google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 15:35 Bu haber 1378 kez okundu
 
MAKZON/ ELVANPAZARCIK/ KİLİMLİ
GÜNDEM Haberi
MAKZON/ ELVANPAZARCIK/ KİLİMLİ

Maden Makinaları Kümelenme Projesi(MAKZON) üzerinde tartışmalar devam ediyor.

Amacı, sanayi kuruluşlarının bir araya gelerek, ithal edilen maden makinalarını ithal etmek ve kuruluşlara ara eleman yetiştirmek.

Zonguldak’ta Endüstri Meslek Liseleri’nin TOBB ile ortaklaşa ‘Ara eleman yetiştirmek’ üzerine yaptığı anlaşma ile ‘Merkez Atölyeleri’nin faaliyetlerine rağmen; kimse MAKZON oluşumuna karşı çıkmıyor. Eleştirilen, şehrin göbeğinde, pahalı arazi üzerinde faaliyet yapma isteği.

Elvanpazarcık Belediye Başkanı dostum Hüseyin Uzun, Gökgöl mevkiinde 186 dönüm, ‘Orman vasfını kaybetmiş arazi’nin bu konuda değerlendirmesini istemesini dün yazmıştım. Vali Erol Ayyıldız dönemi(2011-2013) dönemi koordinatları hazırlanmış.

Zonguldak’a 5 dakika mesafede. Sadece MAKZON müştemilatına değil, spor kompleksi dahil; marangoz ve mobilyacılar, oto galericileri vs… Bir çok mesleki kuruluşun icraatına yeterli bir alan.

‘Eleştirel’ yazının internete düşmesiyle, Üniversite içindeki ‘Okur-yazar’ ekibinden telefon aldım ve gece bir ‘Çay sohbeti’ yaptık.

Teklif şu.

“Bu yatırımcılar samimiyse, neden şehrin göbeğinde pahalı arazilerde konuşlanmak istiyorlar? Mesela konu ile ilgili proje üretim merkezi yanında  teknisyen-tekniker gibi ara elaman yetiştiren Üniversite’ye bağlı  Meslek Yüksek Okulu Kilimli’de. MAKZON neden Kilimli ve civarında kurulmuyor. Filyos -Bartın- Karabük üçgeninde daha etkili olur. Bu arada ‘Kümelenme’ ile Kilimli civarı daha detaylı hizmet alır. Olayın eleştiri şeklide ortadan kalkar”

Şimdi…

Zonguldak 629 Adımlık bir şehir. Ödediği vergi kadar yatırım alamayan ve yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu bir şehir.

Bu satırları yazan birinin, ‘Zonguldak’ın kalkınmasını istememesi’ gibi bir durum olabilir mi?

Bunu ‘Düşünebilecek’ olanlar,  ‘Akçeli işlerle haşır-neşir olanlar’ olabilir ancak.

Derdimiz, Zonguldak’ın elbette kalkınmasıdır. Ancak, 629 Adımlık tek caddeye mahkum bir alana sıkıştırılması değil. Yatırımcı, ticari kafaya sahip insandır elbette. ‘Ancak, yörenin ticari kalkınması kadar, coğrafi gelişmesi, insanlarının yaşam kalitelerinin artması için gayret sarf etmesi şarttır. Bina-araç ve insan yoğunluğunun olduğu yerlerde, yaşam kalitesinin yerlerde süründüğünü görmemek mümkün mü? Plansız işlerin sonu, ‘yetersiz otopark yüzünden, okul yıkmaya kadar gidiyor maalesef.

Yatırımcı, ekonomiye katkı için istihdam ve üretim bazlı çalışması yanında, bölge insanının moral-motivasyonunu göz önüne almalıdır.

Gerçek yatırımcı, ‘Selden kütük kapmak’ derdinde yada ‘Fırsatı ganimete çevirmek’ gayretinde olmamalıdır.

Tartışmak, ikna etmek, sonuç almak, her zaman her konu için geçerli ve sempatik bir ‘Halletme’ işidir. ‘Ben ne dersem o’ kafası yanlıştır.

Tartışmaya devam.

Haber : Adnan KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MAKZON/, ELVANPAZARCIK/, KİLİMLİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı