SAĞLIKÇILARDAN ‘AYRIMCILIĞA’ TEPKİ
Haber
02 Aralık 2021 - Perşembe 16:23 Bu haber 520 kez okundu
 
SAĞLIKÇILARDAN ‘AYRIMCILIĞA’ TEPKİ
GÜNDEM Haberi
SAĞLIKÇILARDAN ‘AYRIMCILIĞA’ TEPKİ

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı açıklamada; Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacakları yönündeki açıklama sağlık çalışanları arasında “ayrımcılık” dolarak değerlendirildi.

KARA: TÜM ÇALIŞANLARIN CİDDİ KAYIPLARI VARDIR

Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara, bu ayrımcılığı kabul etmediklerini belirterek; “Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını ifade etmişlerdir.

Doktorlarımızın ücretlerinde artış yapılması zaruridir. Bu zaruret ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, ATT, paramedik v.b sağlık çalışanlarının tamamı için de vardır.

Tüm sağlık meslek mensuplarının ücretlerinde artış yapılmalıdır.  Çünkü ekonomik olarak tüm çalışanların ciddi kayıpları vardır. Bu durum mutlaka düzeltilmeli; kayıplar telafi edilmelidir.

Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Ekibin büyük bir bölümü görmezden gelinemez. Zam, doktorlarımız için de geriye kalan tüm sağlık personelimiz için de gereklidir.

“AYRIMCILIK YAPILARAK, ÇALIŞMA BARIŞI BOZULARAK BİR YERE VARILAMAZ”

Türkiye Kamu-Sen olarak tüm kamu çalışanları için ek zam talep ettiğimiz ve bunu ısrarla vurguladığımız bir dönemde sağlık çalışanlarının arasında yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrımcılık yapılarak, çalışma barışı bozularak bir yere varılamaz.

Yapılması gereken tek şey, tüm sağlık çalışanları için geçerli, makul ve kapsayıcı bir artıştır. Sayın Bakan bunun hayata geçmesi için çaba sarf etmeli, tüm sağlık çalışanlarını sevindirecek bir müjde vermelidir” şeklinde tepki gösterdi.

SAĞLIKÇILARDAN EYLEM KARARI

Öte yandan; Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara, Hekim Dışı Sağlık çalışanlarını yok sayan düzenlemeyi protesto etmek için bugün saat 12.00’de Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde basın açıklaması yaparak, sağlıkta ayrımcılığa son verilmesi için basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

SAĞLIK-SEN’DEN DE TEPKİ

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen’de Sağlık Bakanlığının açıklamasını protesto etmek amacı ile 7 Aralık Salı günü iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu.

Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara sosyal medya hesabından; Bakanlığımız bu ayrımcı hatasından geri dönmelidir. Bu bağlamda 7 Aralık salı günü iş bırakıyoruz. 9 Aralık’ta da Ankara’da Bakanlık önünde basın açıklamasıyla haklılığımızı duyuracağız. Üyemiz olan olmayan tüm sağlık çalışanlarını bu haksızlığa karşı yanımızda durmaya çağırıyoruz.” şeklinde duyuda bulundu.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: SAĞLIKÇILARDAN, ‘AYRIMCILIĞA’, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı