OKULLARDA İLK ZİLİ 'CORONA' ÇALDI
Haber
17 Eylül 2020 - Perşembe 17:46 Bu haber 4148 kez okundu
 
OKULLARDA İLK ZİLİ 'CORONA' ÇALDI
COVİD-19 Haberi
OKULLARDA İLK ZİLİ 'CORONA' ÇALDI

Coronavirüs salgını nedeniyle 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı, 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın takvimine göre yüz yüze eğitime ise 21 Eylül'de geçileceği açıklanmıştı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okullarımızı, yüz yüze eğitim için tüm detaylarıyla hazırladık. Uzaktan eğitimi ise çocuklarımızın severek ve ilgiyle takip edebilecekleri bir şekilde tasarladık." ifadelerini kullanmıştı.
Hali hazırda yapılan çalışmalar neticesinde 8. sınıflar ve 12.sınıflar yıl sonunda sınava girecekleri için,  hazırlık kursları görmeye başlamış, veliler ise bu noktada tedirgin olmuştu. Özellikle devamlılığın zorunlu olmadığı bu sınıflarda sınav grupları olan 8. ve 12. sınıflar alınan önlemler çerçevesinde kurs görüyordu.
Diğer taraftan anaokulu ve 1. sınıfların 21 Eylül itibari ile yüz yüze eğitim modeline geçilecek olması coronavirüs tedirginliğini daha da arttırmıştı. Bu tedirginliğe yönelik açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Her kararımızı, biliyorsunuz ki, Bilim Kurulu’nun rehberliğinde alıyoruz. Şu an itibarıyla dünyanın pek çok ülkesinde çocuklar, okullarındalar ve alınan tedbirlerle ders başındalar. Biz ülkemizde daha kontrollü bir açılıştan yana olduk ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerimizin, bir süre diğer kademelerdeki öğrencilerimizle bir araya gelmeyeceği bir uygulama üzerine çalıştık. Yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimin birlikte yürüyeceği bir planlama yaptık. Okullarımızı, yüz yüze eğitim için tüm detaylarıyla hazırladık. Uzaktan eğitimi ise çocuklarımızın severek ve ilgiyle takip edebilecekleri bir şekilde tasarladık. Bunların detaylarını öğretmenlerimiz bugün sizlerle paylaşacaklar." diye konuştu.
Zonguldak’ta ise dünya genelinde olduğu gibi öğrenci velilerinin tedirginliği artarak devam ediyor. Zonguldak’ta geçtiğimiz günlerde Yayla Ortaokulu’nda 8. sınıfta eğitim gören 1 öğrencide coronavirüs vakası görülmesi üzerine aynı okulda bulunan iki öğretmen ve 20 öğrenci tedbir amaçlı karantinaya alınmıştı. Diğer taraftan yine Şehit Prof. Dr.İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yapan bir kişide COVİD-19 testinin pozitif gelmesi ise endişeyi arttırdı.
Diğer taraftan, anasınıfları ve 1. sınıflar için okulların açılacağı 21 Eylül’de Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın Zonguldak İlkokulu’nda ilk ders zilini çalacağı öğrenildi. Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacak olan törende Vali Tutulmaz’ın sınırlı sayıda öğrenci ile ilk ders zilini çalacağı elde edilen bilgiler arasında yer aldı.
Tüm yaşanan gelişmeler ışığında salgın riskinin Sonbahar mevsiminde daha da artacağı endişesi baş gösterirken Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, okul yönetimlerinin, velilerin ve öğrencilerin tedbirlere sıkı şekilde riayet etmeleri, bulaşın artmaması açısından büyük önem arz ediyor.

Haber Merkezi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: OKULLARDA, İLK, ZİLİ, 'CORONA', ÇALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı