SAADET PARTİSİ ‘İNAT’ KÖPRÜSÜNDE google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
22 Ekim 2020 - Perşembe 10:00 Bu haber 2168 kez okundu
 
SAADET PARTİSİ ‘İNAT’ KÖPRÜSÜNDE
SİYASET Haberi
SAADET PARTİSİ ‘İNAT’ KÖPRÜSÜNDE

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)il kongresindeki çekişmenin bir değişiği Saadet Partisi’nde yaşanıyor.

 

MHP, kongre sürecini ‘Çekişmeli’ tandansı ile atlattı. Ancak, genel merkez destekli yönetimin seçmendeki ağırlığını hep birlikte göreceğiz.

 

Saadet Partisi’nde de Pazar günü yapılacak olan il kongresi öncesi ‘gelişmeler’ tartışma boyutlarını aştı. ‘Çift liste’ alışkanlığı olmayan Saadet Partisi, sıkıntılı bir süreç yaşıyor.

 

Saadet partisi, ‘İdeoloji partileri’ sınıfındaki siyasi yapılardan. Aslında, ‘fikir fidanlığı’ görevini yapan partilerden.  ‘Sayısal gücü’ belli ancak; ‘Siyasal gücü’ etkili olan partilerden. Yani, oy oranı açısından ‘İktidar’ koltuğunda olmasa bile, siyasi etkinlik açısından ‘Muktedir’ koltuğunda olan, ‘Yaptırım gücü’ olan bir parti.

 

 

 

Dolayısıyla Rahmetli Erbakan’ın rahle-i tedrisatından geçmiş politikacılar açısından bakarsanız, Turgut Özal, Oğuzhan Asiltürk, Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan, Temel Karamollaoğlu vs…

 

‘Milli Görüş’ün, değişen ülke ve dünya konjonktürüne uyumlu etkinliğini anlamış oluruz.

 

Pandemi sonrası ‘Milli Görüş’ kurmayları da, ‘Dünyaya ayak uydurmak’ için vizyon ve misyonlarında bazı değişiklikler yapmışlar ki, taşra teşkilatlarında değişiklik yapıyorlar.

 

Zonguldak’ta değişiklik kararı alınan 15 il arasında gözüküyor. Rivayet o ki, 30 vilayette de ‘Temayül’ var, ‘Hazırlık’ yapılıyor.

 

Siyasi partilerdeki köklü değişiklikler, ‘Yönetim’ kaymalarına neden olabilir. Ancak, ‘Taban kayması’ olmaması için tedbirli olmak lazım.

 

Anlaşılan o ki, yeni dönemle ilgili çalışma ve kararlar, Zonguldak teşkilatlarına ‘Yeterince’ anlatılamamış. Saadet Partisi ilçe teşkilatları, Pazar günü yapılacak olan il kongresi öncesi, genel merkeze rağmen aday belirledi ve açıkladı. Geçen hafta yapılan birlik toplantısına Ankara’dan gelen yetkililerde katıldı ancak, Mehmet Yaman üzerindeki destek kırılamadı.

 

Dün teşkilat bünyesindekilere Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk ve Genel Başkan Temel Karamollaoğlu imzalı ‘İl kongresine Burak Erol listesiyle çıkılacak’ mesajı gönderildi.

 

Olacağı şu. Büyük ihtimalle Mehmet Yaman’ı belirleyen kurmay ekibi, Burak Erol listesinde yer almayacak(Erol kongre gününe kadar kırgınları ikna edemezse).Kongre salonunda ‘Tiyatro’ edebiyatı çerçevesinde ‘Kırgın-dargınlar’ bir arada olabilir. Kimi izleyici, kimi listelerden kendilerini sildirmek, kimi de oyunu iki taraflı oynamak için.

 

Bu arada, tarafların birbirlerine sözlü serzeniş ve sitayişkâr göndermeleri devam ediyor. Burak Erol’un Aralık 2019 istişareleri ve temayül yoklamalarıyla ataması(17 Ocak 2020) yapıldıktan sonra; 1 Mart 2020’de Alaborina’da yapılan 156 kişilik kurmay ekibi toplantısı neticesinde; pandemi dönemi olsa da toplantı ve çalışmaların sürdürüldüğü; 216 yeni üye ve 140 Milli Gazete abonesi yapıldığı anlatılıyor.

 

Aslında Milli Görüş mensupları, ideolojilerine sıkı bağlı, ‘Sözünü dudaktan gözünü budaktan ayırmayan’ tiplerdir. Bu ideoloji partilerinin tamamı için geçerlidir.

 

Tarafların ‘İddia’ ve ‘Tekrarları’, süreç içinde devam edecek. ‘Lider-doktrin-teşkilat’ ağırlıklı siyasi yapılarda, uygulamalara uyum zordur. Alışkanlıkların terkedilmesi zordur.

 

Tartışmaların odağında olan Burak Erol’un, Pazar gününe kadar, ‘İri olalım, diri olalım’ veya ‘parti küçük olsun benim olsun’ çalışması mı yapacağını hep birlikte göreceğiz.

 

Ancak, Sayın Burak Erol’un, kongre sürecinde mesajını yayınlamakta bizin görevimiz. Sayın Erol diyor ki, “Beni istemeyenler; Çaycuma İlçe başkanı iken beni milletvekilliği 1. Sırasına koymak için neden geldiler?” Ve Sayın Erol, Milli Görüş bünyesine Filyos Belde Başkanlığı ile başlayıp, tüm kademelerde görev yaptığını ileri sürüyor.

 

SONUÇ: Saadet Partisi il kongresinde; 600 delegenin yüzde onunu alacak Burak Erol listesi seçimi kazanabilir. Mehmet Yaman liste çıkartırsa seçimi kazanabilir. Mehmet Yaman dışında ‘Fevri’ davranış listesi çıkabilir. Ancak, görünen o ki, Burak Erol dışında kazanan listenin ömrü ‘Görevden alınana kadar’ olacaktır.

 

Bekleyelim, görelim.

Haber: Adnan KÜÇÜKVAR  

Kaynak: Editör:
Etiketler: SAADET, PARTİSİ, ‘İNAT’, KÖPRÜSÜNDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı