0
Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 17:15 Bu haber 1845 kez okundu
 
Mehmetçik’e Yemin Töreni
Vatan görevini tamamlayan kısa dönem 29 asker, Türk bayrağı ve silahların bulunduğu masaların üzerine ellerini koyarak yemin ettiler. Yemin töreni askerlerin ailelerine ve komutanlarına duygusal anlar yaşattı.
GÜNDEM Haberi
Mehmetçik’e Yemin Töreni

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığınca 372/2’nci kısa dönem acemi erler için İl Jandarma Komutanlığına bağlı asgari gazinoda yemin töreni düzenlendi. Ailelerine kavuşan askerlerin sevinçleri yakınlarını duygulandırdı. Türkiye’nin çeşitli İllerinden Zonguldak İl Jandarma Komutanlığına gelen ve vatan görevlerini tamamlayan 372/2’nci kısa dönem acemi erler için İl Jandarma Komutanlığına bağlı asgari gazinoda yemin töreni düzenlendi.  Törene Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir,  AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Gökhan İnan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, askeri erkan ile askerlerin aileleri katıldı.

“NAN, CANINIZI VERECEĞİNİZE NAMUS VE ŞEREFİNİZ ÜZERİNE ANT İÇECEKSİNİZ.”

Yemin töreninde yaptığı konuşma vatan millet aşkına vurgu yapan  İl Jandarma Alay Komutanı Albay Gökhan İnan, “Bu anlamlı ve özel günümüze teşrif eden tüm ailelere ve konuklarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Birazdan milletimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımızın gölgesinde anne, baba ve yakınlarımızın huzurunda silah arkadaşlarınızla, omuz omuza vererek gerektiğinde vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve canınızı vereceğinize namus ve şerefiniz üzerine ant içeceksiniz. İçeceğiniz bu ant vatan ve millet sevgisi vazife, namus ve şeref anlamında olup dürüstlüğün emirlere mutlak itahatın ifadesi aynı zamanda kahraman Türk Ordusuna mensup bir asker olduğunuzun kabul belgesidir. Vatan hizmeti görevini sizden önceki büyüklerinizden devralacak, askerlik süresince bu kutsal görevi en iyi şekilde yerine getirecek ve sizden sonraki kardeşlerinize, gururla ve onurla devredeceksiniz” dedi.  Konuşmanın ardından birliğine ilk katılan er Selçuk Çakır, eğitim devresinde atışlarında başarı gösteren Er Yunus Aslan ile eğitim ve sporda başarılarını konuşturan Er Ahmet Karakaş ve ailelerine Zonguldak Valisi Ahmet Çınar tarafından hediye verildi. “Kınalı Hasan” adlı filmden alıntıların yapıldığı yemin töreninde aileler duygusal anlar yaşadı. Tören, temel eğitimini tamamlayan 372/2 kısa dönem 29 askerin, Türk bayrağı ve silahların bulunduğu masaların üzerine el koyarak yemin etmelerinin ardından jandarma marşının okunmasıyla sona erdi.

Haber: Muhammet Karapınar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mehmetçik’e, Yemin, Töreni,
Yorumlar
Haber Yazılımı