SEÇİM ‘TENCERE SEÇİMİ’ OLACAK google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
13 Ocak 2021 - Çarşamba 17:01 Bu haber 1636 kez okundu
 
SEÇİM ‘TENCERE SEÇİMİ’ OLACAK
GÜNDEM Haberi
SEÇİM ‘TENCERE SEÇİMİ’ OLACAK

 

SEÇİM ‘TENCERE SEÇİMİ’ OLACAK

Dün ‘Siyasette köşe kapmaca’ başlıklı KULİS’te ‘Yaklaşan seçimler’ ve ‘Siyasi dengelere müdahale’ üzerine yorum yapmıştım.

Malum, pandemi süreciyle birlikte işsizlik, hayat pahalılığı gibi toplumu ilgilendiren olumsuzluklar sonrası iktidar aleyhinde tezahürat artmış, oyların düştüğüne yönelik yorumlar yapılmaya başlamıştı.

Görünen o ki, Cumhur İttifakı, resmi tarihi 2023 olan seçimler öncesinde hem ekonomi hem de ittifak gücünü arttırmayı hedefliyor. Önce Cumhur İttifakı ortaklarından MHP, İYİ Parti Lideri Sayın Meral Akşener’e ‘Yuvaya dön’ davetleriyle, muhalefet surlarında gedik açmaya çalıştı.

Ardından, AK Parti Lideri Sayın Tayyip Erdoğan, Saadet Partisi liderlerinden Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaret edip, ittifak çağrısında bulundu.

Bu arada, MHP’den ayrılan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’unda DP’yi organize ettiğine yönelik iddialar var. Başka bir iddia da, ‘Müslüman Kürtleri kapsayacak bir parti oluşturulması’ şeklinde gelişiyor.

Her ne kadar “Seçimin kaderi MHP lideri Devlet Bahçeli’nin elinde” deniyorsa da, bu ortamda “Yüksek oy kaybıyla” seçime gitmek Cumhur İttifakından kimsenin işine gelmez.

Görünen o ki, ‘Cumhur İttifakı’nın mevcut oyları yetmiyor’ olacak ki, diğer partilerle ittifak yolları aranıyor. Aslında, ittifak sistemi, yukarıda ‘Kurumsal mutabakat’ sağlanıp, aşağıda birlik beraberliğin arttırılması (Toplumsal Mutabakat) için türetilmiş, üretilmiş. ‘Yamalı bohça’ dediğimiz koalisyonun başka bir versiyonu bu.

Elbette, siyasi iktidara, ‘ittifak üyesi parti sayılarını arttırmak’ artı puan yazar. Ancak, bu seçimin kazanılması için garanti değil. Dolayısıyla, toplum katmanlarını oluşturan vatandaşlardan yüksek oy alıp iktidar olabilmek için; insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi şart. İşsiz sayısının resmiyette 4 milyon, ümidini kesmiş işsiz sayısının 1.5 milyon olan bir yerde, 13 milyon emeklinin yarısının açlık sınırı (2.500TL) altında maş aldığı bir ortamda, 18 yıldır iktidarda olan bir partinin ‘Vaatlerle seçim kazanma lüksü’ yok artık.

“Demokrasi-Hukuk-Ekonomide reform” sözü bu açıdan tartışmaya açıktır. Yapılacak olan, verilen sözlerin yerine getirilmesidir.

6 Ocak 2021’de 2.825 lira olan asgari ücret 335 TL arttırılabilir’ demiştim.

Bilindiği gibi brüt asgari ücretten 500 lira SGK primi,187 lira gelir vergisi,27 lira damga vergisi,36 lira işsizlik sigortası primi olmak üzere 750 lira kesiliyor. Buna göre; yüzde 14 olan sigorta işçi payından yüzde 5, yüzde 15 olan gelir vergisi payından yüzde 5 damga vergisi kaldırılırsa, çalışan/işçi/ırgatın cebine 335 lira daha girer; asgari ücret rakamı 3 bin 160 lira civarına çıkar.

Bir hafta önceki KULİS’e destek, dün CHP Milletvekili Ünal Demirtaş’tan geldi. Demirtaş’a dün basın toplantısında ‘Erken seçim olur mu?’ diye sormuşlar. Cevabı ilginç “Seçim olacağı vakit, asgari ücret toplamı, 420 dolara(3 bin 127 TL) çıkar. (Benim, vergi kesintilerinin yapılması sonrası açıkladığım rakam.) Halbuki bu gün asgari ücretin karşılığı 370 dolar(2 bin 254 TL). Şu anda seçim gözükmüyor” demiş.

Evet… İşsiz, dar gelirli, fakir-fukara-gureba için ekmek aslanın ağzında değil, karnında…

Ancak, içinde olduğumuz şartlar çerçevesinde, seçmen de politikacının avucunda değil. Ve iktidar ortakları bunun bilincinde.

Asgari ücret, yeni yılla birlikte halkın karşılaştığı psikolojik açlık sınırı olan 3 bin 100 lira üzerine çıkartılmalı. Emekli maaşlarına, asgari ücrete verilen 500 lira zam, seyyanen ödenmeli.

Gerisi hikâye.

SIRA FENER’DEKİ BASKETBOL SAHASINDA

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yatırım programında bulunan ve ihalesi tamamlanan projelerin yapımı hızla devam ediyor. İhale aşamasında olan projelerin ise hazırlık çalışmaları sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ihalenin ardından yüklenici firma tarafından yapımı tamamlanan Fener Sahası ve Fener Tenis Kortları, spor camiasının yanı sıra vatandaşlarında beğenisini topladı.

Sonrasında ise gözler Fener’de bulunan basketbol sahasına çevrildi. Henüz ihaleye çıkmayan ancak 2021 yılı kış mevsiminin sona ermesinin ardından ihaleye çıkarılması planlanan basketbol sahasının yapımı için ise vatandaşlardan yoğun talep var.

Konuyu, ‘Vatandaş gazeteciliği’ çerçevesinde görüntüleyip, bana havale edenlerden biride Twitter dostlarından ‘Zonguldaklı Baykuş’

Dolayısıyla Spor Servisi’nden Fadi ile birlikte olayı mercek altına aldık.

Vali Tutulmaz’ın iki gün önce yaptığı açıklamalar arasında da, Zonguldak’a yapılan spor yatırımları da yer aldı. Vali Tutulmaz, Zonguldak’a spor alanında 131 milyon değerinde yatırım yapıldığını belirtti.

Henüz yapılmayan ve ihaleye çıkarılmayan Fener’de yer alan basketbol sahası ile ilgili Gençlik ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, “Basketbol sahamız da yenilenecek. Tenis kortları ile birlikte ihaleye çıkarılmamasının nedeni ise zeminlerinin daha farklı olması. Kış mevsiminin geçmesinin ardından hızlı bir şekilde ihalesini gerçekleştirip, yapımının tamamlanmasını sağlayacağız.” dedi.

 

ÜMİTSİZ İŞSİZLER VE SİMİTÇİLER

2020’nin başlarıydı. COVİD-19’un tehlikesini anlatmak için uzmanların 3T(Tedbir-tedbir-tedbir) ikazı akabinde maske-mesafe-temizlik (MMT)açıklaması geldi. Pandemi sürecinde tehlikenin boyutları büyüyünce, durumun vahametini anlatmak için ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ sloganı devreye sokuldu.

Sonrası malum. Hayat pahalılığı, işsizlik, siyasi gerilim vs…

Gerçekten de söylemler ve eylemlerdeki değişiklikler sloganların haklılığını doğruluyor.

‘Yoğun kar yağışı geliyor’ haberleri ‘Müjde’ niteliğinde veriliyor. Sebebi, uzun süren kurak hava neticesi, barajlardaki su oranlarının düşmesi. Kar yağarsa barajlar dolar iç güdüsü ile bakılmış olaya.

Halbuki kar yağış yaşamın her karesinde sekteye vurulmayı gösterir. Tuzu kuruların kayak merkezlerinde fink atma resimleri/haberleri binde bire girer.

Dolayısıyla yoğun kar ile birlikte, pandeminin olumsuz etkilediği ‘vatandaş ekonomisi’ yine dizlerinin üzerine çökecek.

Bakmayın siz piyasalardaki birbirini tutmayan istatistik rakamlarına. Mesela, pandeminin en çok etkilediği rakamlardan biride işsizlik rakamları.

Resmi Rakamlar işsizliği yüzde 12.7, işsiz sayısını 4 milyon olarak açıklıyor. Ancak, sendikaların geniş tabanlı işsizlik oranı yüzde 27, işsiz sayısı ise 9 milyon civarında yazılıyor.

Önemlisi, ümitsiz işsiz sayısı diye bir ‘Terim’ türedi son zamanlarda. Ümitsiz işsiz sayısı 1.5 milyon.

Ümitsizlik çok kötü. Meselâ, sokak simitçileri... Pandemi dolayısıyla simitçi fırınları yanında sokak simitçilerinin satışları durdurulmuştu. Günlük kazançlarıyla evlerini geçiren bir ticaret erbabıydı bunlar. Tam ümitleri kırılmak üzereydi, ticaretlerine izin verildi, aileleri ile birlikte mutlu oldular.

Gerçekten vatanda pandemi sürecinde can/sağlık ile cüzdan/ekonomi arasına sıkışmış durumda.

Siyasetin taktiği ise, ‘Özde’ veya ‘Sözde’ konularla gündemi değiştirmek yerine, kalıcı çözümler üretmek olmalı.

 

HEDEF 2021 YILI SONU

Zonguldak’ta trafik sorununu hafifletmek ve çevre ulaşımını rahatlatmak için başlatılan Karayolu çalışmaları devam ediyor.

Kilimli Aslantepe Tüneli’nin açılmasından sonra gözler T1-T2 Tünelleri ile T0 Tünellerinin bitmesine çevrildi. Uzunkum mıntıkasındaki T0 Tüneli çevresinde çalışmalar 7/24 esası ile çalışıyor.T0 Tüneli ile Kilimli Aslantepe arasındaki ham yol çalışması tamamlandı. Bu arada, demiryolu altında geçecek alt geçit için patlatma işlemi devam ediyor. Gözlemciler bir aya kalmaz T0 tünelinde ışık görüleceğini iddia ediyor.

Mithatpaşa Tüneli girişinde yapılacak olan viyadük demirlerinin işlemesi Uzunkum sahilinde yapılıp, montaj alanına, tünellerden geçerek getiriliyor.11.5 km olan Zonguldak-Kilimli arası karayolu tamamlandıktan sonra, 20 km mesafeli Kilimli-Filyos karayolu yapımına başlanacak.

YEŞİL, VEKİLLERİ TOPLAYABİLİR Mİ?

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sayın Hakan Yeşil, Katıldığı TV (Kanal Z) programında, ‘Zonguldaklı beş vekili bir masa etrafında buluşturacağız’ demişti.

Aslında, olmayacak iş değil.

Ereğli’deki Alemdar gemisi için bir araya gelip resim çektirmişlerdi.

Ancak, CHP’li vekillerin ‘Milletvekilleri Bakanlara dert anlatamıyorlar’ açıklamasıyla seçmenin önüne attığı AK Partili vekillerin, böyle bir toplantıya icap edeceklerini zannetmiyorum.

Vekil Demirtaş’ın bu açıklaması, CHP’nin ‘Ülke genelinde sahaya inmesi’ olarak yorumlanırken, yaptığı ağır eleştirilerle ‘gündeme girme taktiği’ uyguladığı da gözlendi.

Diğer taraftan, bir araya gelmesi mümkün olmayan vekilleri toplamak için, GMİS Genel Başkanı’nın davet açıklaması yapması beklenmiyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEÇİM, ‘TENCERE, SEÇİMİ’, OLACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı