Haber Detayı
26 Aralık 2017 - Salı 12:05 Bu haber 1948 kez okundu
 
Milletvekilinden flaş açıklamalar:'Delege sistemi kaldırılmalı’
Milletvekilinden flaş açıklamalar:'Delege sistemi kaldırılmalı’
- Haberi
Milletvekilinden flaş açıklamalar:'Delege sistemi kaldırılmalı’

Kongrelerde uygulanan seçim sistemini eleştiren Milletvekili Turpcu “Bizim delegelik sistemimiz üyelerin birbiriyle kavganın önünü açıyor. Delege sistemi baştan sona kaldırılmalıdır. Bir liste bir oyla her şeyi ya kazanıyor ya da kaybediyor. Bunun önünü CHP’nin açması lazım. O zaman bakın kavga gürültü fazla oluyor mu, o zaman çok aday çıkıyor mu? Çıkmaz. Bizim bunların önünü açmamız lazım. Tüzük ve yönetmeliklerde köklü değişiklikler yapmamız lazım” dedi.

ÖZEL HABER: Öznur GÜNEŞ

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, il başkanlığı kongresi sürecinde adaylar, yapılan toplantılar ve parti içi çekişmelerle ilgili İnanış’ ın sorularını yanıtladı.

Ülkenin çok ciddi sorunları olduğunu ve 2019 seçimlerinin önemine vurgu yapan Turpcu “Bizim bunlara odaklanmamız kadar tehlikeli bir şey yok” dedi. İl, İlçe başkanlığı kongrelerinde seçim yöntemini eleştiren Turpcu “Delege sistemi baştan sona kaldırılmalıdır. İlçe başkanlıklarını o ilçede kayıtlı üyelerimizi seçebilmeli. İl başkanlarımızı da o ilde kayıtlı tüm üyelerimiz seçebilmeli” dedi.

“ÜLKEMİZİN SORUNLARI BİZİM KONGRELERİMİZİN SEÇİMİNİN ÇOK ÜZERİNDE BİR DÜZEYDE DEVAM EDİYOR”

Mücadele azimlerini ülke sorunlarına harcamaları gerektiğini belirten Turpcu, şunları söyledi; “Ülkemizin çok büyük sorunları, çok büyük dertleri var. Bir tarafta Zerrab davası var sonuçlanmadı, bir taraftan bir bankamızın genel müdür yardımcısı aynı davada yargılanıyor. Zerrab’ın itiraflarına göre hükümette bulunan bakanlarımızın büyük rüşvetler aldığı söyleniyor. Umarız orada Türk devletinin bankalarını zora sokacak, ülkemizi yükümlülük altına sokacak kararlar çıkmaz. Ama böyle kararlar çıkarsa bunların müsebbibi AKP’nin ta kendisidir. Ülkemizde bir anayasal rejim maalesef AKP’nin Genel Başkanı tarafından KHK’larla rafa kaldırılıyor. Her tarafımız sıkıyönetim, her tarafımız OHAL oldu. Bir de çok tehlikeli bir madde var. Artık terör tarifi bir mahkeme tarafından verilmesi lazım. Ama KHK ile AKP için terörist kimse, hükümet için terör örgütü kimse; bunlar referandumda ‘Hayır’ oyu kullanan biz de olabiliriz, hak arama mücadelesinde olan işçiler olur, memurlar olur, ya da KHK ile işten atılıp da işin geri dönme isteyen memurlar olabilir. Terörist sıfatıyla insanlar katledilebilir. Ne hale geldik. Ülkemizin sorunları bizim kongrelerimizin, delegelerimizin seçiminin çok çok üzerinde bir düzeyde devam ediyor. Biz birliğimizi, bütünlüğümüzü, heyecanımızı, mücadele azmimizi bütün bu sorunlara harcamalıyız.”

“BİZİM DELEGELİK SİSTEMİMİZ ÜYELERİN BİRBİRİYLE KAVGANIN ÖNÜNÜ AÇIYOR”

“Bütün bunlar olup biterken bizim ‘O delege oldu’, ‘Bu delege olmadı’, ‘O ilçe başkanı oldu, o olmadı’ yı tartışıyoruz. Bizim bunlara odaklanmamız kadar tehlikeli bir şey yok. Delege sistemi baştan sona kaldırılmalıdır. İlçe başkanlıklarını o ilçede kayıtlı üyelerimizi seçebilmeli. İl başkanlarımızı da o ilde kayıtlı tüm üyelerimiz seçebilmeli. Genel başkanımızı da ülkede tüm kayıtlı üyeler seçebilmeli. Bunların önünde 12 Eylül diktatörlüğünün dayattığı hukuksal düzenlemeler var. Bunları partimiz istese de yapamaz. Bu sadece Zonguldak’a has bir şey değil, bizim delegelik sistemimiz üyelerin birbiriyle kavganın önünü açıyor. Bunu mutlaka düzeltmemiz lazım. En azından Çaycuma’da ya da Ereğli’de ya da merkezde kayıtlı üyeler ilçe kurulunu direk seçebilir. Ama bu olmuyor. Geçmişte bunun denemesi yapıldı. Adımlar atıldı ama başarılı olunamadı. Herkes için hak, hukuk, demokrasi isterken üyelerimiz için de istemeliyiz. Bir liste bir oyla her şeyi ya kazanıyor ya da kaybediyor. Bunun önünü CHP’nin açması lazım. O zaman bakın kavga gürültü fazla oluyor mu, o zaman çok aday çıkıyor mu? Çıkmaz. Bizim bunların önünü açmamız lazım. Türkiye’de bu kadar olan biten olaylar varken bunlara odaklanmamalıyız. Bunlar beni kahrediyor.”

“TÜZÜK VE YÖNETMELİKLERDE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER YAPMAMIZ LAZIM”

Kongrelerde yaşanan tartışmaların geçmişte de yaşandığını belirten Turpcu, şunları söyledi; “Genelde Zonguldak’ta sakin geçen seçimlerimizi il kongresinde de sakin geçecektir. 8 ilçede kongreler yaptık. Sakin geçti. Umuyorum aynı şekilde il başkanımız da il yönetimimiz de kurultay delegelerimiz de seçeceğiz. Bunu örgüt içinde hiçbir arkadaşımızın bir savaş haline getirmek gibi bir düşüncesi olduğunu düşünmüyorum. Böyle heyecanlar geçmişte biz de de oldu, bundan sonra da olacaktır ama tüzük ve yönetmeliklerde köklü değişiklikler yapmamız lazım. Bizim nasıl ki tek kişinin burnu kanamadan cumhuriyetin kurucuları, kurucu partisi savaş meydanlarından çıkmış bir parti ve onun kadroları, tek parti nasıl 1946’dan sonra çok partili rejime geçmiştir,1950’de tek kurşun atılmadan, tek kişinin canı yanmadan Demokrat Parti’ye seçimle ülke idaresini vermiştir. Bu hükümet seçimle geldi ama seçimle gitmemek için her yolu deniyor. Bu KHK’ların sonu iç savaş hazırlığıdır. Milleti birbirine kırdırır. Bizim bunları düşünmemiz lazım. Ben partimin haklarını hukuklarını savunmaya çalışıyorum.”

“MİLLETVEKİLİ ÖRGÜTLERİ GEZİYOR DİYE İKİ MİLLETVEKİLİ BİRBİRİNE KILIÇ ÇEKMEZ”

Milletvekili Ünal Demirtaş’ın örgütlere yaptığı ziyaretleri değerlendiren Turpcu, şöyle konuştu; “Her ilçe başkanı kendine özgü bir yöntem uygulamıştır. Kimisi kazandı, kimisi kazanamadı. Ben de taraf olmuşumdur, örgütten gelen bir milletvekili taraf olarak bedelini de öderim bedelini de kazanırım. Bu herkes için böyledir. Milletvekillerinin örgütlerde yol gösterici olarak taraf olması kadar doğal bir şey yoktur. Milletvekili örgütleri geziyor diye iki milletvekili birbirine kılıç çekmez. Görüşlerimiz vardır o görüşlerimizi ortaya koyarız. Sonuçta örgütlerde kimin görüşleri üstün gelirse örgütler o görüşte yollarına devam ederler. Bunu böyle değerlendirmek lazım. AKP’yi görüyorsunuz her yerde tek aday, nasıl demokrasi bu? O anlamda AKP’de demokrasi mi var. Merkez ilçede 4 arkadaşımız yarıştı, diğer illerde de çok adaylı seçimler yapılıyor. Tüm bunlarda partimizi de yıpratmamanın yolu; ilçe başkanlarımızı orada kayıtlı üyelerimiz seçebilmeli. İl başkanlarımızı o ilde kayıtlı tüm üyelerimiz seçebilmeli. Maalesef bunların önünü açabilecek yasal düzenlemeler yok. AKP bunları neden düzeltmiyor, değiştirmiyor. Neden demokrasiyi sağlamıyor. Çünkü işine gelmiyor. AKP’de ikinci adaylar çıksın bakalım bir günde kellesini alırlar.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milletvekilinden, flaş, açıklamalar:'Delege, sistemi, kaldırılmalı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı