0
Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 16:18 Bu haber 1471 kez okundu
 
Rampa yapılmasını bekliyoruz
- Haberi
 Rampa yapılmasını bekliyoruz

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Zonguldak Belediyesi tarafından Uğur Mumcu kavşağında bir süre önce başlayan kavşak düzenleme çalışmalarının bir an önce tamamlanıp, hizmete girmesini isterken, engellilerin rahatça erişebilecekleri rampaların da yapılmasını beklediklerini söyledi.
Zonguldak’ta devam eden ve tamamlanan kavşak düzenleme ve yaya geçitlerindeki düzenlemelerde engelli vatandaşların kolayca erişebilecekleri rampa ve düzenlemelerin de yapılmasını beklediklerini ifade eden Şirin, bu konuda engelliler tarafından sıkça şikayet konusu geldiğini belirtti. 
Uğur Mumcu kavşağındaki çalışmaların uzamasının özellikle engelli vatandaşların sıkıntı yaşadığını kaydeden Hüseyin Şirin konu ile ilgili olarak şu görüşlere yer verdi. 

“MUTLAKA RAMPA YAPILMASINI ÖZELLİKLE BEKLİYORUZ”
“Bilindiği gibi Zonguldak Belediye Başkanlığı’mızın Uğur Mumcu kavşağı kısmında yapmış olduğu bir kavşak çalışması var. Ortalama da 2-3 aydır devam ediyor. Bu çalışmaların uzaması dolayısıyla tabi ki buradaki yaya geçitlerinin faal olmaması ve gerekli düzenlemelerin şu ana kadar yapılmaması engelli arkadaşlarımızın erişiminde sıkıntı yaşadıkları tarafımıza iletiliyor. Biz, bu kavşak çalışmasının bir an önce bitirilmesi ve bu kavşakta da yine engellilere yaya kaldırımları girişlerinde, yola iniş çıkışlarda mutlaka rampa yapılmasını özellikle bekliyoruz.  Dediğim gibi şehir merkezinde de yapılan çalışmaların bir kısmı yapıldı, diğer kısımlar yapılmadı.  Bu yapılmayan kısımlarda da sıkıntılar yaşanıyor, bunların da bir an önce gerekli çalışmalar yapılarak engellilerin erişimlerinde rahatlığa kavuşmalarını dört gözle bekliyoruz” dedi.

“KESİNLİKLE CEZAİ MÜEYYİDELERE BAŞLANILACAK”
Zonguldak Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile yapılan erişebilirlik denetimlerinde bazı kamu kurumlarının erişebilirlik uygulamasına uymadıkları konusunda denetimlerin devam edeceğini belirten Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin, “Biz Zonguldak Valiliği Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dört yıldır bu konuda büyük bir aşama kaydettik. Gerekli incelemeleri ve denetimleri yaptık ancak verilen sürelerin dolması bekleniyor.  Bu sürelerin dolmasından sonra da kesinlikle en kısa zamanda önümüzdeki aylarda tekrar yapacağımız denetimler sonucunda kesinlikle cezai müeyyidelere başlanılacak. Bu konuda ben kamu kurumlarını gerekli çalışmalarını yapması konusunda buradan tekrar uyarmış oluyorum” diye konuştu. 

“RAPOR DOĞRULTUSUNDA EKSİKLERİN GİDERİLMESİ TALEP EDİLİYOR”
Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından yapılan denetimler sırasında raporların hazırlandığını ve raporlar doğrultusunda eksikler ilgili kuruma gönderildiğini ve bu eksiklerin giderilmesi konusunda süre verildiği, bu süre içerisinde eksikler giderilmez ise idari para cezası uygulanacağını belirten Şirin, “Biz inceleme ve denetimlerimizi yapıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü de ilgili kuruma yapılan denetimdeki eksiklerine ait bir rapor yolluyor,  bu raporun sonunda da diyelim ki, 6 ay içinde eksiklerin giderilmesi talep ediliyor. Tekrar denetime gelineceği ve eğer bu eksikler yapılmazsa gerekli idari para cezasının kesileceği kanunen belirtiliyor” şeklinde ifade etti.
Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Rampa, yapılmasını, bekliyoruz,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı