google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
BUNALTICI SICAK ALTINDA İDMAN!
BUNALTICI SICAK ALTINDA İDMAN!
Haber Detayı
14 Temmuz 2019 - Pazar 17:23 Bu haber 4677 kez okundu
 
PARKE-LAĞIM-ARITMA TESİSİ-REZALET
GÜNDEM Haberi
PARKE-LAĞIM-ARITMA TESİSİ-REZALET

PARKE-LAĞIM-ARITMA TESİSİ-REZALET

Zonguldak Belediyesi, ‘Rekabet şartları’ oluşmadığından, asfalt ihalesini gerçekleştiremedi.

Ancak, bazı mahallelere parke döşeme işine başlama kararı aldı. Parke müteahhiti, son dakikada Akdemir’in değiştirdiği ‘Yalçınlar parke’. Belediyeden alacağı vardı, şimdi iki iş birden halledilecek anlaşılan.

Olayın iyi tarafı belki bu... Ancak, birde ‘Berbat’ tarafı var.

Mesela, Çaydamar’dan başlayacak ya asfalt işi. Abdullah Karagüzel yıllarca uğraştı bir ‘Asfalt’ döktüremedi, mahallesine. Parti içi ’İtişip kakışma’ nedeniyle de listeye giremedi ve İl Genel Meclisi’yle kurtardı ‘Resmi’ politika yapma isteğini.

Neyse… Olay şu… Çaydamar mahallesinde de konutların lağım kanalları Çaydamar deresine akıyor. Sadece Çaydamar Mahallesi’nin değil en az beş mahallenin lağımları dere kanlıyla limana gönderiliyor.

Rezaletin dik alası bu. Güya Zonguldak’a gelen en büyük yatırımlardan (22 milyon 576 bin EURO)biride ‘Arıtma Tesisi’ ihalesidir. Akdemir döneminde, Arıtma tesisi taksitleri savsaklanmış. Her savsaklanışta yeniden faiziyle ödeme planı yapılmış. Bu güne kadar ödenen para 4 milyon069 bin 192 euro. Kalan borç: 18 milyon 506 bin 808 euro.

Madde bir. AK Parti Zonguldak örgütü, evvelemirde, hükümeti devreye sokup, arıtma taksitlendirmesini ‘Euro’ üzerinden kurtarıp, Türk parasına çevirmelidir. Yoksa Akdemir gibi sürekli ‘Patinaj’ yapar. Borç torunlara kadar gider.

Madde iki. Çaydamar Mahallesinin dereye akan lağımları düzenlenmelidir. Bu gün parke yapsan ne olacak yani. Yarın lağım kanalları tıkandı-patladı ne olacak? Olacağı yol bozulacak. Yani bu gün yapılacak olan hizmet halka değil, müteahhitte hizmet olacak.

Bu Belediye’nin en büyük özelliklerinden biride halka değil, müteahhitte çalışmak. Milli Egemenlik Caddesinde yolun deniz tarafına parke döşendi. Selim Alan koltuğa oturduğu ilk günler… Kaldırımlarda kalan parke kalıntıları ile paletler  alınacak ya?  Zaten alt yapısı ‘Rezil’ döşenen parkeleri n kalanlarının toplamak için, fen işlerinin kurnazları foklift ve kamyon soktular gelişigüzel döşenmiş parke kaldırımların üzerlerine… Kaldırımlar rezil oldu. Parkeleri bilerek bozanların işine geldi tabii ki… Yeniden ihale edilecek o kaldırımlar, yeniden müteahhitte kazandırılacak… Kim bilir, belki de yeni döşenmiş kaldırıma foklift ve kamyon çıkartan adam ödüllendirilmiştir(!)

Gelelim Çaydamar işine…

Alt yapı yapılmadan yapılacak işlerin tamamı, müteahhitte yapılacak hizmettir. Halka hizmet değil. Yani, tüyü bitmedik yetim hakkına ‘Cumburlop’ dalmaktır.

Önemli konu şu... Eski para ile 22.5 trilyona mal olmuş bir yatırım, bu gün yüzde 30 kapasite ile çalışıyor. Afrika da bile buna ‘Yuuuhh’ derler valla. Şehrin göbeğindeki dere lağım kokuyor. Seçim öncesi ‘Dere ıslahı’ üzerinde ‘Fetva’ verenler, önce mahallelerin lağım kanallarının arıtma tesisine monte etmelidir. Ayda bir dere içinde oluşan lağım sarmaşıklarını, iş makinası ile limana iteklemek, insana saygısızlığın göstergesidir.

Yapılacak olan, gösteriş değil, desinler değil, insana hizmettir. Yapılacak olan, önce insan sağlığına

Olumlu katkı yapmaktır. Köprüyü yıkacakmışsın. Köprüyü yıkınca, dere lağım akmayacak mı? Lağım kokusu yayılan derenin etrafına çiçek diksen ne yazar?

Karaelmas, Mitatpaşa, On Temmuz, Birlik Mahallesi, Çaydamar mahallesinin lağım kanalizasyonları dereye akıyor.

En ilginci şu… Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan bir Doktor. Seçim sloganı da ‘Zonguldak’a bir doktor lazım’ idi…


 

GEMİ SÖKÜM ‘PİS İŞ’ ELBETTE, ANCAK;

1988 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Kilimli’de Avrupa Birliği destekli  ‘Avrupa Birliği Gemi Geri  Dönüşüm Tesisleri’ kurulma kararı alınmıştı. Türkiye de İzmir Aliağa’dan sonra ikinci yer Zonguldak/Kilimli.

Zonguldak’ın ödediği vergi kadar, bütçeden pay alma isteklerinin depreştiği yıllardı. Bu gün de kömüre bağımlılıktan kurtulmak için, ‘Çok sektörlü kalkınma arayışları’ yok mu?

Karadeniz’de kıyısı olan ülkeler içinde böyle bir yatırım yok. Aslında, ‘Kömür’ gibi ‘Stratejik’ bir yatırım bu ‘Gemi inşa bakım ve onarım söküm yeri’

Zonguldak Valisi’nin sahildeki yapılaşmaları anlatırken, ileri çıkartması ile ‘Gündem’ oldu. Son zamanlarda ‘Madenci Anıtı’nda  ‘bir vesile’ toplantı yapamayan ‘Sol cenah’ balıklama daldı konuya. ‘Reklamlar geçidi’ için toplantı yaptılar. Geçen hafta, “Santraller bölgesinde hava kirliliğine’ önlem için ‘kendir dikilmeli” teklifimizi duymadılar bile. Ortada ‘Gemi söküm tesisi açılacak’ diye bir konu yokken, ‘bedava icraat’ için siyasetteki muhalefet, bahane bir konu ile sahaya çıktı.

31 yıllık sorun, yine temcit pilavı gibi ısıtılıp olay yapıldı.

Devlet, 31 yıl önce AB’den bu tesis hakkını almayı becerdi. Bu güne kadar tesis kurulmadı. AB’nin ‘Kurmayacaksanız, başka ülkeye verelim’ teklifi de engellendi.

Elbette kentin sakini değil, ‘sahibi’ olmak için fikir üretilecek, fikirlerin hizmete dönmesi için gayret edeceğiz. Ancak, ‘Siyaset’ yada ‘Muhalefet’ yapmak için, hır çıkartmanın da alemi yok.

Elbette ‘Pis’ bir iş Gemi Söküm işi... 22.5 milyon euroluk yatırım yapılmasına rağmen mahallerin lağımların şehrin göbeğindeki dereye akması  ‘PİS İŞ’ değil mi?

KARAVAN REZALETİ

Geçtiğimiz hafta, Kozlu sahilinde Polisevi altında 18 bin üyesi olan ‘Bir Tutkudur Kamp ve Karavan Derneği’nin etkinliği vardı. Çay TV bölge temsilcisi Yaşar Köktürk kardeşim organizesinde başrol oynadı.

Geçtiğimiz Cuma günü itibarıyla Türkiye den 80 civarında karavancı geldi yerleşti sahile. Gerçekten de güzel bir manzara oluşturuldu. Kozlu Belediyesi su ve elektriklerini çekti. Sayın vali ve Emniyet Müdürü  ile diğer müdürlükler misafirlerin ağırlanmasında rol aldılar.

İlk olmasına rağmen, Zonguldak’ın tanıtımında etkili olacak bir etkinlik.

Ancak, Cuma günü Kozlu Zabıtaları karavancıların derdest edip sahilden atmak için geldiler. ‘Boşaltın burayı’ dediler.

İzinden dönen Belediye Başkanı Ali Bektaş, kendinden habersiz yapılan bu uygulama için ‘Çok kızmış’.

Anlamadığım iş. ‘Devlette devamlılık esas değil mi? Ali Bektaş izne ayrıldıysa, Kozlu’da ‘Rutin işler’ ali Bektaş’ı mı bekleyecek?

Karavancılar’ dediklerimiz, sıradan insanlar değil ki? Aralarında, Sayın Cumhurbaşkanı’nın yakın çalışma arkadaşlarından ve İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun koruma müdürlerinden ve çeşitli siyasetçi ve bürokratlar var. Karavancılığı tatil için bir yaşam biçimi seçmişler…

Zabıtalar Kozlu Belediyesi’nin bir hafta önce verdiği ‘Müsaade’ye inat, ‘Boşaltın Kozlu sahilini. İnsanları rahatsız ediyorsunuz’ deyince, işler karıştı. Olay bir celsede Zonguldak sınırların aşıp, Ankara sınırlarına taştı.

Ve Devreye Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş girdi, zabıtalar özür dileyip gitti.

Ancak, karavancıların ortasında yapılan tartışmalar neticesi, 40-50 karavancı şehri terk etti.

Sayın Bektaş, ne oldu şimdi? İyi mi oldu yani?

Bu karavancıların en önemli özellikleri, gittikleri şehrin bir özelliğini ‘Türkiye’ çapında tanıtımına destek vermek… 18 Bin karavancı üyesi olan karavancılar, kolay pes etmezler. Elbette biz de etmeyeceğiz. Seneye yine gelecek karavancılar. Sayın Bektaş, sen Kozlu sahillerini kapatabilirsen kapatırsın, karavancılara... Kim bilir Belki Ereğli Belediyesi açar. Belki de Zonguldak Belediyesi…

Ne oldu yani, karavancılara İnsan gücü eğitim ocağı, Maden müzesi ve Gökgöl Tüneli’ne gidecek araç vermedin de… Sayın vali devreye girdi ve gezdiler…

PAZARYERİNDE DENETİM

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, cumartesi günü Soğuksu Pazaryerinde inceleme yaptı.

Zonguldak’ın orta direk pazaryeri olarak bilinen Soğuksu Pazaryeri uzun sürenir belediye iilgisinden yoksun vaziyette Zonguldaklılara hizmet veriyordu.

Giriş çıkışlarındaki denetimsizlik, çeşme önündeki kayganlık, tezgahlar önüne konan çuvallarla daraltılan yollar, yüksek sesle müşteri yönlendirme gibi  bir çok sorunu olan pazaryerine başkanın gelmesi, hem pazarcıları hem de alış-veriş yapanları sevindirdi.

Başkan Alan, pazaryerinde denetimlerin sıklaşacağını, Zonguldak’a yakışan bir pazaryeri için çalışmalar yapılmaya başlanacağını belirtti.



 

KOZLU BALIKÇI BARINAĞI VE  PEJMÜRDELİK

Kozlu Balıkçı barınağı veya balıkçı limanı sorunlarla boğuşmaya devam ediyor.

2018 Ocak ayında meydana gelen fırtına sonrası yıkılan mendirek yüzünden dalgalara  açık vaziyete gelen limanda can-mal güvenliği tehlikede.

Yasalar aykırı yapıldığı için balıkçıların yaşam alnı olarak kullanamadığı balıkçı barınaklarında balıkçılar derme-çatma yaşıyor.

Belediyenin kontrolünde olan limana ise hem karadan hem de denizden girip çıkan belli değil.

Kontrol sağlanamadığı için, liman içinde balıkçı ağları, çöpler ve araçlar nedeniyle tam bir mezbelelik yaşanıyor. Denizde ise balıkçıların gelişigüzel  döktüğü şamandıralar yüzünden kayıklar manevra yapmıyor.

Kozlu Su Ürünleri Kooperatif yetkilileri, Belediye Başkanı Ali Bektaş’tan yetkilerini kullanarak, balıkçı barınağına bir düzen getirmesini ve ihtiyaçlarının halledilmesini istiyor.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz dün Balıkçı Barınağında yaptığı inceleme gezisinde  sorunları dinledi ve not aldı.

Deniz Yavuzyılmaz, tespit etiği sorunları, Ankara’da gündeme getireceğini belirtti.


 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: PARKE-LAĞIM-ARITMA, TESİSİ-REZALET,
Yorumlar
Haber Yazılımı