MİLYONLUK YATIRIMLAR BAKANLIĞIN YAKIN TAKİBİNDE
Haber
23 Şubat 2021 - Salı 11:28 Bu haber 540 kez okundu
 
MİLYONLUK YATIRIMLAR BAKANLIĞIN YAKIN TAKİBİNDE
GÜNDEM Haberi
MİLYONLUK YATIRIMLAR BAKANLIĞIN YAKIN TAKİBİNDE

Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla tahrip olan, denize kayma tehlikesi olan

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kapalı Yüzme Havuzu ve Merkez Öğretmenevi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının süreci yakından takip ettiği açıklandı.

Zonguldak’ın önemli yatırımlarından olan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kapalı Yüzme Havuzu ve Merkez Öğretmenevi’nin deniz kıyısı sert dolgu malzemesiyle doldurularak korunacak.

Zonguldak’ta on yıl önce Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kapalı Yüzme Havuzu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Merkez Öğretmenevi yaptırılarak hizmete açılmıştı. On yıl önce yaptırılan milyonluk yatırımlar Karadenizin hırçın dalgaları ile tahribata uğramış ve tesislerin temel ile deniz arasında büyük çatlaklar oluştu. Gazetelere konu olan toprak ve zemin kaymasının nedeniyle yetkililer bölgede inceleme yaptı.

Yapılan inceleme ve alınan kararlarla ilgili Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğünden şu açıklama yapıldı.

“İlimiz genelinde 2020 Ocak ve Şubat aylarında gerçekleşen yoğun kar yağışı sonrasında Üniversitemiz Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Kapalı Yüzme Havuzunun kuzey cephesi kıyı şeridinde tahribat oluşarak dolgu zemininde de toprak kayması meydana gelmiştir.

Söz konusu alanda, daha önce de dalga hareketleri nedeniyle denize bakan cephede görülen kıyı tahribatı, Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Pelin Yağız’ın 13 Kasım 2020 tarihinde Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne gerçekleştirdikleri ziyarette yerinde incelenmiştir.

Üniversitemiz ilgili alanda meydana gelen kıyı tahribatı, toprak kayması ve oluşan çatlaklara karşı ilk etapta sert dolgu yapılması  ve alınacak diğer tedbirler konusunda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde alınan bilirkişi raporu da  Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımız, Zonguldak Valiliği, Zonguldak Belediye Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile paylaşılmıştır.

Üniversite, valilik, belediye ve ilgili kurumlar tarafından birlikte yerinde incelemede bulunulmuştur. İncelemeden sonra Çevre Bakanlığı'nın onayıyla kuru dolgu işlemine başlanmıştır.

Bu kapsamda,  bölgedeki dalga hareketleri ile başlayan ve içinde bulunduğumuz kış ayı içerisinde gerçekleşen yoğun kar yağışları ile birlikte artan tahribat, büyüyen çatlaklar ve genişleyen toprak kaymalarına karşı tedbir alınması hususunda üniversitemiz ilimiz ilgili kurum ve kuruluşları ile iletişim içinde olup,  kıyı şeridinde sert dolgu yapılması hususundaki görüşmeler ve projeler devam etmektedir.   Kıyı şeridinin korunmasına yönelik dolgu imar planı konusunda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı süreci yakından takip etmektedir.” denildi.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİLYONLUK, YATIRIMLAR, BAKANLIĞIN, YAKIN, TAKİBİNDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı