google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 12:56 Bu haber 4286 kez okundu
 
SEÇİM 4 ARALIK'TA YENİLENECEK
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi Bahçelievler Mahallesi seçimini iptal etti.
SİYASET Haberi
SEÇİM 4 ARALIK'TA YENİLENECEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nde 23-24 Kasım tarihleri arasında mahalle delege seçimleri için 19 mahallede sandık kurulmuş, üyeler tarafından delege seçimi yapılmıştı.

Bahçelievler Mahallesi’nde yapılan delege seçimlerinde, sandık güvenliğinin sağlanamadığı, yaşanan olaylar, Saat 16.56’da oy kullanmak isteyenlere oy kullandırılmadığı ve bazı usulsüzlüklerin olduğu iddia edilerek il yönetimine itirazda bulunulmuştu.

CHP İl yönetimi de, 29 Kasım Cuma günü İl Başkanı Hakkı Güney Başkanlığı’nda parti binasında toplanmış ve Bahçelievler Mahallesi’nden gelen itirazı değerlendirmiş, yönetim kurulu tarafından hazırlanan bir rapor ise CHP Genel merkezine gönderilerek, yapılan itiraz ve il yönetiminin kararı bildirilmişti.

CHP MYK’da görüşülen Bahçelievler Mahallesi delege seçimlerinin iptal edilmesine karar verildi.

İptal gerekçesi olarak da;  “İlçe kongresi delege seçimine ilişkin genel sekreterliğe gelen itirazlar ve ekleri Kongreler Yönetmeliği'nin 12’nci maddesi uyarınca incelenmiş olup; 23.11.2019 tarihinde yapılan Bahçelievler Mahallesi seçiminin, yaşanan olaylar nedeniyle sağlıklı bir ortamda yapılmadığı, kolluk güçlerinden yardım istenmesini gerektirecek düzeyde arbede yaşandığı anlaşıldığından; Zonguldaklı Yönetim Kurulunun 29.11.2019 tarih ve 81 sayılı kararının kaldırılarak seçimin iptaline” şeklinde karar verirken, Bahçelievler Mahalle delege seçimlerinin 4 Aralık Çarşamba günü saat 15.00’de yeniden yapılmasına kararı verildi.

Bilindiği gibi Bahçelievler Mahallesi delege seçimlerinde Ebru Uzun’un listesi olarak bilinen kırmızı liste seçimi kazanmıştı.

GÜNEY: GENEL MERKEZ BÖYLE BİR KARAR VERDİ

CHP Merkez Yönetim Kurulu kararını değerlendiren CHP İl Başkanı Hakkı Güney de şu bilgileri verdi.

“Bahçelievler delege seçimleri Genel merkez tarafından iptal edilmiştir. 4 Aralık Çarşamba günü saat 15.00 itibariyle başlayacaktır. Genel merkezden bize tebligat gelmiştir. Biz de bu karara göre de seçime giren arkadaşlara duyuru yaptık. Ona göre arkadaşlar 4 Aralık’ta seçimlere girecektir” diyerek itirazların gerekçesi olarak; “İtirazın gerekçesi, seçim yerinde kavganın çıkması, emniyet güçlerinin seçim yerine gelmesi ve onu da oradaki delege arkadaşların takdirine bırakıyorum. Orada çünkü bizim başkan yardımcımız da vardı. Bizim il Başkanlığı’nın aldığı karar seçimin normal şartlarda yapılıp, geçerliliği anlamındaydı ama Genel merkez böyle bir karar verdi” dedi.

Diğer mahallelerden itiraz olmadığını ve Bahçelievler Mahallesi’nde bir kişinin saat 16.56’de oy kullanmak istemesine rağmen, oy kullandırılmadığı şeklinde gelen itirazı da değerlendiren CHP il Başkanı Hakkı Güney, “O gelen arkadaşımız bizim il başkan yardımcımızdır. Cenazesi vardı. 5’e 4 kala geldi.  Sandık görevlisi, ilçe sekreteri oy kullandırılmayacağını söyleyince arkadaşımız zaten oy kullanmadı” diye konuştu. 

SEÇİMİN İPTALİNE MİLLETVEKİLİ YAVUZYILMAZ ETKİLİ OLDU MU?

CHP’nin Bahçelievler Mahallesi delege seçimlerine yapılan itirazın ardından, il yönetimi tarafından alınan, “seçimin normal şartlarda yapılıp, seçimin geçerliliği” anlamında alınan kararın ardından, MYK tarafından görüşülüp, iptal edilmesi kararının arkasında CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın etkili olduğu iddia ediliyor.

Öte yandan; CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın desteklediği iddia edilen Sevgi Alay’ın listesinin kaybetmesi sonrasında bu itirazların yapıldığı belirtiliyor.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEÇİM, 4, ARALIK'TA, YENİLENECEK,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı