google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 15:15 Bu haber 926 kez okundu
 
‘ÖNCELİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI’
GÜNDEM Haberi
‘ÖNCELİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI’

Memur-Sen Zonguldak il Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Kamuran Aşkar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, Türkiye’de de yayılan Koronavirüs salgını dolayısıyla okulların 30 Nisan tarihine kadar uzatılması açıklamasını değerlendirdi.

Koronavirüs tehlikesine karşı yaklaşık bir hafta önce ara verilen okulların, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yeni alınan bir kararla okulların 30 Nisan’a kadar uzatılmasını olumlu bulduklarını belirten Aşkar, önceliklerin çocukların sağlığı olduğunu belirterek, “eğitim telafi edilebilir ancak bir çocuğumuzun zarar görmesi halinde bunu asla telafi edemeyiz” dedi.

Okulların 30 Nisan’a kadar uzatılması ile çocuklara tavsiyelerde de bulunan Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Kamuran Aşkar konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi.

“ÇOCUĞUMUZUN ZARAR GÖRMESİ HALİNDE BUNU ASLA TELAFİ EDEMEYİZ”

“Öncelikle bilim kurulunun okullarımızın tatilini 30 Nisan tarihine kadar uzatmasını olumlu bulduğumuzu belirtmek isterim.

Yaşanan süreç dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir mesele olması açısından baktığımızda ortaya çıkacak sonuçları da bugünden kestire bilmemiz zor. Ancak kesin olan bir şey var ki; hayat normale döndüğünde eğitim telafi edilebilir ancak bir çocuğumuzun zarar görmesi halinde bunu asla telafi edemeyiz.

Zorunlu olarak ortaya çıkan bu tatil döneminde bütün öğrencilerimize tavsiyemiz özellikle kitap okumaları, test çözmeleri ve eğitimin sadece okulda değil yaşamın her anında her kademesinde devam ettiğinin farkında olarak okumaya zaman ayırmaları olacaktır” diye söyledi.

“ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN MAĞDURİYETLERİ GİDERİLMELİ”

Okulların yeniden tatil edilmesinin ardından mevcut kadrolu öğretmenlerin dışında ücretli öğretmenlerin mağdur olacağını kaydeden Aşkar, “Mevcut mevzuat kapsamında derse girmeyen kadrolu öğretmenlerimizin maaş ve ek derslerinde herhangi bir kısıtlama yapılmazken, Ücretli öğretmenlerimiz bu kapsam dışında kalmış ve mağdur olmuşlardır.

Mevzuat gereği ücretli çalışan öğretmen arkadaşlarımıza ek ders ödemesi yapılamazken geçimini bu derslerden aldıkları ücretlerle sağlayan ücretli öğretmenlerimizin mağduriyetinin giderilmesi noktasında sosyal devlet anlayışıyla Bakanlığımızın konuya el atmasını ve ücretli öğretmenlerimizin mağduriyetinin giderilmesi beklentisi olmazsa olmazlarımız arasındadır” şeklinde konuştu.

Haber : Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘ÖNCELİĞİMİZ, ÇOCUKLARIMIZIN, SAĞLIĞI’,
Yorumlar
Haber Yazılımı