI VE EMEKLİLER
Haber
04 Mart 2021 - Perşembe 17:44 Bu haber 1293 kez okundu
 
MADEN ŞEHİT YAKINLARI VE EMEKLİLER
GÜNDEM Haberi
MADEN ŞEHİT YAKINLARI VE EMEKLİLER

Maden şehitlerimizi anma toplantıları çerçevesinde, sorunlarda elleniyor elbette.

Dün 1992 yılında meydana gelen maden kazasında kaybettiğimiz 263 maden şehidini anarken; maden kazasında ölen bazı madencilere tanınan hakların bazı madencilere tanınmaması gündeme getirildi.

Bilindiği gibi 2014 yılında SOMA’da özel sektör işletmesinde 3012 madenci hayatını kaybetmişti. Bu faciadan sonra ciddi önlemler alındı, denetimler arttı. Maden şehitlerinin yakınlarına da bazı haklar tanındı.

Ancak, 1992 Kozlu Grizu faciasında şehit olan 263, 1983 Armutçuk grizu faciasında şehit olan 103 madenci yakınları bu haklardan yararlanmıyor.

10 Haziran 2003 ve 13 Mayıs 2014 tarihleri sonrası şehit olanlar bu haklardan yararlanamıyor.

GMİS Genel Başkanı Sayın Hakan Yeşil’in verdiği bilgiye göre, bu haklardan yararlanamayan madenci yakınlarının sayısı 500 civarında imiş.

Aynı konu ‘Emekli maaşları’ içinde geçerli. Prim kazancı ve primlerin ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen; farklı tarihlerde emekli olunması halinde, emekli aylıkları eşit olmuyor. Bu durumun düzeltilmesi için güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranlarında eşitliği sağlayacak İNTİBAK dediğimiz düzenlemeler yapılmasını istiyoruz.

Elbette, iş ekonomiye dayanıyor. Ancak, kazancını kutsallaştırmak için ödediği vergi ile devletine katkı yapan işçinin, bu şekilde bir ayrıma tabu olması, moral bozucu.

Ortada bir gerçek var. Ortada bir ayrım var.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MADEN, ŞEHİT, YAKINLARI, VE, EMEKLİLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı