RAKAMLAR ENDİŞE VERİYOR
Haber
10 Ağustos 2020 - Pazartesi 17:23 Bu haber 1972 kez okundu
 
RAKAMLAR ENDİŞE VERİYOR
COVİD-19 Haberi
RAKAMLAR ENDİŞE VERİYOR

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de ve Zonguldak’ta Mart ayından bu yana hayatı kısıtlayan Korona Virüs vakalarında son bir haftadır tekrar artış görülmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son günlerde sık sık uyarılarda bulunurken Korona Virüs’ün bulaş sayısı ‘Bin’ psikolojik sınır aştı.

Özellikle yeni normalleşme ile birlikte vatandaşlar maske-sosyal mesafe ve hijyen kurallarında rahat davranmaları vaka sayılarında artışa sebep oluyor. Kurban Bayramı tatilinin de araya girmesinin ardından Büyükşehirlerden Anadolu’ya akın olması Anadolu şehirlerinde yüksek artışların yaşanmasına sebep oldu. Özellikle yurtdışı ziyaretlerin de gerçekleşmesi bulaşının artmasına sebep olduğu yetkililer tarafından açıklandı.

Diğer taraftan Zonguldak’ta hafta sonu Corona Virüs’e yakalananların sayısı 62 olurken Zonguldak genelinde Yeni vakalar ile birlikte koronavirüse yakalananların sayısı toplamda 1303 oldu.  Zonguldak’ta ilk dönemde yaşanan yoğunluğun ardından ‘sıfır’ vaka sayısı görülürken ortalama ise günlük ‘Beş’ vaka sayısında seyreden salgın hastalık Kurban Bayramı sonrasında geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi günü 30, Pazar günü itibariyle 32 toplamda ise 62 rakamlarını gördü.

Yerel Sağlık yetkilileri ise yaptıkları değerlendirmede önümüzdeki haftalarda vaka sayılarında daha da artış olabileceği endişesinde olduklarını dile getirirken sonbahar aylarında ise ikinci dalga beklentilerinin de yüksek olduğunu dile getirdi. Vatandaşların yeni normalleşme kurallarına harfiyen uymaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunan yerel sağlık kaynakları Pandemi’nin ilk döneminde yaşanan ve neredeyse sağlık sistemini çökertmek üzere olan rakamlara erişmekten çekindiklerini dile getiriyorlar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 9 Ağustos verilerini açıkladığı paylaşımında, “Test sayımız, salgın boyunca en yüksek olduğu dünkü seviyenin biraz altında. Yakın zamanlarda vaka sayılarının en çok arttığı illerimizden Gaziantep'te, son bir hafta içinde, ortalama vaka sayıları 10 düştü. 25 İLİMİZDE son 2 gündür entübe hastamız yok” ifadelerini kullandı. Bakan Koca ayrıca, “TEMASLI KİŞİLERİN POZİTİF VAKAYA DÖNÜŞME ORANLARI Mayıs ayına kıyasla Türkiye genelinde 1,3 KAT ARTTI. İller bazında artış örnekleri: Şanlıurfa 1,7, Ankara 1,6, Diyarbakır 1,4, Gaziantep 1,3 kat. Bu verilerden çıkarmanız gereken sonuç; maske, mesafe, temizlik uyarısıdır” ifadelerini kullanarak uyarılarda bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RAKAMLAR, ENDİŞE, VERİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı