Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 17:57 Bu haber 1561 kez okundu
 
SENEYE OKULLARINDALAR
Bina yorgunluğu nedeniyle yıkılan Gazi Ortaokulu öğrencileri, Mithatpaşa İlköğretim Okulu’nda eğitim görüyordu. Madenci Anıtı’nda, okullarına dönmek için eylem yapan öğrenciler seneye okullarına, Yayla Ortaokulu da tekli eğitime dönecek.
GÜNDEM Haberi
SENEYE OKULLARINDALAR

Zonguldak gündemine, ikinci okul vakası olarak girmişti, Gazi Ortaokul öğrencilerinin Madenci Anıtı’nda aileleriyle yaptıkları direniş.

 Bilindiği gibi yeni hastanenin yetersiz otoparkı nedeniyle yıkılması gündeme giren Kız Meslek Lisesi, birinci okul vakası olarak tanındı.

 2017’de bina yorgunluğu nedeniyle yıkılan Gazi Ortaokulu öğrencileri geçici süre için Mithatpaşa İlköğretim Okulu’na gönderilmişti.

 Adı geçen okullardan Gazi Okulu 1943-44 yılında eğitim ve öğretime Namık Kemal İlkokulu, Mithatpaşa İlköğretim Okulu ise 1910’da inşaatını tamamlamış, 1922’de eğitime başlamış.

 Gazi Okulu inşaatı tamamlandıktan sonra, Mithatpaşa’ya gönderilen öğrencilerin dönüşüne izin verilmeyince, Madenci Anıtı önündeki günlük protestolar başlamıştı.

 Günlük eylemler Zonguldaklıların ilgisine mazhar olunca siyaset ve bürokrasi çözüm arayışlarına girdi.

 Zonguldak Valisi, Belediye Başkanı, zamanın Milli Eğitim Müdürü ve politikacılar bir araya gelip, toplumsal konu olan eylemlere son verme çareleri aradı.

 Bu ayın ilk haftasında Zonguldak Valiliği’nde yapılan toplantıda, Zonguldak’ta ki okulların planlaması ele alındı. Okul-öğrenci sayıları arasındaki fark tartışıldı.

 Vilayette yapılan toplantı neticesinde, yapılacak bir ‘Öğrenci Çalıştayı’ neticesinde, Gazi Ortaokulu’nun durumunun belirleneceği basına sızdı.

 Ancak dün, Gazi Okulu Okul Aile Birliği, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş ile konu ile ilgili bir araya geldi.

 Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, kendisini ziyaret eden velilere, ‘1 Haziran’dan itibaren okul sizindir’ sözü verdi.

 Vali Bektaş’ın, Yayla Orta Okulu’nun da ikili eğitimden kurtarılacağını, öğrencilerin bir kısmının Gazi Ortaokulu’na gönderileceğini belirttiği öğrenildi.

 Diğer taraftan, Zonguldak’taki okul ve öğrencilerin ele alınacağı ‘Okul Çalıştayı’ yapılma çalışmalarının da sürdürüldüğü öğrenildi.

 Toplantı sonrası konuşan Okul Aile Birliği Başkanı Dilek Demirel, “Bu müjdeli haberi bize verdiği için Sayın Valimize, bu konuda emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim’ dedi.

 Coronavirüs dolayısıyla okullar şu anda kapalı. Okulların ne zaman açılacak belli değil. Okullar karnelerini aldıktan sonra okullarda yeni yerleşim gerçekleştirilecek.

 Vali Erdoğan Bektaş’ın, Yayla Ortaokulu ve Gazi Ortaokulu ile ilgili verdiği haber okulların öğrenci ve velileri arasında sevinçle karşılandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SENEYE, OKULLARINDALAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı