SAĞLIK HİZMETLERİ DURMA NOKTASINDA MI?
Haber
29 Kasım 2019 - Cuma 17:15 Bu haber 4306 kez okundu
 
SAĞLIK HİZMETLERİ DURMA NOKTASINDA MI?
SAĞLIK Haberi
SAĞLIK HİZMETLERİ DURMA NOKTASINDA MI?

Devlet, özel sektör ya da üniversite hastanesi fark etmiyor. Hastanelerle ilgili gün geçmiyor ki, eleştiri ortaya çıkmasın.

Doktor başına düşen hasta sayısının artması, eleştirilerin haklılık payını da arttırıyor.

Devlet hastaneleri ile Üniversite hastanelerinde karşılaşılan sıkıntılar, hasta yoğunluğu, yoğun bakım yetersizliği, röntgen sırasının uzunluğu vs uzayıp gidiyor.

Sağlıktaki uygulamalarla ilgili halk arasında şikayetler artarken, sorunların tartışılması TBMM’ye aksetti.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, güncellenmeyen Sağlık Uygulamaları Tebliği(SUT) fiyatlarını gündeme taşıdı.

Demirtaş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiği eleştirisinde eleştiride ‘SUT fiyat ertelemesi, üniversite ve kamu hastanelerinin hizmet verilemeyecek duruma getirilip, kapatılmaya çalışıldığı şüphesini kuvvetlendirmektedir’ dedi.

CHP’li Demirtaş, ‘Tüm Üniversite hastanelerinde SUT’un güncellenmemesi nedeniyle hizmetlerin durma noktasına geldiğini’ belirtti ve ‘Gerekli önlemler alınmadığında, hastane hizmet veremez duruma geleceğini’ ileri sürdü.

Demirtaş, hizmetlerin durma noktasına gelirse, bundan Zonguldaklı hemşehrilerimiz olumsuz etkilenecektir ‘dedi.

Sosyal devlet, vatandaşlarının sağlık ihtiyaçlarının karşılaşmasında sorumluluk ve yükümlülükleri olan devlettir’ diyen Demirtaş, ‘SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKÜYORN’ dedi.

“Anayasa’nın 56. maddesi devlete herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlama yükümlülüğü düzenlenmiştir’ diyen Demirtaş, ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 25 ‘inci maddesinde de herkesin sağlık ve refah içinde yaşama hakkı düzenlenmiştir” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi; 1) Devlet Üniversitesi hastanelerinin  tedarikçi firmalara birikmiş toplam ne kadar borcu vardır? Bu borçları kim ödeyecektir? Bakanlığınızın birikmiş bu borçların ödenmesi için kaynak ayrılması yönünde bir planı var mıdır?

2) SUT Fiyatları bu güne kadar neden güncellenmemiştir? 3) SUT Fiyatlarında güncelleme yapmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız SUT fiyatları ne zaman güncellenecektir? 4) SUT fiyatlarını bu güne kadar güncellemeyerek üniversite hastanelerini kapatmayı mı amaçlıyorsunuz?

5) Üniversite hastanelerini hizmet veremez hale getirerek, hastaları şehir hastanelerine ve özel hastanelere yönlendirmeyi mi hedefliyorsunuz?

Kaynak: Editör:
Etiketler: SAĞLIK, HİZMETLERİ, DURMA, NOKTASINDA, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı