SARIAL, UĞUR MUMCU'YU ANDI
Haber
24 Ocak 2021 - Pazar 14:25 Bu haber 913 kez okundu
 
SARIAL, UĞUR MUMCU'YU ANDI
GÜNDEM Haberi
SARIAL, UĞUR MUMCU'YU ANDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu ve Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı katledişinin yıl dönümü nedeniyle açıklamada bulundu.

Sarıal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Yurttaşlarını birey olarak veya topluluk olarak koruma görevi, devlet olmanın en önde gelen koşuludur. Halkı devlete bağlayan birincil bağ budur. Halkını iç ve dış tehditler karşısında koruma görevini yerine getirmeyen devletler çöker, dağılır gider. Koruma güvencesi verebilen yeni bir otorite onun yerini doldurur ve devlet olur. Rus Çarlığı, Osmanlı Devleti ve İran Şahlığı’nın çöküşü ve yeni ortaya çıkan devletler bu gerçeğin en somut örnekleridir. Eğer bir devlet bir yurttaşının/topluluğunun can güvenliğini sağlamaktan acizse. Herhangi bir yurttaşı saldırıya uğradığında kolluk kuvvetleri ve yargı görev yapmıyor, yapamıyorsa. Böyle bir devlette, insan haklarından, temel hak ve özgürlüklerden, demokrasiden söz edilemez! Uğur Mumcu;
Sıradan bir gazeteci kimliğini aşan bir araştırmacı. Cumhuriyetçi ve yurtsever kimliği ile öne çıkan bir aydın. İçeride, ve dışarıda mafyalaşmaya karşı savaş açan bir halkçı. Tarikat, ticaret, siyaset çıkar birliğini gözler önüne seren çözümleyici. Ulusal birliği hedef alan etnik terörizmin iç ve dış bağlantılarına inebilen bir dedektif. Ortadoğu üzerine kurgulanan emperyalist planları çok önceden kavraya bilen bir bilge. İktidarlar karşısında  bile susmayan, yolsuzlukları ortaya seren bir savaşçı..
En ince duyguları şiirsel bir anlatımda dile getirebilme yetisine sahip bir şair. Türkiye’nin aydınlık yolda ilerlemesine karşı olanlar. Yurdun ve yurt halkının gönüllü birliğine karşı olanlar..
Türkiye’nin ve Ortadoğu devletlerinin ayrışmasını isteyenler. Türkiye karşıyı iç ve dış ittifak çevreleri Uğur Mumcu’yu hedef aldılar. Yalnızca Uğur Mumcu’yu değil, Kemalist, Sosyalist antiemperyalist aydınları, düşüncesi ve kalemini tehlike gördükleri Hırant Dink’i hedef aldılar. Emperyalist hedeflerin araçları durumundaki örgütlere karşı çalışmalar yürüten asker polis aydınları da hedef aldılar.
Güneydoğu gençliğini devlet ile buluşturma başarısına ulaşan Emniyet Müdürü Gaffar Okan’ı da aynı gün, 24 ocakta hedef aldılar ve yok ettiler..  Katil Kim/Failler Kimler? Birçoğunun tehdit edildiği bilinmesine karşın devlet koruma görevini yerine getirmedi. Hadi koruyamadı. Failleri de yakalanıp, yargılanamadı. Devlete güven kalmadı. Devlet eksik ve yaralı.. Bizler de yaralıyız. Vicdanımız kanıyor. Saygıyla ve özlemle anıyoruz.”

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: SARIAL,, UĞUR, MUMCU'YU, ANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı