Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 18:43 Bu haber 4145 kez okundu
 
REKOR!.. 16 YIL ÖNCESİ GİBİ…
GÜNDEM Haberi
REKOR!.. 16 YIL ÖNCESİ GİBİ…

REKOR!.. 16 YIL ÖNCESİ GİBİ…

Piyasalara balyoz gibi inen ‘Dolarize hareket’ sonrası, hükümetin enflasyonu kontrol için giriştiği ‘İndirimler’ işe yaramadı.

TUİK verilerine göre eylül enflasyonu yüzde 24.5, Ekim enflasyonu yüzde 25.24 oldu.

Enflasyon verileri açıklanırken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ‘6 bin 399 ürün fahiş fiyatla satılıyor’ açıklamaları da, piyasalara etki etmedi. Görünen o ki, ne ‘Topyekün’ indirim kampanyaları ne de ‘Sıkı denetimler’ fiyat artışlarını engelleyemedi. Bakan Berat Albayrak’ın iniş beklediği ekim ayında enflasyon yüzde2. 67 artarak yüzde 25.24’e yükselerek son 15 yılın zirvesine çıktı.

Üretici fiyatlarının geçen yılın fiyatlarına göre çok yüksek; yüzde 45 artış, önümüzdeki aylar için toplumda endişe yarattı.

Domates piyasada geçen yıla göre yüzde 140’ı aşarken, geçen ayın zam şampiyonu yüzde 41.21 ile çocuk kabanları olduğu açıklandı.

Ak Parti’nin iktidarı devraldığı zamanlarda yüzde 29’larda seyreden enflasyon rakamları 16 yıllık tek başına iktidar döneminde yeniden yüzde 26’lara dayandı.

Aslında manzara-i umumiye flu’dan öte karanlık. Sadece ‘işsizlik’ açısından sıkıntı değil, piyasalardaki ‘İcra-iflas’ haberleri ile ‘borçlu esnaf’ açısından kötü.

Satın alma güçleri düştüğü için, çalışanlar fakirleşiyor. Dargelirli ileriye umutla bakamıyor. İşsiz ise umutsuz.

2002 ile 2018 arasındaki fark, politikanın nutukları. Ancak, piyasadaki rakamlar arasında fark yok.

TARİHİ KÖMÜR TRENİ

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nı(BAKKA) “Kozlu-Zonguldak-Üzülmez Demiryolu Hattı Fizibilite Raporu ve Konsept Geliştirme Çalışması’ proje çalışmaları devam ediyor.

Dün konu ile ilgili yapılan toplantılarla birlikte ortaya çıkartılan ‘Kitapçık’ elime geçti. Renk, boyut ve baskı olarak güzel. İçerik olarak kısa süreli ‘şöööyle’ bir bakıp geçtim. İnceleyeceğim.

Projenin tanım, kapsamı, tarihçe ve gerekçeleri güzel anlatılmış. Demiryollarının ve Zonguldak’ta taşkömürünün tarihçesi, turizm potansiyeli ve geliştirilme gerekçesi ile birçok konu akıcı olarak anlatılmış. Bir ‘Başucu kitapçığı’ niteliğinde.

Ancak,’kent içi ulaşım’ kısmındaki halk otobüsü, minibüs ve özel araçlar neden 2011 yılı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü verileri? Hayır, Şehircilik müdürlüğü ile sorunum yok; neden 2018’de piyasaya çıkarılmış bir kitapçıkta, 150 metre ileriye bir adam gönderseniz öğreneceği rakamlar 2011’in?

Mesela; Zonguldak’ta yer alan ‘Taksi Durakları’ fotoğrafı. (Zonguldak Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası-2018) kullanılmış. Sayfalarda yazı, resim ve grafikler 1/3 oranında kullanılmış. Her sayfada 3/1 oranında yer var. Yani bu resmi(Şekil 18) ‘Pul’ kadar basmanın alemi nedir?

Bu kadar güzel çalışmanın ‘nazar boncuğu olsun’ diyorsunuz elbette. Olsun elbette. Ancak, bir sonraki çalışma için ‘Kulağa küpe olsun’ istedim.

Güzel Kentin Damlaları’ ve ‘Zonguldak’ta Doğa ve Kültür Turizmi’ kitapçıklarındaki eksik-yanlışlar(Baskı-içerik-kesim vs) sonrası azda olsa rastlayınca ‘Not’ edeyim istedim.

Güzel bir çalışma.

PARTİLERDE ‘KANTARCI’ BASKISI

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, yaptığı hizmetlerin halk nezdinde değer bulması neticesi, seçimler öncesinde gündeme oturdu. Aslında Kantarcı yerinde başkası olsa ‘Havalara girer’ hatta ‘Ahkam’ keserdi. Centilmen davranıp, ‘Yaptığım hizmetlerin partime yansımasını istiyorum’ diyerek, ’Yukarıya’ mesaj veriyor. Görülen ‘Gerçeklere’ rağmen ‘mesaj’ vermekten kasıt, ortada bir ‘Sorun’ olması. Sorun, Çaycuma da ve il merkezinde ‘Kantarcı’ aleyhinde yapılan bazı ‘Tezvirat’ ve ‘Aleyhte tezahüratlar…’

Meydanı boş bulan ve özgül ağırlığı olmayan politipler her zaman öteyi beriyi tırmalayıp, gündeme girmeyi, kendilerine yol açmayı hedefler. Toplumda karşılığı olmayan veya biri/lerinin ‘Maşası’ bu tipler, politikayı basamak yapmanın ‘Hafifliğini’ kendilerine yakıştırıp, ‘Aday adayı’ olup, makam kapmak, akçeli kapılar aralamak için efor sarf ederler. Tip ve kalıplarına bakmadan, ‘Tavsiye’ mektup ve telefonları ile ‘İşkembelerini’ doldurup, ‘emanet şahsiyet’ peşinde koşarlar…

Yarın, ‘Emanet olan şahsiyetleri’ üzerlerinden alındığında ise yine ‘İşkembe temizleyiciliği’ yaparak, hayatlarını devam ettirmeyi kabullenmiş ‘Zevat’ ve ‘Zerzevatlar’ dır bu tipler…

Sayın Kantarcı, yöre ve siyasete zarar veren bu tiplerin temizlenmesini istiyor. Aslında mesaj sadece ‘CHP tandanslı’ değil. Aynı durum diğer partiler içinde geçerli. Kantarcı’nın bu mihvalde sarf ettiği ‘Tek başına Çaycuma ne işe yarar. Merkezle bütünleşip, hizmeti yoğunlaştırmak şart’ sözünün ‘Kıymet-i Harbiyesi’ bu.

Dün bir CHP’li arkadaş ‘Kantarcı, hizmetlerine Çaycuma da devam etsin. Çaycuma’yı kurtarsın’ dedi. “Kantarcı’ya hayır”ın ve ‘Parti küçük olsun benim olsun’ kafasının ‘Türkçe’ yansıması bu. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın Kantarcı’yı Zonguldak için tavsiye etmesi önemlidir. Demirtaş’a Canlı yayında ‘Kılıçdaroğlu’nun adamı’ dediğim için tartışmıştık. İnşallah Kılıçdaroğlu’na sözü ve kendisi ulaşır da ‘Tavsiyesi’ ciddiyet kazanır…

Zonguldak’ta bir boşluk var. Bunu CHP Genel Merkezi’nden gelen heyet vekillerden anlıyoruz. Mevcut Başkan Muharrem Akdemir ile devam edilecek olsaydı, buraya heyet gelmezdi. Bu durumda Ankara’ya mevcut resmi aday adayları ile ‘Resmi’ başvurusu olmayan Bülent Kantarcı ve Harun Akın gibi politikacılarında ‘Rapor’ olarak taşındığına inanıyorum.

Sonuç: Bülent Kantarcı, Zonguldak’taki siyasi partiler üzerinde bir ‘Baskı’ kurmuştur. ‘Hizmet’ çıtasını yükselttiği gibi, ‘Adaylık’ çıtasını’ da yükseltmiştir. ‘İlkeli’, ‘Omurgalı’ politikacı tipi öne çıkmıştır. Partilerin içindeki ‘Paragözler’ ile sokaktaki ‘Şakşakçı Karagözler’ ve fırsatı ‘Tavsiye’ taktikleri ile geçmeye çalışan ‘İşkembesi genişler’ büyük darbe yemişlerdir.

Zonguldak siyasetinin, bu açıdan Sayın Kantarcı’ya bir ‘Teşekkür’ borcu vardır.

İzlemeye devam edelim.

KÖMÜRÜN BULUNUŞUNUN 189. YILI

8 Kasım Uzun Mehmet’i anma ve Kömürün Bulunuşun 189. Yılı kutlama programı belli oldu.

Kutlamalar bu gün 09.40 itibarıyla Ereğli/Kandilli Beldesi’nde Uzunmehmet Anıtı önünde gerçekleştirilecek.

Törene; Sivil, askeri personel ve daire müdürleriyle okul müdürlükleri, okulları temsilen öğrenci ve sorumlu öğretmenler katılacak. Saat:10’da çelenk konma töreni gerçekleştirilecek. Daha sonra protokol konuşmaları yapılacak. Protokol içinde TTK, Sendika ve Kaymakam’ın yer aldığı öğrenildi.

Tören sonunda, şiir ve kompozisyon yarışlarında dereceye giren öğrencilere ödülleri dağıtılacak.

Havanın yağışlı olması halinde, çelenk konma töreni sonrası etkinliklere Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonunda devam edilecek.

 

 

 

‘CİGARA’ GİRDİ PAKETE…

Aslında sigaranın pakete girmesi, sarma sigaranın bitmesi manasında değil.

Sarma sigaranın ömrü uzadığı gibi, sarma sigaranın paketlenmesi yolunda da mesafe alındı. Sarma sigara içenler günümüzde daha ziyade ‘gençler’. Gençler, sarma sigarayı ‘Makine’ ile yuvarlatıp, paketlemeye uyarladı bile.

Piyasada bol miktarda paketlenmiş ‘Sarma’ sigara var. ‘Tek sigara’nın içi dolu olana yani uyuşturucu katılana ‘Cigaralık’ deniyor.

Konumuz, tek sigara ya da ‘cigaralık’ değil. Bilindiği gibi, sigara paketlerinin üzerinde, yasal olarak ‘Sağlığa zararlıdır’ veya ‘kansere yol açar’ gibi sloganlar yazılıyor.

Tek sigara satışı ile ‘Slogan’ yazma işi devreden çıkartılmıştı.

Ancak, alınan karar ile ‘Tek sigara’ üzerine de ‘slogan’ yazılacak.

Sigara paketleri üzerine yazılan ‘Sağlığa zararlı’ yazıları, bence ‘Tüketime’ etkili olmadı. Tek dal sigara üzerine yazılacak sloganlar, bakalım ne kadar etkili olacak?

İçkiye peşpeşe zam ile ‘Satışlar’ aşağı çekilmeye çalışıldı. Ancak, istatistik olarak satışlar aşağı çekildikçe, evde içki üretimi arttı.

İçki ve sigaranın sağlığa zararlı olduğunu ‘başka’ bir şekilde anlatmak gerek…

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: REKOR!.., 16, YIL, ÖNCESİ, GİBİ…,
Yorumlar
Haber Yazılımı