google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 10:09 Bu haber 5903 kez okundu
 
PAYDAŞ, PAYLAŞIMDA YERİNİ ALDI
- Haberi
PAYDAŞ, PAYLAŞIMDA YERİNİ ALDI

4-5 Haziran 2019’da Fransa’nın Caen kentinde ‘2019 Dünya Barış Forumu’  gerçekleşti. Normandiya Dünya Barış Forumu, barış ve özgürlüğün değerini artırmak için girişimler, sertifikalı projeler ve etkinliklerden oluşuyor. 6 Haziran 1944 D-Day’in 75.Yıldönümü ve Normandiya Savaşı’nı anma törenleri öncesi gerçekleşen foruma  projeleri ve etkinlikleri ile taktir toplayan Paydaş Eğitim Kültür ve Sanat Derneği'ni temsilen iş kadını eğitimci Hikmet Yılmaz ve İnanış Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ece Sönmez katıldı.

Toplam otuz başlıkta katılımcıların aktif olarak katıldığı modülatörler tarafından yönetilen panellerde Dünya’nın her ülkesinden devlet yetkilileri, uzmanlar, akademik çevreler ve sivil toplum temsilcileri yer aldı. " Dünyada kalıcı barış nasıl sağlanır" ve "Barış için uluslararası arabulucuk süreci" temaları kapalı oturumlarla masaya yatırıldı. Forumda Paydaş Eğitim ve Kültür Sanat Derneği’nin haricinde, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doç. Dr. Hasan İçen, Dr. Öğr. Akın KOÇHAN ve Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Doç. Dr. Muhammet Demirbilek’te bulundu.Kapalı oturum halinde gerçekleşen yaklaşık on bir saat süren çalışmanın içerdiği konuları arasında barış, iklim değişikliği, ekonomik kriz, enerji bağımlılığı, devletin kırılganlığı, cinayet oranı, basın özgürlüğü ve demokratik sürecin kalitesi,  göç sayılabilir.

Paydaş Eğitim Kültür ve Sanat Derneği üyesi Hikmet Yılmaz forum sonrası yaptığı yorumda, “Fransa’nın Normandiya bölgesinde 2.Dünya Savaşı’nda hastane olarak kullanılan eski bir Manastır’da Dünya Barış formuna Paydaş Eğitim Kültür Derneği’ni temsilen geldiğimiz toplantıya Türkiye’den 5 kişi katıldık. Toplam 2000 kişilik bir organizasyon, her salonda ayrı ayrı gerçekleşen oturumlara geçmişte birbiriyle sorunlar yaşamış milletlerin temsilcileri, üst düzey parlamenterler, dernekler ve STK temsilcilerinden oluşan katılımcılar yer aldı. Oldukça yorucu fakat aynı oranda heyecan verici bir çalışma yaptık. 6 Haziran’da bu organizasyon kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Trump, Yeni Zelanda Başkanı gibi bir çok ülkeden devlet büyüklerinin katılacağı büyük bir organizasyon yapıldı. Olağanüstü güvenlik sebebiyle şehre giriş çıkış yasaklandı. Amaç 6 Haziran 1944 tarihinde yapılan 2.Dünya savaşının seyrini değiştiren Fransızların D- Day olarak adlandırdıkları Dünya Barış gününü anmak ve Dünyada birbirleriyle düşman olmuş yada çatışmış halkları bir araya getirip çözümler üretmekti. Böyle bir organizasyona katılma görevini bize verdiği için Dernek Başkanımız  Sevgili Önder Küçüköner hocama ve Sevgili Özlem Kaplan hocama teşekkür ederim.  Ayrıca şunu belirtmek isterim Avrupa Birliği projelerinin insanları birbirlerine yaklaştırdığı ortak görüşümüzdü” dedi.

HABER: Muhammet KARAPINAR
 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: PAYDAŞ,, PAYLAŞIMDA, YERİNİ, ALDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
PAYDAŞ, PAYLAŞIMDA YERİNİ ALDI
PAYDAŞ, PAYLAŞIMDA YERİNİ ALDI
PAYDAŞ, PAYLAŞIMDA YERİNİ ALDI
PAYDAŞ, PAYLAŞIMDA YERİNİ ALDI
PAYDAŞ, PAYLAŞIMDA YERİNİ ALDI
PAYDAŞ, PAYLAŞIMDA YERİNİ ALDI
PAYDAŞ, PAYLAŞIMDA YERİNİ ALDI
PAYDAŞ, PAYLAŞIMDA YERİNİ ALDI
Yorumlar
Haber Yazılımı