İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Bisikletin anıtını da dikti
Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 11:50 Bu haber 1730 kez okundu
 
Makine Mühendislerinin Genel Kurulu başladı
Makine Mühendislerinin Genel Kurulu başladı
- Haberi
Makine Mühendislerinin Genel Kurulu başladı

Türk Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği(TMMOB) Makine Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanlığı’nın13. Dönem Genel Kurulu başladı. Cumartesi ve Pazar günü yapılacak kongrede birinci gün konuşmalar, faaliyet ve bütçe raporları okundu. İkinci gün ise başkanlık seçimi gerçekleştirilecek.

Makine Mühendisleri Odası Şube’nin mevcut Başkanı Birhan Şahin, yeniden aday oldu. Genel Kurulda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Divan Kurulu Başkanı seçildi. Divan Kurulu Başkanlığı’nı Nusret Kara yaptı.

Şube Başkanı Birhan Şahin, açılış konuşmasında şunları söyledi;

“TMMOB Makina Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi 12. Dönem Yönetim Kurulu olarak bir çalışma döneminin sonuna geldik. Şube Yönetim Kurulu olarak; • Mesleki demokratik kitle örgütü olarak tanımladığımız Odamızda yapılan tüm çalışmaları birlikte üretme, birlikte karar alma ve birlikte yönetme anlayışıyla yürütmeyi, • Üreten, sanayileşen, bağımsız ve demokratik bir Türkiye için emekten, halktan yana politikaların hayata geçirilmesini, kamu çıkarlarının korunmasını, • Oda çalışmalarında, meslek ve meslektaş sorunlarının ülke ve toplum sorunlarından ayrılmayacağını temel ilke olarak kabul ettiğimizi vurgulayarak; Bu temel ilkeler ışığında tüm çalışmalarımızı siyasal iktidarlardan, devletten ve sermayeden bağımsız politikalar oluşturup hayata geçirerek, ülkeye, mesleğe ve meslektaşlarımızın sorunlarına sahip çıkarak, bilimi ve teknolojik gelişmeleri halkımızın hizmetine sunarak yürütmeyi temel ilkeler olarak kabul edip, çalışmalarımızı bu anlayışla sürdürdük. Değerli katılımcılar, Ülke ne yazık ki bugün içte ve dışta savaşla yüz yüze kalmıştır ve gün geçtikçe daha çok batağa saplanmaktadır. Bunu önlemek barışı savunmak, üzerinde yaşadığımız coğrafyadaki tüm demokrat, aydın ve yurtseverlerin tarihsel sorumluluğundadır. Ülkenin içinde bulunduğu kriz ortamında bunlarla mücadele, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve evrensel hukuk ilkeleri kapsamında yürütülmelidir. Ülkemizde demokrasinin hakim olması için OHAL uygulamasına son verilmeli, parlamenter sistem işletilmeli, özgürlükler genişletilmelidir. Devletin içine yerleşmiş yapılarla mücadelenin yolu, öncelikle demokrasinin tam anlamıyla hayata geçirilmesi, yargı bağımsızlığının sağlanması ve laiklik ilkesinin sahiplenilmesiyle mümkündür. Kuşkusuz bu süreçte demokratik bir meslek örgütü olarak Oda’mıza çok daha fazla görev düşecektir. Bunun için gün birlikte mücadele günüdür. Gün, enerjimizi iç tartışmalarda tüketme değil, mesleki örgütlülük içerisinde en geniş tabanı doğru hedefler etrafında birleştirmek için özverili çalışma günüdür. Değerli katılımcılar, Görev süremiz içinde Odamıza katkı ve desteklerini esirgemeyen siz değerli üyelerimize; Etkinliklerimizde yanımızda olan meslek ve bilim insanlarına; Demokrasi, hak ve özgürlükler mücadelesinde bizlere omuz veren emek ve meslek örgütlerine; Geleceğimiz öğrencilerimize; 13. Dönem Şube Genel Kurulu’ nda iradesini oy vererek kullanacak olan üyelerimize en içten dileklerimizle teşekkür ediyor, yeni dönemde Şube organlarında görev almak üzere aday olacak ve görev alacak meslektaşlarımıza başarı dileklerimizi sunuyoruz. Değerli arkadaşlarım, Başta da belirttiğim üzere Şubemizin 12. Çalışma Dönemi’ni geride bıraktık…

TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nın kuruluş yılı 1954, Şube’nin kuruluş tarihi ise 1994. 1994-2004 yılları arasını kapsayan Şube’nin ilk 5 dönemi Şube’nin kurulması ve kurumsallaşması anlamında önemli adımların atıldığı yıllar oldu. Bu dönemlerde emeği geçenlere teşekkür ediyor, aramızda olmayanları rahmetle anıyorum. Ancak 6. Dönemden itibaren Şube kadroları arasında ayrışmalar yaşandı ve bunun sonucunda 2004 yılında yapılan 6. Dönem Şube Genel Kurulu ‘nda seçilen yönetim, süreç içinde istifalar nedeniyle dönem tamamlanmadan yeniden şekillendi. Bu dönem Makine Mühendisleri Odası ‘nın 50., Şubemizin 10. kuruluş yıl dönemine denk geldiğinden ayrı bir özellik arz etmekteydi. Yeni yönetim anlayışı ve kadrolaşma ile birlikte yeni bir atılım ve “sinerji” oluşturularak çalışmalar yoğunlaştırıldı. “ 10. Yıl Suat Sezai Gürü Etkinlikleri ” çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kurslar ve periyodik kontroller bu dönem de arttırarak sürdürüldü. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile imzalanan protokol ile Zonguldak İli’ nde “baca gazı ölçümlerini” yapılmaya başlandı. Şube teknik aracı yenilendi. Yeni oluşan Yönetim Kurulu yeniliklerin ve teknolojik gelişmelerin takipçisi oldu. O dönemde yaşanan tüm olumsuzluklara ve engellemelere rağmen, Şube yürütücülüğünde 22-23-24 Eylül 2005 tarihlerinde ERDEMİR Kültür Merkezi ‘nde gerçekleştirilen “III.Demir –Çelik Kongresi Ve Sergisi” hem Kongre niteliğine taşınmış oldu, hem de yoğun delege ve ziyaretçi katılımı ile ilgi odağı oldu. Yine aynı dönemde “V. Endüstri- İşletme Mühendisliği Kurultayı”nın yürütücülüğünü de üstlenen Şube Yönetim Kurulu bu organizasyonun altından başarı ile kalkarak Şube tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Bu niteliği itibariyle Makine Mühendisleri Odası ‘nın aynı dönem içinde iki etkinlik yürüten ender Şube’lerinden biri oldu.

Şahin’in asil yönetim listesi şu isimlerden oluşuyor: Birhan Şahin, Ahmet Zoroğlu, Melih Başören, Soner Sinoplu, Hasan Andaç Acar, Emrah Kapusuz, Samet Soylu.

Yedek yönetim listesi ise şu isimlerden oluşuyor: Ufuk Ertek, Murat Altunok, Murat Altunok, Emine Tekin, Yusuf Aytaç Onur, Büşra Dada, Aytaç Ak, Hüseyin Alper Yavuzer.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Makine, Mühendislerinin, Genel, Kurulu, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı