0
Haber Detayı
31 Ağustos 2018 - Cuma 15:27 Bu haber 987 kez okundu
 
‘Savaşın, terörün, şiddetin olmadığı bir dünya diliyoruz’
- Haberi
‘Savaşın, terörün, şiddetin olmadığı bir dünya diliyoruz’

Zonguldak Eğitim Şube Yönetim Kurulu ‘Dünya Barış Günü’ nü kutladı. 
Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Almanya’nın 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etmesiyle başlayan II. Dünya Paylaşım Savaşı’nda 50 milyonun üzerinde insan ölmüş, kentler harabeye dönmüş, atom bombaları kullanılmış, tüm dünya kan ve gözyaşına boğulmuştur. Bu korkunç savaşın başladığı 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edilmiştir.
Günümüzde de küresel emperyalizm saldırganlığını bütün vahşetiyle sürdürmekte, dünyanın daha birçok ülkesinde sömürü ağlarını genişletmek için kan ve gözyaşı dökmektedir.
Bugün milyonlarca insan açlıkla karşı karşıyayken, bu insanlara yardım eli uzatmak yerine, kaynakların silahlanmaya ve savaşlara ayrılması, insanlığın en büyük çelişkisidir. Sonu getirilemeyen çatışmalar, terör ve şiddet, Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında insanlığın geleceğini tehdit etmektedir.
Ortadoğu’nun ekonomik kaynaklarını kontrol etmeye yönelen emperyalist güçler, bu amacı gerçekleştirmek için Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmiştir. AKP iktidarı da bu saldırgan savaşta ne yazık ki  emperyalistlerin safında yer almıştır. BOP bu bölgede insanları birbirine kırdırmış büyük göçlere ve katliamlara neden olmuştur. BOP’u savunan güçler , iş birlikçiler ve diğer  yapılar  bu bölgeye en büyük kötülüğü yapmakla beraber , halkları da birbirine düşman etmeyi başarmışlardır. Bunların arasında mezhep ve etnik kavgalar başı çekmektedir.  Bu nedenle BOP hayır demek insanlığa ,evrensel ilkelere ve  sosyal barışa evet demektir diyoruz.
Dünyanın ilk antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşını yaparak tüm mazlum uluslara bağımsızlık kapılarını açan Türkiye’nin, bugün mazlum uluslara silah doğrultanlarla aynı safta yer alan bir siyasal iktidar tarafından yönetiliyor olması ülkemiz için üzüntü vericidir
Türk ulusu, emperyalizme karşı verdiği kurtuluş mücadelesinde savaşın ne kadar korkunç olduğunu, yıkımını, kan ve gözyaşını çok yakından ve derinden yaşamıştır. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Bir ulusun hayatı söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir.” diyerek, savaşın insanlık için yıkım ve felaket olduğunu belirtmiştir. “Yurtta barış, dünyada barış” sözüyle de ülkemizde ve tüm dünyada barışın yaşanması gerektiğini vurgulamıştır.
Eğitim-İş  olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde sürmekte olan savaş, şiddet ve terör eylemlerini nefretle kınıyor, lanetliyoruz. Barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği; savaşın, terörün, çatışmanın, şiddetin, kavganın olmadığı bir dünyada yaşamak dileğiyle, tüm halkımızın ve dünya halklarının Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.” 
Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Savaşın,, terörün,, şiddetin, olmadığı, bir, dünya, diliyoruz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı