Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 18:17 Bu haber 3303 kez okundu
 
MASADA ÇÖZÜM YADA GREV...
Kamu işçisi, hükümetin teklif ettiği ücretleri beğenmedi
GÜNDEM Haberi
MASADA ÇÖZÜM YADA GREV...

Yerel seçimlerden sonra kamu işçileri ve emekliler arasında, maaşlara ‘zam beklentisi’ yerini gıda ve tüketim maddelerine yapılan zamlar aldı.

İşsizlik ve hayat pahalılığı sonrası gelen zamların ardından, yüzde 60’ı açlık sınırı altında maaş alan emeklilere verilen yüzde 5’lik zam, toplumu şoke etmişti.

Gözler , maden-orman ve tarım işkollarında ‘Arabulucu’ süreci sona eren ve grev süreci başlayan kamu işçileri ile hükümet arasındaki toplu iş sözleşmelerine döndü.

Türk-İş, düşük ücretlilerin 3 bin 500 liraya çekilmesini, tüm işçilere seyyanen bürüt 300 lira verilmesini ve ilk altı ay için yüzde 15 zam istiyor.

Türk-İş, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, toplu iş sözleşmeleri ile ilgili teklifini 19 Haziran 2019’da Hükümet adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına verdi.

Türk-İş’e bağlı 17 sendika da 147 bin işçi, Hak-İş ve DİSK’e bağlı 50 bin işçi görüşmeler neticesinde alınacak sonuçtan faydalanacak.

Türk-İş’e bağlı Sendikalar, Ocak ayında 70 bin, Mart’ta da yaklaşık 85 bin işçi adına sözleşme görüşmelerine başlamıştı.

 Görüşmelerde idari maddelerde antlaşma sağlanmış, ücretle ilgili konularda ilerleme olmamıştı.

Hükümet  kanadı ise 9 Temmuz 2019’da verdiği teklif ile 3 bin 500 lira altında ücret alanlara60 lira, seyyanen ve birinci altı ay yüzde 5, ikinci altı ay ise yüzde 4 zam önerdi.

Türk-İş ve Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendika Yöneticileri, hükümet kanadının bu teklifinin ‘Kabul edilemez’ olduğunu açıkladı.

GMİS yöneticileri yaptıkları açıklamalarda, ‘Sayın bakan ve yetkilileri toplu sözleşmelerimiz, TTK harici servisler ve yerüstü çalışanları ile MTA çalışanlarımızın düşük ücret sorunları hakkında bilgilendiriyoruz’ dedi.

GMİS yöneticileri, ‘Süreci TÜRK-İş öncülüğünde takip ediyoruz. Gelişme olmadığı takdirde, grev hakkımızı kullanmak zorunda kalacağız’ dediler.

Maden İşçileri de, yetkililere ‘Tekliflerinin  masa başında hallolması’ mesajını iletti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MASADA, ÇÖZÜM, YADA, GREV...,
Yorumlar
Haber Yazılımı