google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 17:55 Bu haber 2920 kez okundu
 
MADENCİ’YE KÖMÜR YERİNE PARA VERİLMELİ
GÜNDEM Haberi
MADENCİ’YE KÖMÜR  YERİNE PARA VERİLMELİ

MADENCİ’YE KÖMÜR

YERİNE PARA VERİLMELİ

Zonguldak kömürün başkenti… Türkiye Taşkömürleri Kurumu ise taşkömürünün ‘Amiral Gemisi’

Zonguldak’ta yeraltında bulunan 1.5 milyar ton kömürü çıkartmak için, devlet, özel sektör ve kaçak yolla olmak üzere  çalışmalar sergileniyor.

Özel sektör, devletin yaptığı iyileştirmeleri çalışanlarına yeterli şekilde yansıtmamasına rağmen, adından söz ettirmeyi başarıyor.

Kaçak ocaklar konusunda ise ‘desinler  cinsinden gözle görülür bir ‘Mühürleme’ isimli müdahale yapıldı. Elbette bu ‘Mühürleme’ gösterisi pek işe yaramadı. Ocaklar yine ‘Köstebek usulü’ çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu arada, siyasetin içindeki ‘Kaçak ocak’ ekibi, toplantılarını gösteriye çevirme etkinliklerine başladılar.

Zonguldak’ta ‘Kömürü’ maddi-manevi şekillendirecek olan, amiral gemisi TTK’dır elbette.  TTK Yönetimi ‘Var olmak’ üzerine kurguladığı hedef çerçevesinde, umudunu sadece ‘Yarı Mekanize Sistemi’ne bağlamış. Kağıt üzerinde ‘Daralma’ ya da ‘Tasarruf edebiyatı’ yapsada, icraatta ‘Moral’ açısından bir ‘Gösteri/ş’ yok.

Mevcut vekillerden Hamdi Uçar’ın il başkanlığı döneminde yaptığı açıklamayı hatırlayın. ‘TTK Lojmanları satılmalı’ demişti, aldığı ‘Tiyo’ üzerine. Aradan 10-15 sene geçti, ‘Lojmanlar’ siyasetin tekelinde bekliyor.

Amerika 13 kişiyle dünyayı yönetiyor. TTK, 7-8 bin işçiyi 13 tane daire başkanı bilmem kaç tane yönetim kurulu üyesi + genel müdürle yönetiyor. 1o kişiye bakan daire başkanı var. Kurumda bir hantallık var. Yıllardır EREN Enerji’nin istediği evsafta kömür üretimi yapılmamış. Eren Enerji, tükettiği kömürün külünü ABD’ye satıp, çay-çorba parasını çıkartıyor.

 TTK’da çalışanlar için yılların eskitemediği bir slogan var ya? ‘Yat gölge de maaş bölgede’ diye.

Neyse, bu günkü konumuz, TTK’da çalışan işçilere verilen ‘Yakacak kömür’ meselesi…

Bilindiği gibi TTK, üç çeşit kömür üretiyor.

  1. Filitrasyon(santral Kömürü) ÇATES ve EREN Enerjiye satılıyor. Yıllık 450 bin ton.
  2. 2)Parça kömür. Yıllık 100 bin ton. Bunun 30 bin tonu işçi kömürü. 30-35 bin tonu Fakir fukara kömürü, geri kalan 40 bin tonu da ısınma amaçlı vatandaşa ve tüccara satılıyor.

Parça kömür cinsleri üretildikleri bölgelere göre kalori değerleri değişiyor. 6.500 calori üzeri Kozlu-Üzülmez-Karadon, 6.200 Amasra, 7.200 calori Armutçuk’ta üretiliyor.

  1. Demir Çeliklere satılan kömürler var bir de. Kardemir ve Erdemir’e. Erdemir’e 35-40 bin ton az koklaşabilir 6 bin calori değerinde kömür veriliyor.

Kardemir’e 200 bin ton kömür veriliyor. 170 bin tonu koklaşabilir, 30 bin tonu koklaşmaz kömür.

Bu gün TTK’nın ürettiği kömürlerin ‘Matematik’ olarak dökümünü yapalım. Bir daha ki sefere, Özel sektörün ve kaçak ocakların üretip pazarladığı kömürleri ‘Tasnif’ yaparız.

Kimse ‘Öküz altında buzağı’ aramasın. Çünkü, ‘Öküzün altında buzağı olmaz’. Buzağı, ineğin altında olur))) sonra detaylı anlatırım.

Yani, derdimiz ‘Laf olsun torba dolsun’ değil. Derdimiz, yöre sorunları konusunda, ‘Fikri egzersiz’ yapmak. Tartışma kapasite ve sayısını yükseltip, ‘Tin/teng’ oluşturmak.

Zonguldak’ın medar-ı iftiharı taşkömürünün, sobada yakılmasına oldum olası karşıyım. Bu 7-8 bin kalori kömür, ‘Endüstri-sanayinin bel kemiği’ değil mi? neden ısınma amaçlı kullanılır? Zonguldak’ın yüzde 60-70’i doğalgaza geçmişken, neden işçiye veya  vatandaşa ‘Isınma amaçlı’ kömür verilir?

Hayatını ‘Taşkömürü’ işçisi üzerinde ‘Bina’ eden sendika neden bu teklifi yapmaz? Taşkömürünün piyasa fiyatı ne ise, işçiye bu para verilsin kardeşim. İşçi doğalgazlı evde oturuyor,  taşkömürü veriyorsun, ‘Satacağım’ diye Pazar arıyor.

Koskoca TTK, 100 bin ton kömüre mi kaldı’ diyor ya ‘Adı lazım değil’ birileri…

Damlaya damlaya göl olur?’ EREN Enerji, yaktığı kömürden artan külü satıp para kazanıyor. Külden kazandığı para ile mi ayakta duruyor sanıyorsunuz?

Mesela, 37.5 saati doldurmayana yevmiye yazarsan, iki hafta tatilini kuruma çakarsın...

Değil mi Sayın Genel Müdürüm Kazım Eroğlu?

Yani, ortada bir konu ve sorun varsa, mutlaka çözümü vardır. Sorun mahalli belediye, kömür şirketi, emniyet fark etmez…

Mesela; kaçak ocak sorununu halledeceksen; önce redevanslı(kiralık) alanlarda kaçak ocak peyda edilmesinin önüne geçeceksin.

Konu Gazipaşa da ‘Trafik Rezaleti’ ise, kaldırımlara bariyer koyacak, vatandaşı caddeye salmayacaksın. Üst geçit yapacaksın. Trafik ışığı koyacaksın. Alternatif yol ve otopark yapacaksın.

Öğrenci yoğun semtlerde ‘Ahlak-a mugayir’ seyirler varsa, 1+1 veya ‘Günübirlik evler’ konusunu halledeceksin. ‘Sorun’ patlayınca, ‘Allah akıl-fikir versin’ demeyle olmuyor bu işler…

Velhasıl-ı Kelam… Hedefini ‘Var olmak’ üzerine kuran TTK, devletin yaptığı ‘Sübvanse/destek’ ötesinde, daha az işçi ile kömür çıkartmak için, ‘İşçi sağlığı-iş güvenliği’ açısından ‘Yarı Mekanize Sistem’ kararı doğru olabilir. Ancak, bu ‘Varoluş’ için yeterli sebep değildir. Başta, üretilen ve bana göre ‘Isınmak’ için kullanılması ‘Yanlış’ olan yüksek kalorili kömür yerine işçilere parası verilmelidir.

Başta madencinin sendikası olmak üzere, kurum yetkilileri ve Zonguldak’taki ‘Tabela Dernekleri’ bu konuda ‘Var’ ise seslerini paylaşmalıdır.

Bu konuya devam edeceğiz.

HAVAALANI: 1 KÖTÜ 1 İYİ HABER

 

Tam 72 yıl önce (1947) açılan Zonguldak Havaalanı konusunda yazdığımız ‘Dağ tıraşı, pist uzatma-genişletme, kuyruk rüzgarı’ gibi olumsuz haberler sonrası, kesin olmasa da, ‘Olumlu’ bir ‘Kulis’ olacak inşallah.

Malumunuz Zonguldak Havaalanına büyük gövdeli uçaklar(A320 tipi 164-180 kişilik) inemiyor. Vatandaşlar için ‘Acil ihtiyaç’ olan havaalanı, seçilmiş yada atanmış birileri ise günlük ‘Rutin’ gelişmeler silsilesinden sayılabiliyor.

Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu bir şehir de, adı lazım değil birileri, ‘Laf üretmenin’ icraat yapmaktan daha kolay olduğunun bilinciyle, işten çok ‘Proje’ imalatları ile koltuk ağırlığını deruhte etmeyi başarıyor.

Önce, kötü haberi vereyim. Atlas Global’in ekonomik sıkıntıya girdiğini öğrendik. 2019 içinde uçuşlarını durdurmuş sonra başlamıştı. Ancak, sıkıntısını giderememiş demek ki. Atlas Global, Zonguldak’a yurt dışından uçan ilk havayolu şirketi... Atlas Jet, İstanbul Havaalanı açıldıktan sonra uçuşları terk eden ilk firma olacak. İnşallah sıkıntısını atlatır.

Ancak, Atlas Global yok diye Zonguldak’a uçuşlar sona ermeyecek. Şu an da Zonguldak’a üç firmanın uçmak için müracaatı konuşuluyor. Corendon isimli firmanın haziran ayı itibarıyla, uçuşa engeller kaldırılırsa uçacağını öğrendik.

Geçenlerde, il özel idare kepçelerinin alanda düzenleme çalışmaları yaptığını belirtmiştik. Piyasada ‘Gaz alma operasyonu’ olarak algılansa da, çalışmalar devam ediyor. Olay ‘Düzleme’ safhasını geçti, ‘Betonlama’ safhasına geldi.

Gelelim iyi habere.

Neresinden bakarsanız bakın, havaalanının dağ tıraşı, pist uzatma-genişletme işinin maddi karşılığı 15 milyon civarında. ‘Zonguldak-Bartın-Karabük’ edebiyatıyla bulunacak para değil bu. Vekillerin “Ankara’da Havaalanını konuştuk” demesiyle de hallolmaz. ‘Devlet Baba’nın el atması gerek bu işe.

Rivayet o ki, ‘Devletin üst yetkilisi’ Zonguldak ve Havalisi ile ülke menfaatleri için ‘Avrupa standartlarına uygun havaalanı yapılması’ için uyarılarda bulunmuş.

Demek ki neymiş?.. Bir şeyi çok istemek, yapmak için yeterli sebeplerden biriymiş? İsteyince, yapacak/yaptıracak birini bulmak kolaymış…

ALİ UZUN-VAHAP ERDOĞAN

Dün telefon yine ‘Kanarya’ gibi öttü. Arayan eski dostlarımdan Ali Abi (Uzun) idi.

Zonguldak’ta ‘Bayındırlık’ta çalıştığı zamandan bu yana dostluğumuz baki. Elbette arada bir ‘Yazılı-sözlü’ serzenişlerimiz oluyor)))

Yıl 1991 Ali Abi DYP Zonguldak Milletvekili olarak Ankara’da. Ben de okulu bitirmek için verilen hak için Ankara’dayım. ORÇAY Sahibi Vahap Erdoğan’ın sponsor olduğu bir futbol takımı kurduk. Halı saha maçları yapıyoruz. Ali Uzun ve İstanbul Milletvekili Mustafa Baş’ın, vekillerden oluşturduğu takım ile haftada iki gün Milletvekili lojmanlarındaki halı sahalarda maç yapıyoruz. Ertesi gün meclis lokantasında yemek yiyoruz. Çok güzel günlerdi.

Dün Ali Abi ile Vahap Erdoğan karşılaşmışlar. Konuştuk dertleştik, sevindim. Bir dünya hatırayı canlandırdık. Ardından, Barutsan Genel Müdürü dostum Şerafettin Üstünkol ile görüştük.

En kısa sürede bir araya gelmek için sözleştik.

EKMEKTEN 2 DİLİM DAHA GİTTİ

Geçtiğimiz hafta, önce fırıncıların kıpraştığını sonra zammın kapıda olduğunu belirtmiştim.

Bilindiği gibi Zonguldak’ta 250 gram ekmek 1.5 liradan satılıyordu. 7 Ay önce ekmeklik unun fiyatı 70 liraydı. Bu gün 130 lira civarına geldi. Elbette aynı oranda su, tuz, yakıt, susam, maya, kabartma tozları gibi ‘Girdiler’ de fiyat arttırdı.

Aslında, ‘Ekmek zammı’ siyasi literatüre girdiği için, seçilmişler fazla yanaşmıyorlar bu ‘Zam’ çeşidi içine.

Dün itibarıyla 200 gram ekmek 1.5 liradan satılmaya başlandı. Yani, ekmeğin kilosu 7.5 lira oldu. Yani, ekmekten iki dilim daha gitti.

Son ‘Ekmek fiyatları’ başlıklı yazımızda, elbette ekmeğe zam gelecek. Ancak, zam yapın dediysek, “150 gram ekmek 1.5 lira olmasın” demiştik.

Sakalımıza binaen, sözümüzü dinlemiş olsalar gerek))) 200 gram ekmek 1.5 lira olmuş)))

BU DÜNYA, SADECE İNSANLARIN DEĞİL

Önceki gün medyada telef edilmiş köpek yavrularının resmini görmüşsünüzdür.

Her ne şekilde ‘Telef’ edilirlerse edilsinler, ortada bir vahşilik, insafsızlık, vicdansızlık var.

Efendim, son zamanlarda sokak hayvanlarının çokluğu elbette sırıtıyor. Sokak hayvanlarının çokluğu, alınan önlemlerin yetersizliğini gösteriyor. En azından ‘Kısırlaştırma’ operasyonu eksikliği var. Hayvan hastanesinden hayvan barınağına kadar eksiklikler var.

Unutmayacağız… Allah, dünyayı insanlar için yaratsaydı, Nuh’un gemisine hayvanları aldırmazdı.

Yani, bu dünya sadece ‘Canlı’ olarak insanların ‘Emrinde’ değil. İnsanlar gibi Hayvanlar ve bitkilerde bu dünyanın ‘Olmazsa olmaz’ sahiplerindendir.

Sebebi ne olursa olsun, ‘Hayvan itlafı’ yanlıştır.

Ancak, İl Özel İdareleri, belediyeler ve tabela dernekleri, sokak hayvanları konusunda ‘Eğitici’ çalışmalara daha çok ağırlık vermelidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MADENCİ’YE, KÖMÜR, , YERİNE, PARA, VERİLMELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı