Haber Detayı
27 Ocak 2019 - Pazar 16:57 Bu haber 2965 kez okundu
 
POPÜLİZM- AKDEMİR-SU FİYATI-AYAN
GÜNDEM Haberi
POPÜLİZM- AKDEMİR-SU FİYATI-AYAN

POPÜLİZM- AKDEMİR-SU FİYATI-AYAN

Geçen hafta Zonguldak Belediyesi 2017 denetim Komisyonu raporunda 9 maddeye AK Partili üyelerin ‘Muhalefet Şerhi’ vermelerine rağmen, devamında bu dokuz madde hakkında ‘Gensoru’ veya ‘Suç duyurusu’nda bulunmadıklarını belirtmiştik.

Bu raporun 1. Maddesinde ‘Barajdan ayda 1.050.000m3 su verilmekte, aynı zamanda Kaptaş’tan da temin ettiğimiz yaklaşık 200.000 m3 su, dairesinin ifadesi ile300.000 m3 su tahakkuk ettirildiğinde; yaklaşık 900.000m3 su kaybolmaktadır. Kayıp ve kaçak olarak düşündüğümüzde ise bu oran tahminen yüzde 70’lere varmaktadır’ denilmektedir.

Geçtiğimiz haftalarda Üniversite talebeleri ‘Su fiyatlarında indirim’ isteyen açıklamalar yapmışlardı. Belediye’den ‘TIK’ çıkmadı. Halk otobüslerinde emekli ve yaşlılardan alınan 40 lira PASO parası konusunda da Belediye’den ‘TIK’ çıkmadı.

Beklenen ‘TIK’ MHP Belediye Başkan Adayı Hamdi Ayan’dan geldi. Cumartesi günü TÜM EMEK DER’i ziyaret eden MHP ekibi, emeklilerle ilgili düşünceleri yanında, Su konusunda da dar gelirlilere umut dağıttı.

Hamdi Ayan su da yüzde 30 indirim yapacağını belirtti. Bu indirimim ‘Kayıp- kaçak’tan karşılayacağını açıkladı.

Yine geçen hafta Belediye’nin 2017 borcunu 353 milyon 283 bin 756 lira olarak açıklamıştık. Muharrem Akdemir büyük ihtimalle Belediye’yi 453 milyon lira ile teslim edecek.

Belediye de 14 kalem su fiyat uygulaması var. Ancak, su fiyatlarının düşürülmesi, belediye gelirlerine direkt etki edecek bir gelir çeşidi değil.

Bence Hamdi Ayan’ın açıklaması popülist değil. Emekli’den 40 lira paso parası alınmasına göz yuman bir belediye; 2014’te 177 milyon 499 bin 452 lira borcu iki kat takla birden arttırmasını bir yana koyun… Bu gün piyasadan alacakları en az 50 milyon lira… Asıl ‘POPULİST’ politika, çoğu ‘Yandaşlar’ üzerinde olan alacakların toplanmayışı, seçime alet edilmesidir.

Aloooo. Sayın Akdemir ve Sayın AK Parti  yetkilileri… Ne zamana kadar sağıra yatacaksınız?

 

TTK’YA KAÇAK OCAK

ÇALIŞANI ALINACAK MI?

Kaçak Ocak “Zonguldak’ın kaderi” olmaktan çıkartılabilir mi?

Siyasetçi arka çıkmazsa, üyesi ya da yöneticisi olan kaçak ocakçıların yüzü suyu hürmetine, ‘Akıllı çözüm’ yerine ‘Yandaş koruma’ taktiği uygulanırsa, ‘Köstebek’ usulü kömür çıkartanlar; ya eşeledikleri toprağın altında kalıp ya da kanunsuz bu uğraşlarını paylaşmak için ortaklar arsı kavgalarda telef olacaklar.

Bu gün itibarıyla Redevanslı sahalarda çalışan 12 adet özel sektör işletmesi bulunuyor. Tespit edilen Kaçak Ocak sayısı ise 80-100 tane. Patlatılmış ya da ceza yazılmış. Ancak, bu patlatmalar önlem olmamış. Özel Sektör işletmecileri tarafından ‘Kömürü satın alınmak’ suretiyle desteklendiği için… İşsizlik gerekçesi de bir sebep…

1992-2016 yılları arasında Redevanslı sahalarda 137, kaçak ocaklar da 119 işçi hayatını kaybetmiş…

Bilinen bin 500 işçi çalışıyor. Bilinmeyen 5 bin civarında aile mensubu bu işten geçiniyor. Ortada hayatın gerçeği denen bir slogan var.

Kaçak ocakları bombalayıp çökertmek sorunu çözmez. Ocağı patlatılan geçimini nasıl sağlayacak? Geçimini sağlayamayan genç ya uyuşturucuya iskele alabanda yapacak ya da serseriliğe… Var mı itirazı olan?

‘Emniyete iş çıkartmak’ mı önemli ‘Emniyetlik’ işleri azaltmak mı?

Cuma günü İnanış Manşetinde 2018 yılında Zonguldak’ta 6 bin276 çocuk doğdu. 3 bin937 kişi vefat etti’ haberi vardı.

Uzmanları diyor ki, ‘Artık bebek ölümleri aşı yoluyla engellendi. Hastalar ilaç ve hastaneye ulaşımda zorlanmıyor

Demek ki neymiş? Olaya suçun bertaraf edilmesi yanında, ‘Toplumsal’ bakmak gerekliymiş?

TTK’ya alınacak bin 500 işçi meselesine birde böyle bakmak ‘Farz’ oldu artık…
 

KİLİMLİ AKP’YE ‘ÇİFT DİKİŞ’ATAMA

Mahmut Kanberoğlu’nun ilçe başkanlığından alınıp, Orhan Gebeş’in atanması da Kilimli’de AKP’ye sağlam zemin oluşturmadı.

Yerel seçimler için aday belirleme çalışmalarında Kilimli rekor seviyede aday adayı ile piyasaya çıktı. Ancak, İlçe Başkanı  gizli aday üzerinde  odaklanınca, hepsinin birden tepkisini çekti. Teşkilat istifasını istedi.  Beceremedi. Nihayetinde Kamil Altun aday olarak açıklandı.

Altun ile seçim kazanma işi zor gözüküyor. İYİ Parti CHP’yi bölerse, AKP’nin aday adayları adaya tam ateş destek verirse… Ali Aslankılıç büyük hata yaparsa; Polat Türkmen(!) seçimi kazanır…

Netice de, Kilimli AKP açısından hep sıkıntılı bir yer olmuştur. Bir türlü dikiş tutmamıştır.

Nihayetinde geçtiğimiz hafta Genel Merkez, Kilimli Milletvekili, il teşkilatı bir araya gelmiş ve Kilimli ilçe başkanını olarak Sedat Demirci’yi göreve atamış. İl Yönetimi daha önce ilçe başkan aday adayı olarak Seyit Özkeskin, Sedat Demirci, Faik Aşkar isimlerini belirlemişti.

Göreve getirilen Sedat Demirci Kilimli de inşaatçılık ve kömürcülük yapıyor. Demirci, Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü için adı geçen Celil Demirci’nin kardeşi.

Hayırlı olsun diyelim. Bakalım ‘Dikiş’ ne kadar tutacak?
 

EREĞLİ DE ERCAN CANDAN SIRADA

 

AK Parti Ereğli teşkilatında çözülmeler devam ediyor.

Mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın adaylıktan diskalifiye edilmesi, tabanda aleyhte tezahüratın artmasına neden oldu. Bilindiği gibi belediye başkanı Hüseyin Uysal, tabanın sesine kulak verip, ‘Büyük Birlik Partisi’nden belediye başkan adayı olduğunu açıklamıştı.

Parti içinde Ereğli ilçe başkanı Fatih Çakır aleyhindeki kulisler yoğunlaşırken, tabanda etkinliği olan isimlerle ilgili ‘Ayrılık’ söylentileri de artıyor.

Ak Parti Muhafazakâr kanadından ve eski milletvekillerinden Ercan Candan’ın da belediye Başkan adaylığı için hazırlandığı gelen bilgiler arasında.

Ercan Candan’da eski milletvekillerinden Fazlı Erdoğan gibi belediye başkan adaylığı bekleyen politikacılar arasındaydı.  gözlemciler, Candan’ın CHP adayına göre tavır alacağını, Halil Posbıyık’an aday olması halinde aday olmayacağını; Ereğli ve Zonguldak’ta ticarette de etkili isimler arasında bulunan Fazlı Erdoğan’ın AK Parti’den ayrılmayacağını ileri sürüyorlar.

 

DEVREK’TE YAŞAR OCAKCI ‘İYİ OLDU’

Devrek İlçe Başkanlığı’na atanan Bahadır Kıyıcı’nın 4 Nisan 2018’de yaptığı ‘Hedef Devrek Belediyesi’ açıklaması üzerinden 9 ay geçti. Yeni Parti olan İYİ Parti, genel seçimler sonrası ‘Göç yolda düzelir’ sözüne binaen, Devrek’te bir türlü dikiş tutturamadı. Parti içinde seçimden çok partiyi kuşatma çalışması izlenen gelişmeler neticesi sürekli yönetimler değiştirildi. Dolayısıyla Yerel seçimlere ‘Birlik’ sağlanamadı.

Devrek’te İYİ Parti Belediye Başkanı büyük ihtimalle Yaşar Ocakçı olacak. Ocakçı, 30 yıldır politikanın içinde. Hem spor hem de ticaret erbabı olan Ocakçı’nın listesine müdahale edilmezse partisinin sesini duyurmak için mesafe alır. Kolay gelsin eski dostlar. 
 

SİYASET VE İŞ AHLAKI MORT’U ÇEKMİŞ!...

Sadece ‘Tehlikeli’ bir durum değil, yol kenarındaki ‘tretuvar’ın kırılıp düşmesi. Aynı zamanda bir ‘Görüntü kirliliği’.

Yer Emniyet Müdürlüğü binası altındaki ara yol kenarı.

Asfalt ortasında avcı boy çukurlarının olduğu bir şehir de, kaldırım kenarındaki beton bariyerin kırık olması çok mu önemli?’ diyorsunuz değil mi?

Bu şehir de ‘Önemli’ olan ne var ki!.. ‘CHP Başkan Adayı bir aydır atanmadı’ diye, Belediye’de hayat durmuş…  ‘Kim’ atanırsa atansın, size ne kardeşim? AK Parti seçimi kazandığında orada çalışmıyor muydunuz? Şimdi MHP kazansa, çalışmayacak mısınız!..

Yani… Asfalt ortasındaki çukurlar, bu kaldırımlardaki beton bariyer kırıklarını onarmak, kimin işi, belediye başkanı Akdemir mi, yeni başkan adayının mı?


Kaynak: Editör:
Etiketler: POPÜLİZM-, AKDEMİR-SU, FİYATI-AYAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı