0
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
KİLİMLİ’DE SİLAHLI SALDIRI
KİLİMLİ’DE SİLAHLI SALDIRI
Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 15:15 Bu haber 1487 kez okundu
 
Odağımızda insan ve toplum sağlığı var
- Haberi
Odağımızda insan ve toplum sağlığı var

Türk Eczacılar Odalar Birliği Zonguldak Şube Başkanı Ayşegül Kara, odanın kuruluşunun 179. Yıldönümünde yaptığı konuşmada “Odağımızda insan ve toplum sağlığı var. Dün olduğu gibi bugün de mesleğimizin ve ülkemizin geleceği için çalışıyoruz” dedi.

Haber: Öznur GÜNEŞ
Türk Eczacılar Odalar Birliği Zonguldak Şube Başkanlığı, odanın kuruluşunun 179. Yıldönümü nedeniyle çelenk töreni gerçekleştirdi.
Valilik önünde gerçekleştirilen tören Şube Başkanı Ayşegül Kara, Atatürk Anıtına bir çelenk bıraktı. Ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Türk Eczacılar Odalar Birliği Zonguldak Şube Başkanı Ayşegül Kara “Odağımızda insan ve toplum sağlığı var” dedi.


“DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE MESLEĞİMİZİN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Kara, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi; “Ülkemizde bilimsel eczacılığın temellerinin atılmasının üzerinden 179 yıl geçti. Bizler, kökleri yüzyıllar öncesine dayanan bir mesleğin mensuplarıyız. 1839 yılının 14 Mayıs’ında, Mekteb-i Tıbbiye’de açılan eczacılık sınıfı ile eczacılık ülkemizde akademik bir mesleğe dönüşmüştür. Bu sebeple 14 Mayıs; biz eczacılar ve mesleğimizin geleceği için önemli ve simgesel bir tarih. 14 Mayıs Eczacılık Günü’nün Türkiye’de ilk kez kutlanmasının üzerinden ise 50 yıl geçti. Her yıl coşkuyla ve tüm meslektaşların katılımıyla kutlanan Eczacılık Günü, ilk kez 1968 yılında kutlanmıştır. Türk Eczacıları Birliği’nin o dönem Cağaloğlu’nda bulunan binasında Eczacılar Günü’nün içeriği ve tarihi üzerine uzun çalışmalar ve toplantılar yapılmış ve ilk Eczacılık Günü kutlamaları Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti üyeleri, eczacılık fakültesi öğrencileri, öğretim üyeleri, eczacılar ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin katılımlarıyla İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Büyük Amfi’de düzenlenen törenle başlamıştır. O günden bu yana her yıl artan coşkuyla, eczacılık mesleğinin onuruna yakışır şekilde kutlanmaktadır. Odağımızda insan ve toplum sağlığı var. Dün olduğu gibi bugün de mesleğimizin ve ülkemizin geleceği için çalışıyor, meslektaşlarımızın haklarını korumak ve seslerini duyurmak adına adımlar atıyoruz ve diyoruz ki: Mesleğimiz için Birlikteyiz, Meslektaşlarımız için Birlikteyiz, Halkımız için Birlikteyiz.”


 “AMACIMIZ; HASTAYA, KAMUYA, ECZACIYA İLAÇ OLMAK”
“Eczacılar; ilaç suiistimali ve yanlış ilaç kullanımında bir kontrol ve denetim mekanizması işlevi görerek, piyasa için güvenlik ağı oluştururlar. Bebek, çocuk, genç, yaşlı; kadın, erkek; sağlıklı yaşamın önceliklendirilmesinden ilaç tedavisi sonuçlarının iyileştirilmesine kadar yaşamın her aşamasında hastalarının ve faydalanıcılarının yanında yer alan, onları destekleyen sağlık çalışanlarıdır. İşte bu nedenle belirlediğimiz bir diğer temamız da “Hastalıkta Sağlıkta, Yaşamınızın Her aşamasında eczacınız yanınızda. Türk Eczacıları Birliği olarak Eczacı Odalarımız aracılığı ile 2015 yılından bu yana ‘Rehber Eczanem’ adıyla bir program yürütüyoruz. Sağlık Bakanlığımızın da bilgisi ve desteği dahilinde yürüttüğümüz Rehber Eczanem Programı, serbest eczacılar aracılığı ile sağlanan bir hastalık yönetim programı. 2015 yılında sınırlı sayıda eczacımızla pilot uygulamasını gerçekleştirdik. Hasta sonuçlarında ulaştığımız olumlu sağlık sonuçlarından aldığımız güç ve inançla 2016 yılında programın ulusal yaygınlaşma sürecine geçtik. İnanıyoruz ki bu program; ilaç uzmanı olarak ciddi bir eğitimden geçmiş, sürekli mesleki gelişim felsefesi ile uzman olduğu bu alanda bilgilerini her daim güncelleyen biz eczacıların sağlık sistemi içerisinde daha etkin bir şekilde konumlandırılmasını sağlayarak hem hastalarımıza hem sağlık otoritesine hem de ülke ekonomimize önemli katkılar sağlayacak. Birlik vizyonumuzda da ifade ettiğimiz gibi amacımız; hastaya, kamuya, eczacıya İlaç olmak.”


 “KİRLİ BİLGİLERLE GELİŞTİRİLEN AŞI KARŞITI KAMPANYALAR TOPLUMDA KAFA KARIŞIKLIĞI YAPIYOR”
“Yaşamın ve yaşatmanın önemini bilen bir sağlık meslek örgütü olarak son zamanlarda gündemde yer alan aşı karşıtlığı konusundaki söylemleri ve oluşan verileri endişeyle takip etmekteyiz. Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan söylemlerle, kirli bilgilerle geliştirilen aşı karşıtı kampanyalar; toplumda kafa karışıklığı yaratmakta, aileleri tedirgin etmekte, salgınların başlamasına zemin hazırlamakta ve toplum sağlığını riske atmaktadır. Her yıl kur değişimine bağlı fiyat artışları söz konusu olduğunda ilaçlar, piyasadan çekiliyor ya da depolara, eczanelere sınırlı sayıda ulaştırılıyor. İlaçta kur değişiminin tek seferde yapılmasını doğru bulmuyoruz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi yaşanan sıkıntının ana kaynağının kur ayarlamasının yılda bir kez yapılması olduğunu düşünüyoruz ve bu ayarlamanın yıl içerisine yayılmasını, belirli periyotlarla fiyatlara yansıtılmasını doğru buluyoruz. Kısa bir süre sonra gerçekleşecek seçimlerin ülkemiz ve ülkemizin geleceği adına güzel sonuçlanması; cumhuriyet, laiklik, demokrasi, evrensel insan hakları, sosyal hukuk devleti gibi bizi birleştiren değerlerin altını çizmesini diliyor, tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü bir kez daha kutluyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Odağımızda, insan, ve, toplum, sağlığı, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı