0
Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 17:32 Bu haber 2448 kez okundu
 
SİMSARLARA DİKKAT!..
GÜNDEM Haberi
SİMSARLARA DİKKAT!..

2018 Genel Seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Madenci Anıtı’nda yapılan mitingde, Türkiye Taşkömürleri Kurumu’na 1000+500 işçi alınacağına dair söz verilmişti.

İşçi alım sürecinin uzaması, işsizlik oranının yüksek olduğu Zonguldak’ta işçi-işveren ve sendikal çevrelerce eleştirilere neden olmuştu.

İlgili daireler arasında yapılan mutabakat neticesi, Zonguldak- Karabük(Yenice) ve Bartın’dan(Amasra) alınacak işçilerle ilgili başvuru ve kura çekim tarihleri belirlendi.

“Türkiye Taşkömürü Kurumu’na Pano Ayak Üretim İşçisi Alım İlanı, TTK Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde (www.taskomuru.gov.tr) 6 Şubat 2019 tarihinde yayınlandı.

İŞKUR, TTK’ya alınacak işçiler için aday başvurularının 12 Şubat 2019 tarihinde başlayacağını ve 18 Şubat 2019 tarihi mesai saati sonunda tamamlanacağını duyurmuştur.

Adaylar; nüfusa kayıtlı oldukları adreslere göre Zonguldak, Bartın ve Karabük İş Kurumu İl Müdürlüklerine, İŞKUR’un www.iskur.gov.tr internet adresine, Alo 170 hizmet numarasına,  İŞKUR Hizmet Noktalarına müracaat edebilecekler.

200 bin çalışan, 160 bin emekli, 50 bin işsizin olduğu Zonguldak’ta, işe alınacak işçi sayısı 1000 olacak olmasına rağmen, müracaat sayısının 40-50 bin civarında olması bekleniyor.

Müracaatın yüksek olma ihtimaliyle birlikte, piyasaya bazı simsarların ‘Aracı –tefeci)girmesi, siyaset, bürokrasi ve sendikal çevrelerde huzursuzluk yarattı.

Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) konu ile ilgili bir açıklama yaprak ‘Hiçbir şahıs veya kuruma kontenjan adı altında hiçbir ayrıcalık tanınmamıştır.’ Dedi.

GMİS “Bu nedenle başvuruda bulunacak adayların; simsarların vaat ve telkinlerine inanmamaları para ve/veya çıkar sağlama amacı güden bu kişilerin işçi alımlarında hiçbir etki ve yetkilerinin bulunmadığını hatırlatıyor, bölge halkını, simsarlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.” dedi.

İNANIŞ

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİMSARLARA, DİKKAT!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı