REZALETİN DANİSKASI VE GAZİLER google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
03 Kasım 2020 - Salı 17:26 Bu haber 1746 kez okundu
 
REZALETİN DANİSKASI VE GAZİLER
GÜNDEM Haberi
REZALETİN DANİSKASI VE GAZİLER

 

 

 

 

Geçmişte yapılanların hatırlanması, tarihi değerlerin aktarılması,  övünmeden öte, ders çıkartmanın bir şeklidir. ‘Ders çıkartılsın’ diye yapılırsa, ‘Ciddi’ ve ‘Ders’ niteliğinde olur. Yoksa, ‘Adetten’ ve ‘Reklam’ icabı olur çıkar.

 

Cumhuriyet’in ilanının 97. Yılını idrak ettik ya! Destan yazdığımız, yedi düvele meydan okuyup, ‘Devlet-i Ebed Müddet’ fikrini yaşattığımız… Geçmişle gelecek arasında köprü olacak ayrıntıları naklettiğimiz tarihi gün…

 

Aslında, Cumhuriyeti değerlendirirken, tüm aktörler ve hatıralar ‘Ortak payda’ ve ‘Ortak akıl’ çerçevesinde değerlendirilmelidir.

 

‘Kutlama’ dediğiniz, hatıra ve değerlerin yaşatılma toplantılarında ‘Hak edenler’, değil ‘Yok sayılmak’; ‘Iska’ geçilmemelidir…

 

‘Cumhuriyet’, elbette Teknik Öğretmen Gardaşım Abdülkadir Üçkardeşler’in gönderdiği mesaj da belirttiği gibi insanların/insanlığın “Güvenlik-Adalet-Refah’ gibi üç temel ihtiyacını karşılamak için başvurulan bir devlet doktrinidir”.

 

Bu ‘Başvuru’ safhasındaki aktörler; ‘Kurtuluş Savaşı’ zamanı,  toplum katmanlarını oluşturanların tamamı… Asker, öğretmen, köylü, işçi, öğrenci vs…

 

Ki: o zamanlar fabrika yok, Mühendis yok, doktor yok, Baraj yoktu. Elektrik, üniversite, yol, banka yoktu…

 

Yedi düvele karşı cephede ‘Ölümüne’ savaştılar…

 

Yine Teknik Öğretmen Gardaşım Abdülkadir Açar’ın “İzzetli mevti, zilletli hayata tercih edenlerin’ kurduğu ‘Cumhuriyetimiz’ daim olsun” mesajı ile hatırlattığı aktörlerini unutmamamız, saygıda kusur etmememiz şarttır.

 

Arap Edebiyatı’nın meşhur şairlerinden Antara’ya ait olan bu beyit, insanın en önemli vasfının ‘Hürriyet’ olduğuna işaret etmektedir. Yani, “Hayatın kendisi zilletle yaşanacaksa o hayat cehennemden farksızdır.”

 

Velhasıl-ı kelam, Cumhuriyet’i kurmak için çekilen eziyet ve dökülen kan, verilen canlar hatırlanırken, ‘Zaman’ yaşanmalı, ‘İdrak’ edilmelidir.

 

O zamandan bu güne sarkan değerler, maddi-manevi olarak gelecek nesillere ‘Ciddi ve sorumluluk duygusu’ içinde nakledilmelidir.

 

Yapılan ‘Tören’ dahi olsa; konu ile ilgili ‘Samimi ve dürüst’ davranış sergilenmelidir.

 

Milliyetçilik, bayrak, devlet, din, millet gibi vasıflar yanında, şehitlerimiz ve gazilerimiz de bizim ortak paydamızdaki değerlerdir. Cumhuriyet’in 97. Yıl etkinlikleri kapsamındaki törenlerden birinde, ‘Milli’ kıyafetleriyle alana gelmiş ‘Gazilerimizi’ kurulan ‘Otağ’ dışında tutmak, abesle iştigalin kendisidir. ‘Unutmak’ gibi bir ‘Bahane’ ileri sürülürse, bu daha büyük bir ‘Bühtan’dır.

 

Çünkü, son zamanlarda yapılanlar; birlik ve dirlik için atılması gereken adımlar hilafına gelişmektedir.

 

Ana muhalefeti Organize Sanayi Bölgesi(OSB) yönetimlerinin dışında tutmak ve Kültür Vadisi Proje tanıtımında yok saymak yanında; pandemi önlemleri hilafına, parti toplantısında ‘Dip dibe oturup poz vermek’ gibi…

 

Gözüken sadece pandemi’de vaka sayıları değil; maddi-manevi saygısızlık boyutlarının ‘PİK’ yapmasıdır.

 

Asıl daha kötüsü, bu abesle iştigal konusundaki yanlışın/yanlışların ‘Özür’ ile düzeltilmemesidir.

Haber: Adnan KÜÇÜKVAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: REZALETİN, DANİSKASI, VE, GAZİLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı