“MAKZON’A DEĞİL, YAPTIRILMAK İSTENEN YERE KARŞIYIZ”
Haber
18 Ocak 2021 - Pazartesi 13:10 Bu haber 2275 kez okundu
 
“MAKZON’A DEĞİL, YAPTIRILMAK İSTENEN YERE KARŞIYIZ”
GÜNDEM Haberi
“MAKZON’A DEĞİL, YAPTIRILMAK İSTENEN YERE KARŞIYIZ”

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Zonguldak Temsilciliği Yönetim Kurulu, Üzülmez Kültür Vadisi’ne yapılması düşünülen Zonguldak Maden Makinaları İmalatçıları Derneği (MAKZON) Küçük Sanayi Sitesi hakkında açıklamalarda bulundu.

“DEVLETİN YATIRIMLARINA KARŞI OLMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL, DÜŞÜNÜLEMEZ BİLE”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Zonguldak Temsilciliği Yönetim Kurulu tarafından MAKZON’a karşı olmalarının nedeni ile ilgili yapılan açıklamada; “Üzülmez Kültür Vadisi alanına yapılmak istenen MAKZON küçük sanayi sitesi hakkında açıklama yapan sayın Valimizin; buna “karşı olanlar” dediği kurumlardan Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği olarak, neden karşı olduğumuzu kamu oyunu bilgilendirme amacıyla bu açıklamayı yapma gereğini duyduk.” İfadelerine yer veren, “Zonguldak’a kimler yatırım yapacak, kimler istihdam sağlayacaksa; kentin yarınlarını karartmayacak, kente ilave sorunlar getirmeyecek olmaları şartıyla destekleriz. 180-200 yıldır maden ve sanayi kenti olan Zonguldak’ta, maden sektörünün asli ve yan unsurlarının geliştirilmesini, ekonomiye kazandırılmasını doğru buluyoruz. Öncelikle devletin ve diğer yapacak olanların bu yöndeki yatırımlarına karşı olmamız mümkün değil, düşünülemez bile. Öyle ise MAKZON’a neden karşısınız denebilir. Biz MAKZON’a değil, yaptırılmak istenen yere karşıyız.” İfadelerine yer verildi.

“ÇALIŞMALARINI TAKDİR EDİYOR DESTEKLİYORUZ”

TMMOB Mimarlar Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada; “Önceki valiler gibi şimdiki Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’ın da, turizmi canlandırmak hedefiyle Cumhuriyetin ilk vilayeti, Ülkemizin ilk endüstri kenti olan Zonguldak’ta; endüstri mirası yapıların korunarak nesillere aktarılması ve turizme kazandırılması çalışmalarını takdir ediyor, destekliyoruz. Amacımız içinde ve yakın çevresinde endüstri mirası yapıların da bulunduğu Üzülmez Kültür Vadisi projesinin hayata geçirilmesi, halkın hizmetine açılması. Önceki valilerce sırf bu proje için TTK dan, Milli Emlak Müdürlüğüne devri istenen ve devredilen alan içinde; şiir müzesi, kitap satış yerleri, şairler ve yazarlar sokakları, kömür kafe, restoranlar, butik oteller, tiyatro, konferans  salonları gibi yapıların yapılması, yanı sıra mevcut yeşil alanın korunması, Zonguldak’ın endüstri turizminin atağa kaldırılması hedeflenmişti. Böylece yerel halkın ihtiyaçları karşılanırken, bir yandan da endüstriyel turizm potansiyeli hareketlendirilerek, yerli ve yabancı turistlere hitap etme olanağı sağlanacaktı. Bu yöndeki çalışmaları; çok doğru buluyor ve devam etmesini istiyor, destekliyoruz.” denildi.

“KÜLTÜR VADİSİ OLARAK DÜZENLENİP HALKIN HİZMETİNE AÇILMASINI SAVUNUYOR VE HALK ADINA İSTİYORUZ”

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Karşı olduğumuz ise; Zonguldak’ın tarihini anlatarak endüstriyel turizme katkı verecek, böylesine özellikli ve önemli Kültür Vadisi projesi alanının küçük sanayi sitesi tesislerine verilmesidir. Çok yanlış, geleceği karartacak bir planlama. Zira iki proje çok farklı kullanımları ve işlevleri amaçlıyor. İç içe olmaları; koruma, şehircilik ve planlama açısından çok yanlış, çok sakıncalı. Bunu kabullenmek, endüstriyel turizme veda etmek olur. Yeni ihalesi yapılan Rombaki Lavuarı ve Atölye binalarının restorasyonu da turizme katkı vermez, turist gelmez, paralar boşa harcanmış olur. Zonguldak’taki mevcut küçük sanayi sitelerine bakıldığında, ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır. Küçük Sanayi Siteleri kentlerin yerleşim alanları dışında her yerde yapılabilir. Ama bu alanda olamaz. Zira bu alandaki ve çevresindeki, 100-150 senelik endüstri mirası olan tarihi yapılar başka yerde yok. Kentin tarihini, kömürün serüvenini nesillere aktaracak endüstri mirası yapılarımız yok ediliyor. Çok az kalanların bulunduğu, özellikler taşıyan, bakir durumdaki Üzülmez Kültür Vadisini de yok etmeyelim. Maden Müzesini, TTK Eğitim Ocağını da kapsayacak alanı, nesillere aktaralım, kentte eksikliği duyulan kültür ağırlıklı yapılaşmalar ile birlikte yaşama katalım, turizme kazandıralım diyoruz.”

Çalışkanlığını ve sorunlara barışçıl çözüm bulma yaklaşımlarını takdir ettiğimiz sayın Valimizin, MAKZON için ‘Buraya yapılmasının çok da büyütülmemesi gerektiği’ şeklindeki görüşlerine maalesef katılamıyoruz. Açıklamalarından anlayabildiğimiz: bizlere iki şıktan birini tercih etmek kalmış;

Ya; Kültür Vadisi projesini, önceki valilerce göz boyama amaçlı olarak ortaya atılmış safsata kabul ederek Üzülmez Kültür Vadisi alanına ve endüstri turizmine elveda diyeceğiz, alanın emlak vergisi değeri üstünden MAKZON kurucularına ve ortaklarına satılmasına ve kamu elinden çıkarılmasına evet diyeceğiz,

Ya da; karşı çıkacağız, içinde Zonguldak’ın tarihini, kömürün serüvenini nesillere aktaracak 100-150 yıllık endüstri mirası yapıların da olduğu alanın, endüstriyel turizm potansiyeli ve kamu yararı gözetilerek satılmayıp, Kültür Vadisi olmasını, halkın ihtiyaç duyduğu mekanların da yapılabilmesi için kamu malı olarak kalmasını isteyeceğiz.

Her zaman kamu yararını gözeten, haksızlıklara karşı çıkan Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Zonguldak Temsilciliği olarak; alanın kamu malı olarak kalmasını, endüstri mirası yapıların korunmasını ve alanın Kültür Vadisi olarak düzenlenip halkın hizmetine açılmasını savunuyor ve halk adına istiyoruz.

Biz, bu ilkelerimiz ve gerekçelerle; Kültür Vadisi olması gereken ve sadece o amaçla TTK’dan hazineye devredilen alanın, MAKZON Küçük Sanayi Sitesine dönüştürülmesine ve satılmasına karşı çıkıyoruz.”

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “MAKZON’A, DEĞİL,, YAPTIRILMAK, İSTENEN, YERE, KARŞIYIZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı