PANDEMİ GÖLGESİNDE BURUK KUTLAMA google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
22 Kasım 2020 - Pazar 14:30 Bu haber 299 kez okundu
 
PANDEMİ GÖLGESİNDE BURUK KUTLAMA
Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Dişhekimliği Günü kutlandı
GÜNDEM Haberi
PANDEMİ GÖLGESİNDE BURUK KUTLAMA

Bilimsel Dişhekimliğinin 112’nci kuruluşu, Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Dişhekimliği Günü Zonguldak’ta da kutlandı.

Dünyanın çok sayıda ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de devam eden Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlı olarak kutlanan, Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Diş hekimliği Günü nedeniyle Zonguldak Valilik binası önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sunulup, Saygı duruşunda bulunuldu.

Zonguldak Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu tarafından gerçekleştirilen etkenlikte yönetim kurulu üyesi Meltem Gürbüz günün anlam ve önemini belirten açıklama yaptı.

“COVİD-19’UN TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN MESLEK HASTALIĞI OLARAK KABUL EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

“Bilimsel Dişhekimliğinin 112. Kuruluş Yıldömünü kutlu olsun” diyen Meltem Gürbüz şunları söyledi;

“bu yıl maalesef COVİD-19 gölgesinde bir Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Dişhekimliği Günü kutlaması yapıyoruz. COVİD-19 ve İzmir depremi sonucu kaybettiklerimizin acısı yüreğimizdeyken bu haftamızı farkındalık yaratmaya yönelik etkinliklerle hatırlatıyoruz. Ağız ve diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğinden yola çıkarak topluma verdiğimiz mesajların yanında pandemi döneminin karşımıza çıkardığı sorunları da bir kez daha hatırlatıyoruz. Kamuda hizmet veren dişhekimlerinin filyasyon görevlendirmeleri, filyasyondakilerin sorunları, ADSM’lerde hizmet vermeye devam edenlerin sorunları ve azalan hizmetler nedeniyle hastaların sorunları, serbest çalışan dişhekimlerinin ekonomik ve malzeme temin sorunları bunlardan bazılarıdır.

COVİD-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır. COVİD-19 salgınının başlangıcından bugüne 148 sağlık emekçisini kaybettik. Acımız sonsuzdur. COVİD-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi dişhekimleridir. Ne yazık ki COVİD-19 ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir.

COVİD-19’un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

COVİD-19 Pandemisinin yaşandığı bu dönemde halkımız ağızdiş sağlığı tedavilerinde büyük sıkıntılar yaşamakta ve ADSM’lerde hasta birikimi gözlenmektedir. Bunu gidermek için; tüm sağlık hizmetlerinin özelden satın alındığı sistemde, ağız diş sağlığı hizmetlerinin özelden de alınmasının tekrar gündeme getirilmesini istiyoruz.

Döner sermaye uygulaması ve performans sistemindeki yanlışlıklar; bu pandemi döneminde tüm acı sonuçları ile ortaya çıkmıştır. Ödenemeyen veya eşit dağıtılmayan döner sermaye ile karşı karşıya kalınmıştır. Reel maaş düşüşü ve geçim sıkıntısı yaşanmaktadır.

Bu yıl yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde, pandemi ile savaşta en önde olan tüm meslektaşlarımızın bu önemli gününü kutlar, sağlıklı ve tüm özlük haklarımıza sahip olacağımız gelecek dişhekimliği günlerinde buluşmayı dileriz.” dedi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: PANDEMİ, GÖLGESİNDE, BURUK, KUTLAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı