google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
13 Ekim 2019 - Pazar 22:48 Bu haber 1934 kez okundu
 
SAKINCALI ÜRÜNLER NEDEN, ZAMANINDA AÇIKLANMIYOR?
GÜNDEM Haberi
 SAKINCALI ÜRÜNLER NEDEN, ZAMANINDA AÇIKLANMIYOR?

İşsizlik, pahalılık, trafik ve emekli maaşları yanında en çok eleştirilen konulardan biride ‘Gıda güvenliği’ üzerindeki tartışmalardır.

Vatandaşlar, yeterli denetimlerin olmadığından bahisle, piyasada ‘Merdiven altı’ ürünlerin tezgahları işgal ettiğini ileri sürer.

Vatandaş, şikayetlerinde haklı mıdır yoksa, yeterli denetim yapılmakta mıdır? Durum nedir?

Ülkemizde gıda güvenliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşiş’in (Katıştırma) önlenmesi, kişi sağlığı ve tüketici menfaatinin korunması ile sektörde haksız rekabetin önlenmesi manasında denetimler yapılıyor.

Denetimlerden kasıt, firmalar arasındaki güvenilir gıda üretiminin teşvik edilmesidir elbette.

Uygunsuzlukların tespiti, bakanlığı il yetkilileri, tüketiciler tarafından yapılan şikayetler, CİMER ve ALO 174 Gıda Hattı Başvuruları neticesinde olmaktadır.

Ancak, yapılan uygulama ve denetim sonuçlarının açıklanması zamanında yapılmamakta, vatandaşın önlem alması ve kendini hazırlaması engellenmektedir.

Geçtiğimiz hafta sonu ’Gıdada taklit ve tağşiş yapan işletmeler’ konusunda yapılan açıklama bunun en büyük göstergesidir.

‘Tarım ve Orman Bakanlığı’ yaptığı açıklama ile 2012 yılından bu yana; 618 firma 1211 parti üründe tağşiş ya da taklit yapıldığını açıkladı.

‘2012 yılından bu yana’ açıklaması ile sunulan rapor içinde, Zonguldak’ta 2018’de ‘Manda yoğurdundan inek sütü çıktı’ ve 2019’da ‘Köfteden tavuk eti çıktı’ gibi tespitler yer almadı.

Yapılan açıklama neticesinde, Zonguldak’tan altı firmanın da yer aldığı gözlendi. Ancak, firmalar, 2017 yılında yapılan denetimlerden ceza alan ve cezalarını çeken firmalar.

Denetim yapılması ve hileli ürünlerin tespiti ‘İnsan sağlığı’ açısından önemli bir gelişme ancak, yapılan denetimler neden yıl içinde ve denetim akabinde yapılmıyor?

Yapılan denetim ve cezalandırma işinden zamanında haberi olan vatandaşın değerlendirmesi daha sağlıklı olacaktır.

Önemli bir konuda, suçu ‘Adet’ haline getirenler ötesinde, ‘Hasbelkader suç işlemişler’ aradan yıllar geçtikten sonra yeniden tüketici önüne atılmaktadır.

Zamanında yapılacak olan ‘Hileli ürünler’ açıklaması sonucunda, vatandaşın tepki ve tedbiri ile satıcının davranışları daha pozitif olacağı şüphesizdir.

 

Haber: Adnan KÜÇÜKVAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: , SAKINCALI, ÜRÜNLER, NEDEN,, ZAMANINDA, AÇIKLANMIYOR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı