RESİMLERDE ‘PEK SEVİMLİ’ ÇIKAN SEÇİLMİŞ VE ATANMIŞLARIMIZ!..
Haber
25 Mayıs 2022 - Çarşamba 16:39 Bu haber 1395 kez okundu
 
RESİMLERDE ‘PEK SEVİMLİ’ ÇIKAN SEÇİLMİŞ VE ATANMIŞLARIMIZ!..
GÜNDEM Haberi
RESİMLERDE ‘PEK SEVİMLİ’ ÇIKAN  SEÇİLMİŞ VE ATANMIŞLARIMIZ!..

RESİMLERDE ‘PEK SEVİMLİ’ ÇIKAN

SEÇİLMİŞ VE ATANMIŞLARIMIZ!..

İddia ve tekrar, politikada en önemli unsur…

İktidar koltuğundaki politikacı daha ziyade yapmak istemediği şeyler konusunda ‘ürettiği bahaneleri’ sürekli tekrarlayıp, algı yaratmayı dener.

İktidar heves ve hedefindeki muhalefet de eleştirilerini, daha ziyade halkın beklentileri üzerinden belirlediği olumsuzlukları ‘iddia’ ederken tekrarlar. Kamuoyuna, toplum katmanlarına ve seçmene ezberletip, bilinç altından darbe vurmayı planlar.

Dikkat ederseniz, ben deniz de sorunların üzerine giderken; müzmin ‘sağıra yatma hastalığı mensubu’ olan seçilmiş/ atanmışların dikkatini çekmek için ‘tekrarda fayda var’ diyerek, muhatapları pes ettirmeye çalışıyoruz. Bu aynı zamanda okuru hedefe yönlendirip, konuşmaya/eleştiri/muhalefete sevk etmektir.

Farkında mısınız, Zonguldak’ın kangren olmuş sorunları üzerinde ‘ikaz’ haberi yaparken, arayı soğutmadan ‘iddia ve tekrar’ konusunu devam ettiriyoruz.

Adı lazım değil birileri/muhatapları ‘temcit pilavı gibi aynı şey’ dese de, takip formatımızı değiştirmeyeceğiz.

Dolayısıyla, seçilmiş/atanmış veya piyasanın bazı konularda ‘pişkin’ kurmay ve kurnazları; bizim bu gazetecilik anlayışımızdan mustaripler. Olsun varsın. Derler ya, ‘her yiğidin yoğurt yemesi farklı’ diye. 1979 yılından bu yana, bu alem de olaylara bıkışımız ve duruşumuz bu. İki buçuk kıytırığın keyfiyeti için duruşumuzu bozacak halimiz yok vesselam.

Efendim, üzerinde ‘sitayişle’ durduğumuz konulardan biri ‘trafik sorunu’ ve ‘otopark rezaleti’.

Zonguldak’ta ‘yaşam kalitesini aşağı çeken’ sorunların başında geliyor bu trafik/otopark rezaleti.

Tarife göre belediyeler, toplu yaşama adım atılan kurumlar. Yönetimine siyasetle talip olunur, seçimle gelinir.

Belediyelerin asli grevlerinden biride sorunların çözümünü sağlamak... Kendi ya da merkezi bütçe kullanılarak hizmetin gerçekleştirilmesi…

Belediyeler, adı geçen konuda Trafik/otopark rezaletini önlemek için; yapılan binalardan otopark parası alır. Bu paraları özel fonda tutar. Merkez ve mahallelerde yaptığı açık/kapalı otoparklar ile ‘trafik rezaletinin bir parçasını önler.

Zonguldak Belediyesi, tarihinde Zonguldak’ta hiç otopark yapmadı. Secaattin Gonca döneminde Soğuksu Pazaryeri arkasında yapılan örtülü alan da otopark değil, köylü pazarının üstünü örtmek için dökülen betondur. Dolayısıyla park eden araçlardan parayı pazarcılar derneği topluyor.

İşin kötüsü nedir biliyor musunuz? Zonguldak’ta seçmen ve seçmen sorunlarına saygılı olmayan bir ‘ben ne dersem o’ mantığı yerleşmiştir.

Düşünebiliyor musunuz, yapılan hastanenin otoparkı yetersiz projelendirildikten sonra, yapılan cami ve acılıktaki iş merkezinin ‘yok’ hükmünde otoparklarının olması doğal değil mi?

Bizim, reklam fotoğraflarında ‘pek sevimli’ çıkan seçilmiş ve atanmışlarımız, maalesef bu güne kadar şehrin ‘trafik rezaletinin’ alt yapısını oluşturan ‘otopark sorunu konusunda ikna edici bir açıklamasını duydunuz mu?

Dün, TÜİK, “202 Nisan verilerine göre Zonguldak’taki araç sayısının , 99 bin 508’i otomobil olmak üzere, 163 bin 828 olduğu açıklandı.” haberini okuyunca, ‘sağıra yatma hastalığı’ mensubu seçilmiş ve atanmışlarımızın ‘kulakları çınlasın’ deyip, sorunu tekrarlamak istedim.

HALK OTOBÜSÜ İHALESİ HİKÂYE

MİNİBÜSLERE BALIK İSTİFİ KIYAĞI

Zonguldak Belediyesi Halk Otobüsü sorunu, gerçekten de tam bir ‘fiyasko’  göstergesi…

Siyasi iktidar paralelindeki bir yerel yönetimin ‘beceriksizlik’ abidesi...

Zonguldak ‘geçmiş iktidarlar döneminde’ olduğu gibi bu iktidar döneminde de ‘ödediği vergi kadar’ yatırım alamadı. İktidar yanlısı politiplerin, her hafta bir/kaç bakanla çektirip yayınlattıkları fotoğrafların nedeni ise anlaşılamadı. Fotoğraflar ‘hatıra’ maksatlı mı, yerel bürokratlara gözdağı mahiyetinde mi bilinmiyor.

Minibüslerin ‘balık istifi yolcu taşıması’ yasal değilse, neden şehirdeki yetkili bürokrasi denetimden kaçınıyor? Zonguldak artık, ‘taşkömürünün başkenti’ olmanın yanında, ‘Otopark rezaletinin başkenti’ durumunda…                                                         

Zonguldak’ta, otopark olmadığı için kaldırım ve cadde işgali yapan araçlara ceza kesilirken…‘Yasadışı balık istifi yolcu taşıyanlar’ hangi ‘abidik kubidik’ çıkar için korunuyor!

Yapılan birinci ihaleye ‘şartname maddeleri’ dolayısıyla katılım olmadığı biliniyor. Bu şartname ile hiçbir firmanın ihaleye girmeyeceği terennüm edilirken, yeni şartname veya şartname dışı iyileştirme düşünülüyor mu?                                                                                                 

Daha doğrusu ‘özel halk otobüsü ihalesi’ düşünülüyor mu?

65 yaş üstülerin yasaya rağmen ücretli taşındığı, yaşlı ve emeklilerin söğüşlendiği, yasaların yağmalandığı başka bir yer var mı?

Anlaşılmayan bir konu daha var.

Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak’taki Siyasi ve bürokrasideki temsilcileri Sayın Vali tutulmaz ve İktidar Partisi İl Başkanı Sayın zeki Tosun, bu kangren/rezalet sorun konusunda neden ‘sağıra yatıyorlar?’

Politikacı ve bürokratın görevi sorun çözmek, sorunlara göz yummak mı?

EMEKLİ’YE YÜZDE 40 ZAM

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklamasından sonra emeklilerin beklentileri arttı. Dini bayram öncesi verilen ikramiyelerin ödenmeyişi sonrası moralleri bozulan emekliler, hem ortalama maaş olan 2.500 liranın artması hem de genelde yüksek oranlı zam bekliyor. TÜİK verilerine göre; 4 aylık enflasyon oranı yüzde 31.71 olarak açıklandı.

Bundan sonraki iki ayda enflasyon sıfır çıksa bile zam oranı yüzde 31.71 olarak kesinleşti. Gözlemciler, verilecek zammın yüzde 40 olarak açıklanması konusunda hem fikir.                                                                   

Diğer taraftan en az maaş alan yani ortalama maş kategorisi içinde bulunan emeklilerinde maaşlarının 4 bin lira olması bekleniyor.                                                                                        

Hükümetin, artan hayat pahalılığı ve enflasyon üzerine asgari ücret üzerinde değerlendirme yapacağı ileri sürülüyor. 4 bin 253 Lira olan asgari ücretin 6 aylık enflasyon uygulamalarıyla birlikte 5 bin997 lira olacağı ileri sürülüyor.

ÇAYDAMARSPOR’A BAŞARILAR

Zonguldak ikinci amatör küme Merkez takımlarından Çaydamarspor olağan genel kurulunu yaptı ve başkanlığa yeniden Osman Aydın seçildi.

Kongre sonrası ilk toplantısını yapan yönetim görev taksimatı gerçekleştirdi. Buna göre Başkan: Osman Aydın, Başkan Yardımcısı Bayram Varol, Genel Sekreter Hüseyin Hıdır, Sayman Muhammet Ali Kalaycı, Genel Kaptan Davut Aslan.

Üyeler: Cevdet Akgün, Tarkan Özbek, Burhan Yücel,, Mustafa Bıyık.

Denetim kurulu üyeleri: Münir Uzundurugan, İbrahim Bebek, Selahattin Karaağaçlı.

Dostum Osman Aydın ve Bayram Varol’a spora amatörce katkı verme yolundaki mücadelelerinde başarılar diliyorum.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: RESİMLERDE, ‘PEK, SEVİMLİ’, ÇIKAN, , SEÇİLMİŞ, VE, ATANMIŞLARIMIZ!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı