0
Haber Detayı
09 Eylül 2018 - Pazar 17:26 Bu haber 1438 kez okundu
 
ORANTISIZ ZAM !
GÜNDEM Haberi
ORANTISIZ ZAM !

(80 gramlık 1 simit 1 lira 25 kuruş. 3 simit (3 lira 75 kuruş) 250 gramlık ekmek fiyatına eşit)

 

Dolar’ın yukarı hareketiyle piyasalara yağan ‘Zam sağanağı’ gıda maddelerini, dolayısıyla dar gelirlinin bütçelerini sarstı.

 ‘Fakir tavuğu’ Susamlı simite yüzde 25 zam geldi. 80 gram simit 1 lira 25 kuruş oldu.

Ekmeklik un’un çuval fiyatı76 liradan 120 liraya, yufkalık unun fiyatı 100 liradan 175 liraya çıktı

Hükümet’in ‘Yılbaşına kadar ekmeğe zam yok’ kararından sonra Ekmek üreticileri radikal tedbirler almak için dün Kozlu’da bir araya geldi.

Fırıncılar, “Zam yok’ diyen hükümet, unun çuvalını 76 liraya çekebilecek mi. Hükümet, ‘Yılsonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yok’ diyebiliyor mu” diye soruyor.

Esnaf Birlikleri Başkanı Muharrem Coşkun, simit’in Türk Gıda Kodeksi kapsamına girmediği için özellikle zam gördüğünü belirtti.

Coşkun, zam konusunda hükümetin aldığı bir karar var. Böyle bir karar olmasaydı, zam konusunda ilk vilayet yine biz olmazdık’ dedi.

Fırıncılar, ‘Son zamlar öncesi bir ekmeğin maliyeti 1 lira 10 kuruştu. Bu gün maliyet 1 lira 56 kuruş’ diyor. 1 Lira 10 kuruşluk ekmek bakkala 90 kuruştan verilip, tezgâh satışından zarar kapatılıyordu

Fırıncılar ilk etapta, çift vardiya çalışmasını terk edip, tek vardiyaya döndü, bir vardiyada çalışan işçilerini işten çıkarttı.

Alınacak tedbirler arasında, ‘Ucuz ekmek’ adı altında 75 kuruştan satılan ekmek satışı ile ‘haksız’ rekabete son verilecek.

Un, tozluk, maya, tuz, su, elektrik, odun-gaz, kira, hamaliye gibi girdilerin artmasıyla fırın işçi çıkartacak ve şartlara boyun eğip, ticaretine son verecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORANTISIZ, ZAM, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı