OCAK: "ALAPLI ÜRETECEK TÜRKİYE KAZANACAK” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
13 Ocak 2021 - Çarşamba 12:35 Bu haber 965 kez okundu
 
OCAK: "ALAPLI ÜRETECEK TÜRKİYE KAZANACAK”
GÜNDEM Haberi
OCAK:

Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Recep Ocak 2020 yılını değerlendirdi. 2021 yılında oda olarak hedefleri ile ilgili bilgiler verdi. 2020 yılında Alaplı Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’ndeki çok iyi gelişmeler yaşayacaklarının sözünü verdiklerini şimdide 2021 ve 2022 yılları için hedef koyduklarını belirten Ocak,  OSB'de  yeni süreçte 13 Sanayi kuruluşunun işletmeye açılacağını söyledi. 
Alaplı TSO  Başkanı Recep Ocak, “ Alaplı TSO olarak Alaplı için umut olacağız. OSB’de çok iyi gelişmeler yaşanacak demiştik. Çok şükür 2021 Yılına girdiğimizde 100-150 Kişi kapasiteli işletmenin açılacağını söyledim. Şimdi bu sözün gerçekleşmesi anı olan 2021 Şubat Ayının ilk haftası veya 2. haftasında İşletmeye başlayacak olan Erkan Raf  fabrikası hizmete girecek. Biz bu şehrin hem çehresini değiştireceğiz hem de makus talihini yeneceğiz. İşsize iş aşsıza aş olacağız çünkü söz verdik. Şimdi hedefimiz 2022 yılında 2000 işsiz gencimize iş kazandırmaktır.” dedi.

“ALAPLIMIZ ÖNEMLİ ATILIMLAR YAPIYORUZ” 

Alaplı için önemli atılımların ve İlçe ekonomisinin 2022 yılında geleceği ile ilgili daha somut ve daha verimli gelişmelerin yaşanacağını kaydeden Ocak, “Ben Alaplı OSB'de çok iyi gelişilmeler yaşayacağız. O zamanki açıklamamda,  2021 Yılına girdiğimizde 100-150 Kişi kapasiteli işletmenin açılacağını söyledim. Şimdi bu sözün gerçekleşmesi anı olan 2021 Şubat Ayının ilk haftası veya 2. haftasında İşletmeye başlayacak olan Erkan Raf  fabrikası hizmete girecek.İlk hedefimiz tam isabet oldu. Bu tesislerden sonra; Kereste Fabrikası,Gıda sektöründe Çin'e Salgoz ihracatı yapacak fabrika,Kırtasiye fabrikası daha önce işletmeye başladı ,Ahşap alanında Sevim orman ürünleri yeni bir tesis için 2021 2’i hedef aldı.Bu tesisler açıldığında 700-800 işçi alacak. Oda olarak hedeflerimize ulaşmamızın esas nedeni, Alaplı OSB'sinde hızlı yol almamıza vesile olan  ,Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan  ve Bilim Sanayi Bakanımız Mustafa Varank ve Sanayi Bölgeleri Genel müdürümüz Ramazan Yıldırım ile TOBB Başkanımız M Rıfat Hisarcıklıoğlu bizlerden desteklerini hiç bir zaman esirgememişlerdir. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu. 

"2021 -22 HEFDEFİMİZ BİN 500 -2 BİN İŞÇİ"

Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak,2021 ve 2022 hedeflerinde Organize Sanayi Bölgesi'nde hedeflerinin çok yüksek olduğunu istihdam konusunda  Zonguldak İlçeleri arasında  örnek ilçe olacaklarına inandıklarını belirten Ocak, “2021 Yılında Alaplı'da totalde 21 firma ruhsatlarını almış olacaklar.19 Tesisin ruhsatları kesilme aşamasındadır.2022 Yılı sonuna kadar 33 İşletme faaliyete geçmiş olacak. Bu demek oluyor ki,2022 Yılı sonunda 33 Tesiste yaklaşık 1500 ile 2000 kişi istihdam edilecek. Öyle bir süreçten geçiyoruz ki, bu süreci çok iyi değerlendirmek zorundayız. Öte yandan 2021 yılı içinde ilk altı ayda 8 Fabrika üretime başlama hazırlığı içinde. Tabi bu gelişmeler 2021 yılının ekonomik olarak neler getirip, götüreceği de önemle üzerinde durulması gereken bir husus.Eğer COVID19  daha şiddetli gelişir ve PANDEMİ dönemi devam ederse bazı olumsuzlukları da hesaba katmak gerek.” diye konuştu. 

“ALAPLI GENÇLERİ İÇİN UMUT OLACAĞIZ"

Alaplı Gençleri için istihdam konusunda umut olacaklarını belirten Ocak, “Yönetim Kurulu üyelerimin de gayretleri ile gerçekten hızlı yol aldık OSB sahamızda, OSB Müdürü  Özkan Demir'in de üstün gayretleri bize katkısı ve bizim de İl dışındaki Sanayi Kurumları ile diyalogumuz, Alaplı'lı İş İnsanlarının işletmeye açacakları tesisler bizim hızlı yol almamıza olanak sağladı. Bizim OSB içinde yaptığımız projelerin aksaması dışında hedefte geri adım atmamız mümkün değil.Bu yıl her türlü Ekonomik Krize rağmen tesisiler çalışmalara devem ediyorlar. Yukarıda verdiğim bilgiler ışığında, Alaplı OSB Sahamız,  2021 Yılı ve bilhassa 2022 Yılı Alaplı gençleri için ‘Ekmek kapısı’  olacaktır. ” dedi. 

"ALPORT LİMAN PROJESİ"

Alaplı’nın önemli projelerinde Alport  Liman Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ocak, “ Bizim esas hedefimiz Alport ile ilgili daha sağlıklı ve Ekonomik yönden verimli bir LİMAN İnşaatına başlamış  olmaktır.Bu sayede Alaplı'da kurulu olan Fabrikaların İhracat ve İthalat alanında ilçemizin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır. Burada üretilen ürünlerin dünyanın her yerine ulaşması sağlanacaktır.  Liman için ilgili kurumlar ve müteşebbislerin ulaşım ağının İstanbul ve Ankara gibi Metropol kentlere yakınlığı açısından Alaplı limanı büyük bir kazanım olacak.” ifadelerine yer verdi. 

"İLÇELER BAZINDA TEŞVİK ALAPLI İÇİN BÜYÜK OLANAK SAĞLAYACAK"

Zonguldak’a bağlı 2 ilçenin ilçeler bazında teşvik kapsamına alınmasının kendileri içinde  için değerli bir açılım olduğunu Alaplı’nında teşvik kapsamına alınmasını istediklerini ifade  eden Ocak, “Zonguldak 'a bağlı 2 ilçenin İlçeler bazında teşvik kapsamına alınması bizim için değerli bir açılım. Ancak, Biz Alaplı'nın da çıkan bu İlçe bazlı teşvik kapsamına  alınmasını istiyoruz. Bunun için girişimlerim devam ediyor.Ben bu aşamada Sayın Odalar ve Borsalar Birliği Başkanım Rıfat Hisarcıklıoğlu'na ve Bakanım Mustafa Varank 'a ve Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan'a, İstek ve taleplerimizi ilettik,bu konunun yeniden değerlendirileceği  sözünü verdiler. Biz Bilim Sanayi bakanımız ; Mustafa Varak ile görüştüğümüzde Alaplı'nın alınmasını, özellikle yeni OSB alanı kurulmasını ,ve Bu teşvikten mutlaka bizim yararlanmamız gerektiğini söylediğimde, o da 2021 yılında yeniden değerlendirme toplantısında değerlendirme neticesinde bunları tekrar gözden geçireceğini söyledi. Eğer bu başarıyı elde edersek 2. OSB alanı için var olan yerimiz içinde 2022 yılından sonra süreci ele alacağız.” şeklinde konuştu.  

"ALAPLI OSB’DE YATIRIM YAPACAK ERKAN RAF 200 KİŞİYE İŞ VERECEK"

Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Ocak beraberinde Meclis Başkanı Nedim Kaplancan Alaplı OSB’de yapımı tamamlanmak üzere olan Erkan Raf fabrikasında incelemelerde bulunduklarını belirten Ocak, “Bu konuda çok heyecanlıyız, Biz bu şehrin hem çehresini değiştireceğiz hem de makus talihini yeneceğiz. İşsize iş aşsıza aş olacağız çünkü söz verdik.  Bu gün OSB’ mize yatırım yapan yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlayacak Erkan  Raf  firmasının sahibi Habibe Eren Hanfendiyle şubat ayında açılacak olan fabrikamızdaki çalışmaları inceledik. Yatırımcımıza Bize inanarak bu bölgeye yatırım yaptıkları için Tüm Alaplı halkı adına şükranlarımı sunarım.” dedi. 

"ALAPLI’YA HALK BANKASI NİSAN AYI İÇİNDE AÇILIYOR" 

Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Ocak,  “Halk Bankası’nın Nisan ayı içerisinde açmış olacağız.” dedi.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun girişimleri sonucu Halkbank ile gerçekleştirilen anlaşmayı kendilerinin de katılım sağladıklarını belirten Ocak, şunları kaydetti: "TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan Bey ve 365 oda ve borsa başkanlarımızın katılımıyla Halkbank Paraf Kart Tedarik zinciri anlaşmasına katılım sağladık. Burada söz alarak Halkbank Genel Müdürü’ne Alaplı’ya Halkbank Şubesi açılması konusunda taleplerimizi ilettik. Bankanın açılması için gerekli çalışmaların başlatılması talimatını bizzat vermişlerdir. Sayın TOBB Başkanımızın da bu konuda bizzat Genel müdürümüze ricada bulunmuşlardır. Bizde bu görüşmenin akabinde hemen harekete geçerek gerekli girişimlerde bulunduk. İlçedeki var olan yerler ile ilgili seçenekleri sunduk. İnşallah bu yılın nisan ayı içerisinde Halk Bankasını Alaplı’ya kazandırmış olacağız. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan Bey’e Alaplı Halkı Adına şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerine yer verdi. 

“İHTİYAÇ SAHİBİ 55 ÖĞRENCİYE TABLET DESTEĞİNDE BULUNDUK”

Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Ocak, Oda olarak ilçedeki ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik 55 adet tablet bilgisayar desteğinde bulunduklarını belirten Ocak, “Biz bu şehri karşılıksız seviyoruz. Bu ilçe için her yerdeyiz. Bu ilçenin geleceğini inşa edecek gençlerimizi unutmadık. Sosyal sorumluluk bilinciyle, her yıl ihtiyaç sahibi öğrencilere TOBB desteği ile eğitim yardımı yapıyoruz. Bu yıl yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin öncülüğünde pandemi sonrası farklı bir adım atalım istedik. Online eğitim gören ama bilgisayar alacak maddi imkânı bulunmayan öğrencilerimize, klavyeli tablet bilgisayar hediye etmeye karar verdik. TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu başkanımıza sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum sağolsun varolsun her konuda yanımızda."  dedi.       

“2021 İLÇEMİZ VE ÜLKEMİZ ÇİN HAYIRLI OLSUN”

2021 yılının Alaplı’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Ocak, “Ben buradan Başta ülkemizde ve Dünya'da yaşanan COVID19 vakasından Ölenler rahmet dilerim. Başta Alaplı'mızda bu vakaya daha duyarlı olunması gerektiğinin altını çizerken ;sağlıklı yaşam her şeyden önemli!" demek istiyorum.2021 Yılının Ülkemize ,milletimize sağlık ve ekonomik yönden daha müreffeh bir yıl olmasını diliyorum.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: OCAK:, "ALAPLI, ÜRETECEK, TÜRKİYE, KAZANACAK”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı