google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 15:42 Bu haber 3331 kez okundu
 
MADENDEN ŞAMPİYONLUĞA...
SPOR Haberi
MADENDEN ŞAMPİYONLUĞA...

Milli takımda 81 Kg’de mücadele eden Zonguldaklı Boksör Yavuz Kargidan, maden ocağında çalışarak müsabaka giderlerini karşılıyor.

Genç boksör Kargidan, 7 yılda 6 Türkiye Şampiyonluğu, bir Avrupa üçüncülüğü, bir Türkiye ikinciliği, bir de Türkiye üçüncülüğü başarısını elde etti.

Zonguldaklı Milli Boksör Yavuz Kargidan, 10 yaşında başladığı boksörlük kariyerine 7 yılda 6 şampiyonluk, bir Avrupa üçüncülüğü, bir Türkiye ikinciliği, bir de Türkiye üçüncülüğü sığdırdı. Milli takımda mücadele ettiği süre içerisinde Avrupa Şampiyonası’da Türk Bayrağı’nı göndere çektirmeyi başaran 17 yaşındaki Kargidan’ın en büyük hedefi ise Olimpiyatlar’da mücadele edebilmek. Zonguldak’ta boksseverlerden ve iş adamlarından gerekli desteği bulamayan Kargidan, şampiyonalarda Zonguldak’ın adını en iyi şekilde temsil edebilmek için maden ocağında çalışarak para biriktiriyor. Kargidan öte yandan, hedeflerine ulaşabilmek için maden ocağında çalışarak birçok riski göze alıyor.

“ONLARI ÖRNEK ALIYORDUM KENDİME”

Milli Takım Antrenörü İshak Tiryaki’nin yetiştirdiği boksörler arasında yer alan Yavuz Kargidan, 81kg’de mücadele ediyor. Boksa babası sayesinde başladığını ifade eden Kargidan, “17 yaşındayım, 10 yaşında boksa başladım. Televizyonda hep boks maçlarını izliyordum, hasretle bakıyordum onlara. Onları örnek alıyordum kendime. Babamda götüreyim seni dedi. Kar-kış demeden antrenmanlara geliyordum. Sonrasında 2014 yılında ilk şampiyonluğumu aldım. Türkiye Şampiyonu oldum. 2014 yılından itibaren 6 kez üst üste Türkiye Şampiyonluğum var. Bir kez Avrupa üçüncülüğüm var. Türkiye ikinciliğim ve üçüncülüğüm var.” dedi.

“ÜLKEMİZ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Henüz 17 yaşında olmasına rağmen Milli Takım’ın başarılı boksörleri arasında yer almayı başaran Kargidan, Ocak ayında Türkiye Şampiyonası’nda da ilimizi temsil edecek. Kargidan sonrasında ise Rusya’da yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek. Konu ile ilgili konuşan Kargidan, “Moskova’ya Avrupa Şampiyonası’na gideceğim ülkemi temsil etmeye. Kamp çalışmalarımız ise 1 hafta sonra başlıyor. Sabah, öğle ve akşam kamp çalışmalarımız var. Çok ağır geçiyor kamp çalışmalarımız.4-5 saat kadar antrenman yapıyoruz kampta. Ülkemiz için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerine yer verdi.

“KİMSE DESTEK OLMADI”

Zonguldak adına ulusal ve uluslararası çok sayıda müsabakada mücadele etmesine rağmen kimseden destek göremediğini belirten Kargidan, “Kimse destek olmadı. Ankara’da mücadele eden arkadaşlarım 2 bin 500, 3 bin TL maaş alırken ben burada para almadım. Kimse bana destek olmadı. İl Müdürümüz yanımızda durdu. Kilimli Atatürk Anadolu Lisesi’nden Turan Demiralay müdürüm ve Ali Kurt abim her zaman yanımda oldu. Bende hafta sonları ocağa gittim. Özel ocakta çalıştım. Kendi harçlığımı çıkarmak için eşya taşıdım. 12-13 yaşından beri ocakta çalışıyorum.” dedi.

“HEDEFİM AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU”

Müsabakalarda başarı elde edebilmek için yoğun tempoda çalıştığını belirten Kargidan, “Sabah saat 8’den 4’e kadar okulda oluyorum. Sonrasında salona gelip akşam 7 buçuğa kadar antrenman yapıyorum. Sonra eve gidip ders çalışıyorum. Hafta sonları da ocağa gidiyorum. Ocaktan çıkıyorum. Sonra yine ders ve antrenman. Günlerim hep böyle geçiyor. Hedefim Avrupa Şampiyonluğu. Sonrasında da Olimpiyatlar’a gidebilmek.” dedi.

Kargidan son olarak Dünya Madenciler günü dolayısıyla “Başta babam olmak üzere bütün madenci abilerimin ve kardeşlerimin Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum. Hepsine saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Haber: Fadime YILMAZ ELMA

Kaynak: Editör:
Etiketler: MADENDEN, ŞAMPİYONLUĞA...,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı