MADENCİ AKÇAY DAVASINDA KARAR VERİLDİ!
Haber
14 Ocak 2021 - Perşembe 16:42 Bu haber 1287 kez okundu
 
MADENCİ AKÇAY DAVASINDA KARAR VERİLDİ!
GÜNDEM Haberi
MADENCİ AKÇAY DAVASINDA KARAR VERİLDİ!

Zonguldak’ta geçtiğimiz 2020 yılı 13 Haziran’da meydana gelen sokak ortasında aynı mahallede yaşayan 2 kişi tarafından sopalarla dövülerek öldürüldüğü iddia edilen maden işçisi Özcan Akçay davasında karar verildi. Gözaltına alınan şüphelilerden sanık T.D., kasten adam öldürme suçundan beraat ederken bu gün görülen davada  TCK 87. maddesi gereği ağırlaştırılmış yaralama suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Aynı olayda ismi geçen Ç.Y.N.’nin ise olaya hiç bir şekilde dahil olmadığı sadece olay yerinde bulunduğu maktülü darp etmediği anlaşıldığından beraatine karar verildi.

Bugün görülen duruşmada, sanık Tolga Dönmez’in Avukatı Eray Oruç yaptığı savunmada, müvekkilinin maktülü darp ettiğini ancak yargıtay kriterleri gereği öldürme kastının olmadığını olay öncesine dayalı bir husumetleri olmadığını müvekkilinin olay sonrası maktülü kurtarmaya yönelik hareketler yaptığını meydana gelen kırıkların tek darbe ile oluştuğunu ve müvekkilinin araya engel girmeden hareketine son verdiğini belirterek kasten öldürme suçundan beraatini talep etti.

Olay şöyleydi;  13 Haziran günü, Dilaver Mahallesi'nde meydana geldi. Maden işçisi Özcan Akçay, evine giderken, aynı mahallede yaşayan Ç.Y. ve T.D.'nin sopalı saldırısına uğradı. Saldırganlar kaçarken, ağır yaralanan Akçay, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yakalanıp gözaltına alınan Ç.Y. ve T.D., ifadeleri alındıktan sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Akçay ailesinin avukatının itirazı üzerine, 2 saldırgan yeniden gözaltına alınıp, tutuklandı. Yoğun bakımda tedavisi süren Özcan Akçay, 11 gün süren yaşam mücadelesini bugün kaybetti. Özel bir maden işletmesinde çalışan 2 çocuk babası Özcan Akçay'ın ölümü ailesi ile arkadaşlarını yasa boğdu.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: MADENCİ, AKÇAY, DAVASINDA, KARAR, VERİLDİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı