İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 14:10 Bu haber 1839 kez okundu
 
Maden ve Metal işçileri sergisi açıldı
Ressam İrfan Ertel tarafından hazırlanan, “Maden ve Metal İşçileri” Resim Sergisi açılışı gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Maden ve Metal işçileri sergisi açıldı

4 Aralık Dünya Madenciler Günü etkinlikleri kapsamında açılan sergiye; Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Zonguldak Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Ali Azar, Zonguldak İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS genel merkez yöneticileri Satılmış Uludağ, İsa Mutlu, Amelebirliği Başkanı Osman Balamir ile çok sayıda STK temsilcileri katıldı.

Serginin açılış kurdelesini; Vali Ahmet Çınar, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Ali Azar ve GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci keserken “hayırlı olsun” temennisinde bulunuldu.

Vali Ahmet Çınar ve protokol sergide yer alan resimleri tek incelerken, Ressam İrfan Ertel tarafından resimler hakkında bilgiler verildi.

ÇINAR: YAŞANAN O HAYATI ÖZETLİYOR

“Maden ve Metal İşçileri” resim sergisi hakkında duygu ve düşüncelerini anlatan Vali Ahmet Çınar, sergide yer alan eserlerin maden işçilerinin yer altında yaşadıkları hayatı özetlediğini ifade ederek, “Öncelikle Zonguldak ilimiz madencilikle, maden işçileriyle özdeşleşmiş bir ilimiz, her zaman söylüyorum. Çünkü kömür bir ülkenin en stratejik ürünlerinin başında geliyor ve ülkemizin en ücra köşesine kadar evleri ısıtan, o sıcaklığı şehir olarak da ülkemize htiren bir yerdeyiz. Daha geçen gün iki kardeşimizi şehit verdik bu yolda onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Kazasız, belasız çalışma hayatı diliyorum işçilerimize. Sergide yer alan eserler tabi bu hayatı, her türünü biraz da duygu yoğunluğu yüksek olan tarafı özetliyor. Burada nerede ise maden işçilerimizin alın terlerini, çilekeş hayatlarını her madene inişlerinde ailelerinden ayrılıyor hissiyle vedalaşmalarını ve ailelerinin onlara karşı özlemini ve işin zorluğunu başka birçok güzellik, kolaylık varken yer altına inerek yaşanan o hayatı özetliyor. Bu yönüyle de çok anlamlı. Sayın ressamımızı, İrfan Beyi, sanatçımızı kutluyorum. Şehrimiz için de bu anlamda güzel bir etkinlik olmuş oldu.” dedi.

ERTEL: MADENCİLERİN METAL İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI ÇOK ZOR

Ressam İrfan Ertel de sergi ile ilgili şunları söyledi.”Bir madenci ve metal işçilerinin çok zor olan koşullarını gündeme getirmek amacıyla yapıldı. Çünkü bu ülkede işçilerdin bilhassa madencilerin metal işçilerinin çalışma koşulları çok zor. Ucunda ölüm var ve çok tedbirli olunması gerekiyor. Bu tedbir doğrultusunda neler yapılabiliri de söylemek isteyiş var. Biliyorsunuz, devamlı olarak madenlerde işçi kardeşlerimiz i yitiriyoruz. Bunların bir kısmına, hatta büyük çoğunluğuna ‘kader’ deyip geçiyorlar ama tedbir alındığında bu kazaların, bu işçi ölümlerinin önüne geçileceğini biliyorum” diyerek, özellikle madencilik ve metal işçiliğinin çalışma koşullarının çok ağır olduğunu ve iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ressam İrfan Ertel tarafından açılan “Maden ve Metal İşçileri” resim sergisinin 10 Aralık tarihine kadar açık kalacağı belirtildi.

HABER:Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maden, ve, Metal, işçileri, sergisi, açıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı