Haber Detayı
22 Mart 2019 - Cuma 19:49 Bu haber 2517 kez okundu
 
MADENCİ KARAR ARİFESİNDE
GMİS, iki gün sürecek 34. Genel Kurulunu bu gün topluyor. 5 koltuk için 7 sendikacı yarışacak.
- Haberi
MADENCİ KARAR ARİFESİNDE

Maden işkolundaki yetkili sendika 73 yıl önce Zonguldak’ta kuruldu. 34. kongresini yapmaya hazırlanıyor.

12 Eylül’e kadar 23 kongre yapan sendika, ‘Kara Eylül’ sonrası 11. Kongresini yapmak için bu gün ve yarın genel kurulunu toplayacak.

4 yılda bir 7 bölgeden 250 seçilmiş, 7 tabii delegenin katılımıyla sandığa gidecek ve yeni yöneticilerini seçecek.

Maden Teknik Arama (MTA), HEMA, Aydın Çine, TTK gibi kurum kuruluşlardan 8 bin’e yakın üyesi bulunan GMİS yarın beş genel merkez yöneticisi, beş yedek üye, üç denetim kurulu üyesi, altı Türk-İş delegesini belirleyecek.

Bölgelerde yapılan delege seçimlerinde genel merkez yöneticilerinden Ahmet Demirci, Adnan Tıska, Kahraman Kabasakal liste çıkartamamış, Satılmış Uludağ şube kongresini kaybetmişti.

Delege seçimlerinden sonra şube yöneticilerini (Karadon: Volkan Yıldız, Gelik: Hakan Yeşil, Kozlu: Hüseyin Kolçak, Armutçuk: İsa Mutlu, Amasra: Ertan Kaya, Merkez: Aysel Yaman, MTA : Durmuş Kılıç) seçen  GMİS’te ilk beş için kıyasıya mücadele yapılacak.

TTK Bölgelerinde çalışan işçiler arasında yapılan belirlemelere göre; Genel Başkanlık için Hakan Yeşil, Ahmet Demirci; Genel Sekreterlik için Hüseyin Kolçak; Genel Başkan Yardımcısı Volkan Yıldız, Genel Mali Sekreterlik için Kahraman Kabasakal, Tayfun Demir aday olacaklar.

İki gün sürecek olan GMİS Genel Kurulunda divan başkanlığını Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay veya Türk-İş Genel Sekreteri Ramazan Ağar’ın yapması bekleniyor.

GMİS’te Osman İpekçi 6 yıl, Mehmet Tezer 17 yıl ve Şemsi Denizer 10 yıl genel başkan koltuğunda en uzun süreli oturan liderler oldu.

Denizer’den (1999)sonra; GMİS’te Genel Başkanlık koltuğu uzun süreli doldurulamadı. Madenciler, sendika etkinliğinin olmayışını, istikrarlı yönetim olmayışına bağlıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MADENCİ, KARAR, ARİFESİNDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı