“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAĞDURİYETLERİ SONLANMALI”
Haber
04 Haziran 2020 - Perşembe 11:11 Bu haber 4123 kez okundu
 
“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAĞDURİYETLERİ SONLANMALI”
SAĞLIK Haberi
“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAĞDURİYETLERİ SONLANMALI”

Türk sağlıksen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara covid-19 salgını ve sağlık çalışanları ile ilgili açıklamada bulundu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi ;

“11 Marttan itibaren Covid-19 salgını ile sağlık çalışanları kahramanca mücadele etti. Nisan ayının sonunda açıklanan rakama göre 7 Binin üstünde sağlık çalışanı virüse yakalandı. Hayatını kaybedip bize göre görev şehidi olan arkadaşlarımız oldu. 

Sağlık çalışanları için alkışlar, tebrikler ve teşekkürlerin hepsini gördük. Herkes bu süreçte öğrendiki sağlık çalışanlarının fedakârlıklarının verdikleri mücadelenin karşılığını ödeyecek bir değer yok. Biz de sağlık çalışanları olarak devletin verdiği görevle milletimize hizmet etmeyi herşeyden üstün bildik. 

Fakat böylesine bir mücadelenin kahramanlarının hakkını ödemeyen bir yana mağduriyetlerinin sonlandırılmasına yönelik somut adımlar atılmaması hepimizi üzmektedir. 

Ek ödemelerin tavandan ödenmesi hususu ile ilgili olarak yaşananlar ortadadır. Tavandan denilen ek ödemeler yavandan olmuş. Sistemin adaletsizliği burada da hüküm sürmüş ve çalışanı memnun etmemiştir. 

Türk Sağlık-Sen olarak adil bir ücret artışının sağlık çalışanlarının ekonomik mağduriyetlerinin giderilmesi için şart olduğunu düşünüyoruz. Taban aylığa makul bir zam yapılmasını istiyoruz. Bu talep aynı zamanda tüm sağlık çalışanlarının isteğidir.  Döner sermaye sistemi ise baştan aşağı revize edilerek kayıpların yaşanmayacağı ve adaletin tesis olunacağı bir hale getirilmelidir.  

Süreçte sağlık çalışanların ne kadar yıprandığı aşikardır.  Fakat yıpranma payı fiilen 9 yıla 1 yıl olarak beklentinin çok uzağında kalmıştır. Söz verildiği gibi 5 yıla 1 yıl olması için gereken düzenleme acilen yapılmalıdır.

Bunun dışında sağlık çalışanlarının beklentisi olan ve söz verilen 3600 ek gösterge bir an öce hayata geçmelidir. Kamuda farklı istihdam modelleri altında sağlık çalışanı çalıştırılmasına son verilerek tüm çalışanlar kadrolu yapılmalıdır.”dedi.

“YÖNETİCİLERDEN HASSASİYET İSTİYORUZ”

“Bu taleplerimizin hepsi temel beklentilerimizdir. Sağlık çalışanlarının haklı istekleridir. Salgın süreci sağlık çalışanlarının devlet ve millet için ne kadar kritik bir noktada olduğunu göstermiştir. O halde sağlık çalışanlarının sorunlarını çözerek taleplerini karşılamak kamu idaresinin üstüne düşen en önemli sorumluluktur. Biz artık sorunlarımıza çözüm bekliyoruz.. Yöneticilerden hassasiyet istiyoruz.Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. “ifadelerine yer verdi .

Haber Merkezi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “SAĞLIK, ÇALIŞANLARININ, MAĞDURİYETLERİ, SONLANMALI”,
Yorumlar
Haber Yazılımı