ÖĞRENCİ VE ÇALIŞANLARA CORONA VİRÜS SEMİNERİ
Haber
13 Şubat 2020 - Perşembe 15:43 Bu haber 4738 kez okundu
 
ÖĞRENCİ VE ÇALIŞANLARA CORONA VİRÜS SEMİNERİ
SAĞLIK Haberi
ÖĞRENCİ VE ÇALIŞANLARA CORONA VİRÜS SEMİNERİ

Perşembe beldesi Filiz Rıfat Güpgüpoğlu Anadolu Lisesi’nde öğrenci ve çalışanlara Corona virüs semineri verildi. Biyoloji ve Sağlık öğretmeni Ebru Durmuş tarafından hazırlanan Corono virüs ile ilgili sunum, Perşembe Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirildi. Ebru Durmuş, gerekli sağlık ve hijyen kurallarına uyulduğu, beslenmeye dikkat edildiği hastalıklara karşı dirençli bir bünye oluşturulduğu takdirde Corona virüsün tehlikeli ve korkacak bir virüs olmadığını belirterek, Corona virüsün nasıl bulaştığı, belirtilerinin neler olduğu, tedavisi ve korunma yolları ile ilgili öğrenci, öğretmen ve çalışanları bilgilendirdi. Ayrıca baca gazı ve karbonmonoksit zehirlenmeleri ile ilgili diğer sunumu da gerçekleştirerek öğrencilere ve çalışanlara bilgi verdi. Durmuş, hastalık belirtisi görülen öğrenci ve çalışanların ertelemeden sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini söyledi.

CORONA VİRÜS NASIL BULAŞIR?

Birçok canlıda hastalıklara sebep olan corona virüsleri daha çok hayvanlarda bulunmaktadır ve virüs nadiren hayvanlardan insanlara bulaşmaktadır. İnsanlar arasında bulaşıcılık, üst solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi; öksürme ve hapşırma ile damlacık şeklinde havaya saçılan virüsler ile olmaktadır. Bunun dışında virüs barındıran materyallere dokunulmasının ardından, ağız ve burunla oluşan temas ile bulaşabilmektedir.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Corona virüs, üst solunum yolları enfeksiyonuna ait belirtiler göstermektedir. Solunum belirtileri (öksürük, nezle), halsizlik, ateş, baş, boğaz ağrısı, iştahsızlık. Bunların yanı sıra hastalık; bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi belirtiler de gösterebilmektedir.

CORONA VİRÜS TEDAVİSİ

Corona virüs hastalığı için herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamakta olup, antibiyotikler de corona virüslere karşı etkisizdir. Hastalığın ağır olması ve corona virüs dışında ek bir hastalığın bulunması durumunda, hastanın hastanede yatarak tedavi görmesi gerekmektedir.

CORONA VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

Hastalıktan korunmak için bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması gerekmektedir. Bunun için de; dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı çok önemlidir. Düzenli uyku, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı materyallerle temas sonrası ağız, burun ve gözlere temas edilmemesi, kapalı ve havasız yerlerde mümkün olduğunca durulmaması hem corona virüs, hem de diğer solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili olacaktır. Okul idaresi seminerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖĞRENCİ, VE, ÇALIŞANLARA, CORONA, VİRÜS, SEMİNERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı